kobieta z dzieckiem

In vitro w leczeniu niepłodności – co warto wiedzieć?

Zapłodnienie pozaustrojowe jest uznawane za najskuteczniejszą metodę leczenia niepłodności. Stosuje się ją, gdy inne metody nie przyniosły rezultatu, w przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia i w wielu innych sytuacjach. Jak wygląda procedura in vitro, kiedy jest zalecana i do jakiego lekarza się zgłosić?

Jak przebiega zapłodnienie metodą in vitro?

In vitro to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe – komórka jajowa i plemnik zostają połączone w laboratorium, a nie, jak ma to miejsce naturalnie, w drogach rodnych kobiety. Gamety (komórki rozrodcze) zostają wcześniej pobrane od obojga partnerów (od kobiet małoinwazyjną metoda punkcji jajników, od mężczyzn metodą masturbacji). Najważniejsze etapy in vitro to:

  • hormonalna stymulacja owulacji (pobudza jajniki do produkcji większej liczby komórek jajowych niż w naturalnym cyklu),
    pobranie komórek jajowych i oddanie nasienia,
  • etap laboratoryjny – przygotowanie komórek (np. wybór plemników o prawidłowej budowie), zapłodnienie komórki jajowej i monitorowanie zarodka,
  • embriotransfer – wprowadzenie zarodka do jamy macicy (przez pochwę, przy użyciu cienkiego cewnika).

Jeśli wprowadzony zarodek prawidłowo zagnieździ się w błonie śluzowej macicy (endometrium), w organizmie kobiety rozwija się ciąża.

Najważniejsze wskazania do in vitro

Wśród częstych wskazań do zastosowania metody in vitro wymienia się:

  • niedrożność jajowodów lub inne upośledzenie ich funkcji (także przy zachowanej drożności),
  • czynnik męski – zbyt mała liczba plemników w nasieniu lub wskazanie do mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (manualne wprowadzenie plemnika najwyższej jakości do komórki jajowej),
  • endometrioza (choroba, w której przebiegu komórki błony śluzowej macicy występują także poza jamą tego narządu, powodując stany zapalne, krwawienia i zrosty),
  • nosicielstwo zmian genetycznych,
  • nosicielstwo wirusów HCV lub HIV przez mężczyznę w sytuacji, gdy kobieta nie jest zarażona.

In vitro stosuje się także w przypadku niepłodności idiopatycznej (takiej, której przyczyn nie udało się ustalić). Ma zastosowanie również u osób, które zdecydowały się zamrozić komórki jajowe lub nasienie w związku z leczeniem przeciwnowotworowym.

wskazania-do-in-vitro

Gdzie można leczyć się metodą in vitro?

W Polsce skuteczne leczenie niepłodności jest możliwe w wyspecjalizowanych klinikach (ośrodkach wspomaganej prokreacji). W takich placówkach przeprowadza się zarówno diagnostykę (badanie przyczyn) jak i leczenie niepłodności różnymi metodami. Przykładem takiego ośrodka jest klinika leczenia niepłodności Gameta – z placówkami w Warszawie, Łodzi, Kielcach, Bydgoszczy. Pracują tutaj lekarze różnych specjalności związanych z rozrodczością kobiet i mężczyzn, dlatego pary starające się o dziecko mogą otrzymać kompleksową pomoc.

W klinikach Gameta dostępne jest leczenie metodą in vitro, również z dofinansowaniem z programów samorządowych. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://gameta.pl/.