Iwona: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Iwona obchodzi imieniny
19 maja
23 maja
27 maja
4 września
27 października
23 grudnia

Obecnie w Polsce jest 83 507 osób noszących imię Iwona. Jest to wybór niezwykle popularny, szczególnie wśród osób, które urodziły się w latach 70.- 80. ubiegłego wieku. Czym charakteryzuje się to imię?

Iwona data imienin

Co do zasady, w naszym kraju, urodziny danego imienia ustalone są na kilka dat w roku. Dana osoba wybiera ten dzień, który jest najbliżej daty jej narodzin. Iwona obchodzi swoje imieniny 19 maja, 23 maja oraz 27 października, 4 września oraz 23 grudnia. To, jaką datę uzna za obowiązującą, zależy od tego, kiedy się urodziła. 

Skąd pochodzi imię Iwona i co oznacza?

Imię to wywodzi się z kultury germańskiej lub celtyckiej. Pochodzi od słowa “cis”, które kiedyś brzmiało “iwa”. Cis to wyjątkowe drzewo, które jest stanowi metaforę życia oraz śmierci, dlatego osoby o tym imieniu mają dużą wolę życia i chęć do działania. Iwona to także odpowiednik męskiego imienia Iwo. 

Jakie sławne osoby noszą imię Iwona?

Imię Iwona nosi wiele gwiazd, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Iwony znane w Polsce to między innymi: 

  • Iwona Węgrowska- piosenkarka,
  • Iwona Surmik- pisarka fantasy,
  • Iwona Borowicka- śpiewaczka operowa,
  • Iwona Bielska- aktorka,
  • Iwona Guzowska- mistrzyni świata w boksie,
  • Iwona Szewczyk- malarka.

Natomiast do najbardziej znanych osób noszących to imię zagranicą należą Yvonne Catterfeld (piosenkarka z Niemiec), Yvonne Rydling (miss świata ze Szwecji) oraz Yvonne Sherman (łyżwiarka figurowa z Ameryki). 

Iwona- kto jest patronem imienia?

Niewiele świętych nosiło imię Iwona, jednak w źródłach można kilku znaleźć. Patronem imienia jest święta Iwona, która znana jest z zamurowania samej siebie w celi. 

Cechy osoby o imieniu Iwona

Osoba o imieniu Iwona to człowiek odważny, niepowstrzymany w dążeniu do celu i wytrwały w swoich postanowieniach. Może tym samym być uznawany za upartego, ponieważ nie zmienia on raz obranego celu. Dla Iwony najważniejszy jest efekt końcowy, dlatego nie boi się osiągać sukcesów w myśl zasady “po trupach do celu”. Jest kobietą niezależną, którą trudno jest zadowolić ze względu na jej wymagania. Dotyczy to zarówno sfery miłosnej jej życia, jak i kwestii zawodowych. Przez swój upór Iwona bardzo często postrzegana jest za osobę nieco zapatrzoną w siebie i niezważającą na bliskich. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ zawsze bierze ona pod uwagę zdanie innych ludzi. Może wydawać się nieco oziębła, gdyż ma problemy z mówieniem o swoich uczuciach, ale nie zmienia obiektów zainteresowania zbyt często. Dlatego można na niej polegać- gdy coś obieca, zawsze dotrzyma słowa. 

Iwona jest w głębi ducha osobą bardzo wrażliwą. Dlatego utrzymanie dobrych relacji międzyludzkich może czasem sprawiać jej kłopot, ale nie znaczy to, że stroni od towarzystwa. Wręcz przeciwnie- w centrum uwagi czuje się jak ryba w wodzie i przejawia cechy typowe dla ekstrawertyków. Otacza się wieloma znajomymi i zawsze znajduje czas dla każdego z nich. Jest także dość wyrozumiała, a więc przebacza ludziom, których kocha. Mimo, że tego nie pokazuje, często bardzo przejmuje się niewinnymi żartami czy nieprzychylnymi komentarzami na swój temat. 

Iwona ma duszę artysty- odnajduje się w pracy jako wolny strzelec, ale dzięki swojemu uporowi w dążeniu do celu i umiejętności dostosowania się do różnych warunków, może także pracować w korporacji. Lubi, kiedy w środowisku pracy panują sztywne zasady i często sama je wyznacza, ponieważ w ten sposób sukcesy przychodzą jej jeszcze szybciej. Jest idealnym materiałem na szefa- dzięki swojej niezależności i pewności siebie sprawdza się w zarządzaniu ludźmi i jest świetna w przydzielaniu obowiązków.