Jadwiga: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Jadwiga obchodzi imieniny
2 lutego
14 kwietnia
8 czerwca
28 sierpnia
15 października
16 października

Jadwiga – kiedy obchodzi imieniny?

Jadzia, Jagusia, Jaga, Wisia, Isia… Wszystkie Jadwigi obchodzą imieniny w następujących dniach:

  • luty: 2
  • kwiecień: 14
  • czerwiec: 8
  • sierpień: 28
  • październik: 15, 16

Podobno najczęściej Jadwigi świętują 16 października.

Pochodzenie i znaczenie imienia Jadwiga

Imię Jadwiga pochodzi z języka germańskiego, w którym brzmi ono Hedwig lub Hadwig. Obie wersje mają bardzo mocne znaczenia, albowiem po polsku oznaczają „walkę”. Pierwsze wzmianki o imieniu Hedwiga (lub Edwiga) znaleźć można w polskich kronikach z początków XIII wieku. Imię Jadwiga w obecnej formie pojawiło się w roku 1379. Wtedy to książę śląski, krakowski oraz wielkopolski Henryk I Brodaty za żonę wziął sobie świętą Jadwigę Śląską.

Kim są dzisiejsze Jadwigi? Z pewnością silne i niezwykle waleczne. Aktywne i pełne wigoru. Dusze towarzystwa, zawsze gotowe do niesienia pomocy potrzebującym. Świetnie organizują czas sobie i innym. Są zaradne i przedsiębiorcze. Doskonale potrafią planować i patrzeć perspektywicznie. Są towarzyskie, chętnie poznają nowych ludzi, mimo iż w głębi duszy są introwertyczkami. W towarzystwie potrafią zdominować rozmowę i lubią być w centrum zainteresowania.

Jadwiga czasem bywa jednak bardzo krytyczna. Gdy kogoś chwali, robi to z serca i szczerze. Potrafi też skrytykować, a wówczas nie przebiera w słowach. Zdarza się jej być też nieco zawistną. Potrafi wtedy obgadywać obiekt swej zazdrości za jej lub jego plecami. Tą cechą jest w stanie zaskarbić sobie wrogów. Nie pomaga też fakt, że Jadwiga lubi czasem wyolbrzymiać różne sytuacje. W pracy sumienna i obowiązkowa, nigdy nie spoczywa na laurach, ciągle dąży do samorealizacji i podnoszenia własnych kompetencji. Ze względu na duże pokłady niespożytej energii trudno ją odesłać na emeryturę. 

W związkach Jadwiga jest niezwykle wierna. Kiedy się zakocha, to już na zawsze. Zresztą partnerów wybiera bardzo ostrożnie. Tylko najwytrwalsi są w stanie zawalczyć o jej serce. Jest ciepłą i opiekuńczą matką i babcią. Z pieczołowitością dba o dom. Jest gospodarna i pracowita. Jednak zdradzona nigdy nie wybacza.

Patronka Jadwigi

Wspomniana wcześniej Jadwiga Śląska nie jest jedyną świętą Kościoła katolickiego o tym imieniu. Drugą z nich jest święta Jadwiga Andegaweńska, od 1384 roku królowa Polski (choć koronowana jako król). Obecnie patronka naszego kraju i apostołka sąsiedniej Litwy. W okresie sprawowania władzy skupiała wokół siebie elitę intelektualną Polski. Zleciła przetłumaczyć na nasz język Księgę Psalmów. Ufundowała nowe świątynie, zajmowała się działalnością charytatywną, opiekowała się szpitalami (w tym szpitalem św. Jadwigi Śląskiej w Krakowie) oraz polskimi i litewskimi studentami w Pradze. Swój majątek zapisała w testamencie Akademii Krakowskiej.

Inne sławne osoby o imieniu Jadwiga

  • Jadwiga Barańska (ur. 1935) – scenarzystka, aktorka filmowa oraz teatralna
  • Jadwiga Jankowska-Cieśłak (ur. 1951) – aktorka teatralna i filmowa, laureatka Złotej Palmy (Festiwal Filmowy w Cannes, 1982)
  • Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska (1920 – 2014) -architekt, pilot Wojska Polskiego w stopniu porucznika, córka marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Jadwiga Jędrzejowska (1912 -1980) – tenisistka, wielokrotna mistrzyni Polski, finalistka mistrzostw Francji oraz USA, finalistka Wimbledonu
  • Hadwig Pfeifer (1906 -2002) – austriacka i niemiecka sportsmenka, narciarka alpejska
  • Jadwiga Ptach (1902 – 1968) – kaszubska hafciarka (jej prace znajdują się w muzeum w Gdańsku-Oliwie), była więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück
  • Jadwiga Staniszkis (ur. 1942) – profesor nauk humanistycznych, socjolog, komentatorka życia publicznego