Janina: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Janina obchodzi imieniny
12 czerwca
12 lipca
18 sierpnia

Janina – kalendarium imienin

Janina może świętować imieniny aż 4 razy w roku. Najczęściej są one obchodzone jednak 24 czerwca. Pozostałe terminy, podczas których można składać życzenia Janinom to: 12 czerwca, 12 lipca oraz 18 sierpnia. Zgodnie ze statystykami PESEL, imię to nosi obecnie ok. 300 tys. kobiet w Polsce, u progu XXI wieku było to zaś liczba ta wynosiła ponad pół miliona, można więc zauważyć znaczny spadek jego popularności.

Pochodzenie i znacznie imienia Janina

Imię Janina łączy w sobie dwa hebrajskie słowa: Jehu (Jahwe) oraz channah (łaska) i oznacza osobę cieszącą się łaską Boską. Janina wywodzi się więc z języka hebrajskiego i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Jan. W Polsce, imię Janina w obecnym kształcie pojawiło się dopiero w okolicach XIX wieku, wcześniej funkcjonowało jako Janna, Jana (w średniowieczu) a następnie Joanna. Odpowiedniki imienia Janina w innych językach to m.in. łacińska Joanna, angielska Jane, niemiecka Johanna i włoska Gianna. Patronką tego imienia jest błogosławiona Maria Sancja Szymkowiak (Janina Ludwika) – zakonnica Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, beatyfikowana 18.08.2002 r. przez papieża Jana Pawła II. 

Osobowość, predyspozycje zawodowe Janiny

Jaka jest Janina? To energiczna i żywiołowa osoba, która nie boi się żadnego wyzwania. Podchodzi do życia z pozytywnym nastawieniem i nic nie jest w stanie złamać jej pogody ducha. Jakiekolwiek przeciwieństwa losu pokonuje bardzo szybko i z ogromną gracją, dlatego często jest podziwiana przez inne osoby. Kiedy zaś coś sobie postanowi, jest wprost nie do zatrzymania. Cechy, które doskonale charakteryzują osoby noszące tę imię, to także wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu i odwaga. Janiny odsuwają na bok strach i koncentrują się na tym, co chcą osiągnąć. Osoby o tym imieniu są bardzo lubiane i szanowane. Dzieję się tak za sprawą ich szczerości i optymizmu, które szybko zjednują im przyjaciół. Są otwarte na nowe znajomości i rządne przygód. Jednocześnie, mając do czynienia z Janiną, trzeba przygotować się na to, że zawsze będzie ona posiadać swoje zdanie, którego zawzięcie broni. Nie da się nią manipulować, ponieważ podąża własnymi ścieżkami. Świetnie sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych, jako bizneswoman prowadząca własną firmę lub pełna pasji nauczycielka.

Janina – uczucia, życie osobiste

Pozorny racjonalizm Janiny może stwarzać wrażenie, że nie jest ona zdolna do prawdziwie romantycznych uniesień serca. Nic bardziej mylnego. Osoby o tym imieniu najczęściej wychodzą za mąż z miłości. A kiedy już zdecydują się na ten poważny krok, są niezwykle wierne i namiętne. Ze względu na to,  często dość późno decydują się na założenie rodziny – nie spieszą się z tą decyzją, ponieważ szukają „tego jedynego”. Kiedy już zaś do tego dojdzie, Janina oddaje się drugiej osobie w całości oraz tego samego oczekuje od partnera. Związek z Janiną może być bardzo szczęśliwy i satysfakcjonujący, pod warunkiem że podejdzie się do niego z odpowiednim zaangażowaniem. Otrzyma się wówczas w zamian czyste uczucie i zdolność do największych poświęceń. Należy tylko uważać na jej zapędy dyktatorskie – Janiny lubią rządzić w domu i dążą do tego, żeby pozostali domownicy się jej podporządkowywali.

Janina – zdrobnienia i znane imienniczki

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Janina w języku polskim to: Janka, Janusia Janeczka, Janulka, Janinka, Jasia, Jasieńka, Jaśka, Nina, Ninka, Nineczka. Znane posiadaczki tego imienia to zaś:

– Janina Ochojska – działaczka humanitarna

– Janina Paradowska – dziennikarka

– Janina Nowotnowa – artystka

– Janina Porazińska – poetka i tłumaczka literatury szwedzkiej

– Janina Godlewska-Bogucka – piosenkarka, aktorka

– Jane Austin – znana, angielska pisarka

– Jane Fonda – światowej sławy, amerykańska aktorka.