Janusz: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Janusz obchodzi imieniny
24 czerwca
21 listopada

Charakterystyka imienia Janusz. Kiedy Janusz obchodzi imieniny?

Imieniny Janusza przypadają na 21 listopada.

Pochodzenie imienia Janusz

Imię Janusz zaczęto stosować od XII wieku. Powstało jako zdrobnienie od imienia Jan.

Sławne osoby z imieniem Janusz

  • Janusz Korczak (polski lekarz i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego; nauczał dzieci i młodzież; zmarł w obozie koncentracyjnym w Treblince)
  • Janusz Korwin-Mikke (polski polityk i publicysta; poseł na sejm I i IX kadencji)
  • Janusz Gol (polski piłkarz znany z występów w barwach GKS-u Bełchatów i Cracovii)
  • Janusz Palikot (polski polityk i przedsiębiorca; poseł na sejm V,VI i VII kadencji)
  • Janusz Gajos (jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów; zagrał między innymi w filmie Kler oraz Body)
  • Janusz Pindera (polski dziennikarz i komentator sportowy; ekspert bokserski)
  • Janusz Zemke (polityk SLD; przez wiele lat zasiadał w ławach sejmu; obecnie europoseł)
  • Janusz Kochanowski (uznany prawnik; w latach 2006-2010 pełnił urząd Rzecznika Praw Obywatelskich)
  • Janusz Kołodziej (jeden z najpopularniejszych polskich żużlowców; obecnie jeździ w barwach Unii Leszno)
  • Janusz Gortat (wybitny polski pięściarz; ojciec Marcina Gortata oraz wieloletni trener Andrzeja Gołoty)

Patron imienia Janusz

Janusz nie ma przypisanego patrona. Istnieje jednak teoria, wedle której imię Janusz pochodzi od rzymskiego boga Janusa – patrona miast i bram oraz boga wszelkiego porządku.

Jaką osobą jest Janusz?

Charakter

Janusz jest pewnym siebie człowiekiem, który wie, czego chce od życia. Robi wszystko, aby pozostać niezależnym i zawsze postawić na swoim. Cechuje się wrodzonym sprytem i inteligencją. Nie lubi schematów. Zawsze szuka własnych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Nie jest jednak zadufany w sobie. Zdaje sobie sprawę ze swoich niedoskonałości, ale stale nad nimi pracuje. Chętnie zdobywa nową wiedzę i doświadczenia, które pomagają mu w dalszym życiu. Uwielbia być liderem i przewodzić ludziom. Ma do tego wrodzony talent. Wobec ludzi jest bardzo wymagający. Potrafi jednak być czułym, wrażliwym i pomocnym.

Idealny zawód

Janusz świetnie sprawdzi się w zawodach wymagających nieszablonowego myślenia oraz dużego zaangażowania. Jest urodzonym przywódcą i dominatorem. Posiada duże pokłady energii, które potrafi wykorzystać w pracy. Nie boi się wyzwań – wręcz przeciwnie. Stale określa sobie kolejne cele i uparcie dąży do zrealizowania ich. Janusz jest nonkonformistą. Nie przejmuje się opinia innych. Krytyka jeszcze bardziej nakręca go do działania. Jest niesamowicie ambitny. Do pracy potrzebuje ludzi odpowiedzialnych i godnych zaufania. Nie ma problemu z pracą w grupie, chociaż zawsze musi zaznaczyć w niej swoją obecność. Najlepsze zawody dla Janusza to: aktor, sportowiec, kierownik, informatyk. 

Relacje towarzyskie

Janusz to mocny charakter i nie każdy będzie umiał dojść z nim do porozumienia. Uwielbia dominować nad ludźmi. Nie kryje się ze swoim zdaniem – zawsze szczerze przedstawia swój punkt widzenia. Może wydawać się trochę niedostępny i tajemniczy. W rzeczywistości jest jednak bardzo przyjazny, otwarty i szlachetny. Z chęcią pomaga ludziom rozwiązywać problemy. Będąc w towarzystwie, jest bardzo żywy. Lubi żartować i zagadywać. Bardzo dobrze zna się na ludziach i potrafi rozszyfrować ich prawdziwe intencje. 

Miłość i rodzina

Janusz bardzo kocha swoich bliskich. Pragnie zapewnić im szczęście i dobrobyt. Jednak jego energiczność i indywidualizm stanowią przeszkodę w zbudowaniu stałej relacji. Janusz jest żądny przygód. Uwielbia zmiany i nie chce przywiązywać się jednego miejsca. Mimo to rodzina jest dla niego priorytetem. Jeśli już uda mu się znaleźć odpowiednią kobietę – pozostanie jej wierny.