Jędrzej: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Jędrzej obchodzi imieniny
6 stycznia
16 maja

Pochodzenie imienia Jędrzej

Jędrzej, to imię męskie, pochodzące z Grecji, które jest wariantem popularnego imienia Andrzej. W Polsce pojawiło się w około XIV wieku. Imię to oznacza: mężny człowiek (andros – maż, andreois – męski). Odpowiada mu liczba 6, gdyż Jędrzej to idealny przykład tzw. numerologicznej szóstki, a sprzyjające mu miesiące to czerwiec i listopad. Pomyślne dni tygodnia, w których wszystko mu się uda i sukcesywnie zrealizuje swoje plany to poniedziałek i czwartek. Metale współpracujące z ciałem i duszą każdego Jędrzeja to miedź oraz srebro, a najlepiej czuje się, nosząc przy sobie biżuterię, zawierającą malachit i kamień księżycowy. Sprzyjająca garderoba, która rozświetli cerę i doda pewności siebie w codziennym życiu powinna składać się z odcieni srebra i szaroniebieskich barw. Zapach towarzyszący każdej ze stylizacji to subtelne i egzotyczne nuty, takie jak eukaliptus, jaśmin oraz lotos. 

Charakterystyka imienia Jędrzej

Jędrzej jest mężczyznom o dość specyficznym uosobieniu, który dzięki swemu odmiennemu humorowi nigdy się nie starzeje i zawsze rozśmieszy towarzystwo, w którym aktualnie przebywa. To uwodziciel, niezwykle podatny i wrażliwy na wdzięki kobiet, który ma skłonności do przelotnych flirtów, a nawet romansów. Otoczony jest niemal na każdym kroku płcią przeciwną, lecz nawet z najbardziej tłocznego zbiorowiska kobiet, wybierze dla siebie tę jedną, wyjątkową, z która stworzy długotrwały związek, przepełniony miłością, szacunkiem i zaufaniem. W życiu zawodowym miewa problemy, gdyż jest osobą niesystematyczną, którą rozpraszają bodźce z zewnątrz, co utrudnia mu skupienie się na konkretnym zadaniu, jakie ma wykonać. Ów braki i opóźnienia nadrabia jednak swą kreatywnością i pomysłowością, a jego pewność siebie zagwarantuje mu sukces i dokończenie rozpoczętych planów i obowiązków.

Jędrzej jest mężczyznom niezwykle opiekuńczym i troskliwym, który nad wyraz dba o bliskie mu osoby. Mimo rozpierającej go energii, stanowi idealnego kandydata na ojca i głowę rodziny, dla której zawsze znajdzie czas i przedłoży życie rodzinne nad obowiązki zawodowe i służbowe. Bycie ojcem to dla niego misja, którą bierze w stu procentach na poważnie i stara się wywiązać z niej jak najlepiej. Na tacie Jędrzeju może polegać każde dziecko, gdyż niemal z prędkością światła zjawi się tam, gdzie potomek go będzie potrzebował i pomoże rozwiązać zaistniały problem.

Jest zapalonym podróżnikiem, dlatego mając do wyboru karierę i podróże, zawsze wybierze to drugie. Zwiedza świat w otoczeniu najbliższych osób, a gdy założy własną rodzinę, to z zapałem i uśmiechem na twarzy urządza i planuje rodzinne wycieczki nawet do najbardziej odległych zakątków świata. Mężczyzna o tym imieniu zawsze mówi to co myśli i brzydzi się kłamstwem, dlatego można być pewnym, że wszystko co usłyszymy z jego ust będzie prawdziwe i szczere. Oczekuje również szczerości od swych rozmówców i z łatwością odkryje, próbę oszustwa, czy zatajenia informacji.

Imieniny Jędrzeja

Posiadacze tegoż imienia obchodzą imieniny dwa razy w roku kalendarzowym tj. 6go stycznia i 16go maja. Zdarza się też, że świętują w dniach, kiedy przypadają imieniny Andrzeja – popularnego wariantu imienia Jędrzej i w związku z tym hucznie celebrują sławetne Andrzejki, przypadające na noc z 29go na 30go listopada. Są doskonałymi rozjemcami i negocjatorami, dlatego podczas imprezy natychmiastowo podejmą się rozwiązania i zażegnania konfliktów i sporów, które się na niej pojawiły, gdyż wychodzą z założenia, że goście muszą się dobrze bawić i nie tracić czasu na zbędne niesnaski.

Znani Jędrzeje

Znane postaci, noszące imię Jędrzej to m.in.:

– Jędrzej Augustyński; żołnierz Armii Krajowej i harcmistrz Hufców Polskich,

– Jędrzej Śniadecki; lekarz biolog i chemik, poważany satyryk,

– Jędrzej Moraczewski; historyk i polityk PPS, jeden z premierów II RP,

– Jędrzej Ustrzycki; polski poeta i wierszopisarz, należący do zakonu benedyktynów,