Joanna: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Joanna obchodzi imieniny
2 lutego
4 lutego
1 marca
28 marca
31 marca
28 kwietnia
12 maja
24 maja
25 maja
26 maja
30 maja
27 czerwca
9 lipca
23 lipca
8 sierpnia
12 sierpnia
17 sierpnia
21 sierpnia
24 sierpnia
26 sierpnia
9 listopada

Imię Joanna – Znaczenie i pochodzenie

Imię Joanna jest żeńskim odpowiednikiem imienia Jan – (Jo-hanan), które dosłownie w języku hebrajskim oznacza “Jahwe, jest łaskawy”. Imieniny Joanny najczęściej obchodzone są 30 maja, 21 sierpnia oraz 28 kwietnia. Oprócz tego Joanna obchodzi również imieniny w dniach: 2 lutego, 4 lutego, 1 marca, 28 marca, 31 marca, 12 maja, 24 maja, 25 maja, 26 maja, 27 czerwca, 9 lipca, 23 lipca, 8 sierpnia, 12 sierpnia, 17 sierpnia, 24 sierpnia, 26 sierpnia i 9 listopada. W Polsce zaczęto je nadawać na przełomie XIII i XIV w. Jest również jedną z odmian żeńskiego imienia “Żaneta” – (Jeanette), spopularyzowanego we Francji.

Zdrobnienia imienia Joanna to: Asia, Aśka, Joaśka, Joasia

Patronki Imienia Joanna

Jest 9 świętych patronek o imieniu Joanna, jednak do najbardziej znanych należą:

Joanna d’Arc – patronka Francji, zwana jako “Dziewica Orleańska”, stanęła na czele oddziałów francuskich podczas wojny stuletniej pomiędzy Anglią a Francją, doprowadzając do zwycięstwa kilku ważnych bitew. Obdarowana wizjami od Boga, przez ówczesnych kapłanów uznana została za heretyczkę i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat. Kanonizowana w 1920 roku przez papieża Benedykta XV. Bohaterka narodowa Francji i święta Kościoła Katolickiego, jej wspomnienie przypada 30 maja.

Joanna BerettaMolla – kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 2004 r. w Rzymie. Włoska lekarka, specjalista z zakresu medycyny pediatrii. Zmarła w wieku 39 lat, w wyniku powikłań ciążowych, spowodowanych włókniakiem macicy. Pomimo wskazań do przerwania ciąży zdecydowała się ją donosić i urodzić dziecko. Jej wspomnienie przypada w dniu 28 kwietnia. 

Sławne osoby z imieniem Joanna

Jane Austen – angielska pisarka, autorka powieści pt. “Duma i uprzedzenie”

Joanna Brodzik – polska aktorka 

Jane Fonda – amerykańska aktorka i producentka 

Joanna Jabłczyńska – polska aktorka dubbingowa, filmowa i telewizyjna

Joanna Koroniewska – polska aktorka i prezenterka telewizyjna

Joanna Kulig – polska aktorka, dwukrotna laureatka nagrody Orła

Joanna Krupa – polsko-amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna

Joanna Mucha – polska posłanka, minister sportu w latach 2011 – 2013

Joanne K. Rowling – angielska pisarka, autorka przygód “Harry’ego Pottera”

Joanna Seymour – brytyjska królowa, trzecia żona Henryka VIII

Jakie cechy charakteru posiada osoba o imieniu Joanna?

Właścicielki imienia Joanna określane są jako osoby o niezwykłej odwadze i harcie ducha. Wyróżnia je determinacja w dążeniu do celu oraz zaangażowanie i wytrwałość w realizacji planów. Osoba o imieniu Joanna zazwyczaj jest ekstrawertyczna i lubi przebywać w licznym towarzystwie przyjaciół, choć nie stroni również od domowego zacisza i spokoju. Jest niezwykle szczera i spontaniczna, przez co często jej zachowanie, może być odbierane w społeczeństwie jako aroganckie. Charakteryzuje się wysokim poczuciem estetyki i wrażliwości na piękno natury. Jest romantyczką, dlatego uwielbia oglądać romantyczne filmy i czytać historie o miłości. Osoby o imieniu Joanna zazwyczaj cenią sobie w związku wierność oraz szczerość i prawdomówność.

Właścicielka imienia Joanna dobrze radzi sobie w dziedzinach humanistycznych, dlatego jej umiejętności świetnie sprawdzą się w zawodach wymagających zdolności językowych, takich jak: nauczycielka, dziennikarka, aktorka, pisarka, sekretarka, prawniczka. Łatwo przychodzi jej komunikowanie się z innymi ludźmi, chociaż nie do końca lubi zwierzać się z ze swoich problemów i zmartwień. Ceni sobie wartości i tradycje rodzinne, ale jest otwarta na zmiany oraz odmienne obyczaje i kultury. Zna się na modzie, ma wyczucie stylu oraz lubi eksperymentować z wizerunkiem.