Jolanta: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Jolanta obchodzi imieniny
15 czerwca
17 grudnia

Imię “Jolanta” jest imieniem niezwykłym. Jeśli więc chcecie odkryć wszystkie jego tajemnice i dowiedzieć się, jakimi charakterami odznaczają się panie noszące to imię, przeczytajcie poniższy artykuł. Dowiecie się rzeczy, których nie dowiedzielibyście się z innych źródeł, zapewniamy!

Imieniny Jolanty: 15 czerwca, 17 grudnia

Dlaczego Jolanta może obchodzić dzień swojego imienia zaraz na początku lata, a pod koniec wiosny, czyli 15 czerwca, lub na początku zimy, a przy końcu jesieni, czyli 17 grudnia? Odpowiedź musi być niezwykła! Jolanta to kobieta przełomowa, która nigdy ściśle nie wpasowuje się w utarte schematy, a bywa albo bardzo gorąca i przebojowa, albo bardzo “cool”, jak to mawiają Amerykanie, i na luzie!

Jolanta: pochodzenie i znaczenie imienia

Imię “Jolanta” przywędrowało do Polski z Grecji w XII w. i początkowo miało formę “Jolenta”. Imię to połączenie dwóch greckich słów: ion (fiołek) i anthos (kwiat). Czyli kobieta śliczna i delikatna jak fiołek, ale równie wyrazista i pełna życiowej energii. W kulturze fiołek nacechowany jest bardzo mocno symbolicznie i oznacza: niewinność, cnotę, czystość, wierność, stałość w uczuciach, szczerość do bólu, gorącą namiętność, a także silną i niezwyciężoną miłość. W kulturze greckiej fiołek poświęcony był bogini miłości, Afrodycie. Często biesiadnicy w starożytnej Grecji nosili podczas ucztowania wieńce z fiołków, które miały chronić ich od upicia się i późniejszej migreny bądź nawet kaca dnia następnego.

Patronką imienia Jolanta jest święta o tym samym imieniu, święta Jolanta (Jolenta) Helena.

Sławne kobiety noszące imię “Jolanta”

Kobiety o tym imieniu często zasiadały na tronach wielu królestw, na przykład Królestwa Węgier albo Królestwa Jerozolimskiego, jak w przypadku Jolanty Jerozolimskiej. Pierwszą damą była Jolanta Kwaśniewska, żona jednego z prezydentów Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego. Mamy również tak znane osobistości, jak Jolanta Kozak, wybitna tłumaczka literatury anglojęzycznej na język polski, Jolanta Fraszyńska, aktorka filmowa i telewizyjna czy Jolanta Zawadzka, polska szachistka.

Jolanta: charakter i usposobienie kobiet noszących to imię

Każdy, kto poznał w swoim życiu choć jedną Jolantę, wie, że kobiety, które noszą to imię, są niezwykle pasjonującymi ludźmi. Pełne niespożytej energii, potrafią swoich przebojowym charakterem rozruszać każdą imprezę, podbić serce nawet najbardziej zatwardziałego ponuraka i tchnąć życie w każde nudne zgromadzenie. Jolanty charakteryzują się albo dość wybuchowym temperamentem, albo bardzo luzackim usposobieniem, ale zawsze zachowują się z klasą i elegancją, której można im pozazdrościć. Poza tym każda Jolanta to bardzo miłosna osoba. Uwielbia kochać i być kochaną, a jeśli zapała do kogoś miłością, to będzie to miłość potężna, gorąca i jedyna w swoim rodzaju, która drugi raz w życiu raczej się już nie przydarzy. Niech strzeże się ten, kto doprowadzi Jolantę do ostateczności, bo rozdrażniona, potrafi urządzić komuś prawdziwe piekło. Jolanty są kobietami bardzo zdecydowanymi, chociaż niektórzy mylą ich pozorny spokój zewnętrzny ze skrytością. Nic bardziej mylnego! Czasem Jolanta woli najpierw poobserwować innych ludzi i sytuację, zanim zacznie działać niż rzucać się w wir wydarzeń. Jednak zdecydowanie częściej woli ruch, życie, zwadę, przygody i wszystko to, co sprawia, że serce mocniej bije.

Jolanta nie zadowala się przeciętnością i nie szuka jej w swoim życiu, dlatego partnerami każdej kobiety o tym imieniu zostają zazwyczaj niezwykli i nietuzinkowi mężczyźni, którzy osiągnęli sukces w życiu, nawet skromny, ale na pewno są oryginalni.