Józefa: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Józefa obchodzi imieniny
21 stycznia
24 lutego
20 marca
20 maja
22 września
18 listopada
7 grudnia

Kiedy Józefa obchodzi imieniny?

Kobiety o imieniu Józefa z pewnością nie narzekają na wybór dat, w których mogą obchodzić swoje imieniny. Na kartkach w kalendarzu Józefa pojawia się siedmiokrotnie: 21 stycznia, 24 lutego (najczęściej wybierana data), 20 marca, 20 maja, 22 września, 18 listopada oraz 7 grudnia. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Józefa

Józefa jest żeńskim odpowiednikiem imienia Józef. W innych językach Józefa występuje najczęściej jako Josepha, Josephine lub Josephe. 

Jaka jest Józefa? 

Kobieta o imieniu Józefa z reguły nie docenia zarówno swojego wyglądu, jak i siły swojego umysłu. Ma niskie poczucie własnej wartości, nie dostrzega swego zewnętrznego i wewnętrznego piękna oraz inteligencji. Pomimo kompleksów dobrze czuje się w towarzystwie innych ludzi i nie wyobraża sobie samotnej egzystencji. Świetnie radzi sobie w pracy z zespołem, gdyż ceni sobie to, że każdy ma szansę na przedstawienie swojego stanowiska, wypowiedzenie się i dołożenie cegiełki do wspólnego projektu. Chociaż Józefa nie przejmuje inicjatywy podczas pracy zespołowej, to wiele wnosi od siebie. Jest kreatywna, stawia na proste acz skuteczne rozwiązania. Nie lubi udziwnień – dotyczy to każdej ze sfer jej życia. Chociaż lubi przebywać w towarzystwie to docenia chwile, które może spędzić w samotności, najlepiej czuje się przesiadując wieczorami w kawiarni lub czytając książkę w domowym zaciszu. 

Pod względem rodzinnym Józefa jest doskonałą matką oraz żoną na każdej płaszczyźnie. Macierzyństwo i małżeństwo to to, co dodaje jej wiatru w żagle oraz sprawia, że czuje się spełniona jako kobieta. Nie boi się odpowiedzialności, które wiąże się z rolą rodzicielki i małżonki. Uwielbia spotkania w gronie rodziny oraz chwile spędzone w gronie najbliższych. 

Józefa żyje w świecie wielkich idei. Skłonna jest do marzycielstwa oraz dywagowania na tematy związane z filozofią oraz religią. Nie marzy jednak o niebieskich migdałach – pomimo tego, że jest osobą uduchowioną, to na co dzień w działaniach towarzyszy jej mądrość oraz nabyte doświadczenie życiowe. W swoim życiu kieruje się też intuicją. Józefa jest delikatną, wrażliwą i uczuciową kobietą, która swoją dobrocią i pięknym uśmiechem zjednuje sobie ludzi. Józefa potrafi poświęcić własne korzyści dla celów wyższych oraz dla najbliższych. Na pierwszym miejscu stawia dobro swojej rodziny oraz najbliższych przyjaciół, dopiero później swoje. Oddanie i wsparcie, które potrafi okazać Józefa sprawiają, że kto zaprzyjaźnił się z Józefą będzie robił wszystko, aby tę relację utrzymać. 

Kobiety o imieniu Józefa mają naturalne predyspozycje do pracy w zawodach, które opierają się na pomocy innym. Doskonale odnajdują się zatem na stanowiskach takich jak: pielęgniarka, lekarka czy psycholog. Józefy mają także dar przekazywania wiedzy, dlatego są świetnymi nauczycielkami. 

Kto jest patronem Józefy? 

Józefa nie jest związana z żadną patronką o tymże samym imieniu. Z racji tego, Józefa wywodzi się od imienia Józef warto w tym miejscu przytoczyć postać św. Józefa z Nazaretu, który uznawany jest w kulturze za patrona chrześcijańskich małżeństw, rodzin, ludzi pracujących oraz dobrej śmierci.

Sławne osoby o imieniu Józefa

Józefa Czerniawska – polska biegaczka narciarska

Józefa Ledwig – polska siatkarka, która dwukrotnie wywalczyła ze swoją drużyną brązowy medal olimpijski 

Józefa Maria Lis-Błońska – była działaczką niepodległościową, która za swoje zasługi została odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari

Józefa Singer – postać szczególnie ważna w aspekcie polskiej literatury, gdyż była pierwowzorem Racheli z Wesela Stanisława Wyspiańskiego