Julia: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Julia obchodzi imieniny
15 lutego
20 lutego
8 kwietnia
16 kwietnia
22 maja
21 lipca
27 lipca
1 października
10 grudnia

Julia to stare imię wywodzące się z odległych czasów starożytnego Rzymu. Nosiły je kobiety z patrycjuszowskiego rodu Juliuszów i znaczyło ono tyle, co „ta, która należy do Juliuszów”. Z czasem zaczęły je przyjmować dziewczynki urodzone w innych niż te należące do Juliuszów domach. W tym też okresie imię Julia zyskało nowe znaczenie i tłumaczyło się jako róża albo piękny kwiat. Szybko stało się symbolem młodości, świeżości i wdzięku, co zresztą pozostało mu do dziś. Warto dodać, że męskim odpowiednikiem Julii jest Juliusz.

Julia w innych językach

Imię Julia jest dobrze znane na całym świecie i wszędzie cieszy się nadzwyczajną popularnością. Dla porządku warto odnotować, że jako kraj nie odstajemy od czołówki. W latach 2001–2012 Julia była najczęściej nadawanym imieniem żeńskim w Polsce. Dane za rok 2018 pokazują, że w tym czasie w naszym kraju żyło 278 968 kobiet o tym imieniu. Poza Polską imię jest niezwykle popularne w Brazylii, USA, Francji, Hiszpanii i Austrii.

 • Julia, Julie — angielski
 • Julie, Juliette — francuski
 • Giulia, Giulietta — włosk
 • Julia — hiszpański
 • Julia — niemiecki
 • Julija — rosyjski

Julia — imieniny

Julia obchodzi swoje imieniny: 15 lutego, 20 lutego, 8 kwietnia, 16 kwietnia, 22 maja, 21 lipca, 27 lipca, 1 października, 10 grudnia.

Julia — zdrobnienia

To piękne imię aż się prosi, aby je wymawiać zdrobniale. Można to robić na kilka sposobów. Najczęściej używanymi zdrobnieniami są: Julka, Julcia, Juleczka i Jula.

Julia – jaka to osoba?

Julia to imię, które podoba się wszystkim, a jego popularność w Polsce od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Nie powinno to dziwić, bo imię Julia to świetny wybór, przy tym imię prawdziwie międzynarodowe i łatwe do wymówienia na całym świecie. Co istotne, wszystkie Julie łączą w sobie elegancję, inteligencję i szlachetność serca. Przy tym wszystkim odznaczają się atrakcyjną powierzchownością i miłym sposobem bycia. Sprawia to, że cieszą się powszechną sympatią i nie narzekają na brak towarzystwa.

Czasami czują się wręcz onieśmielone tym nadzwyczajnym powodzeniem, bo w skrytości ducha pozostają dziewczęco nieśmiałe. Z tego też powodu mogą sprawiać wrażenie wycofanych, niedostępnych i zimnych niczym głaz. Ale nie daj się zwieść, to tylko pozory! Julie mają serce po właściwej stronie i gdy kogoś polubią, pozostają lojalne i, gdy trzeba, pomocne. To prawdziwe kumpele i kiedy trzeba będzie stanąć w obronie przyjaciela, któremu dzieje się krzywda, zamienią się w waleczne lwice i ruszą do boju. Z drugiej strony, nie tolerują zdrady. Potrafią wtedy odpłacić pięknym za nadobne i są wyjątkowo pamiętliwe, tak więc lepiej z nimi nie zaczynać.

Sprawy uczuciowe są dla nich ważne, jakakolwiek Julia, zanim powie tak, rozważy wszystkie za i przeciw. W związku jest lojalna i tego samego oczekuje od drugiej strony. O żadnych skokach w bok mowy być nie może. A kiedy na świat przyjdzie potomstwo, gorące serce Julii z radością poświęci się macierzyństwu. Julie to dobre i cierpliwe matki, które może i rozpuszczają swoje dzieciaki, jednak gdy trzeba, potrafią przywołać je do porządku.

Tak jak dobrymi są matkami, tak świetnie sobie radzą w pracy zawodowej. Ich wrodzona inteligencja, skrupulatność i rzetelność sprawiają, że zawsze dążą do doskonałości, co niejako skazuje je na sukces zawodowy. W połączeniu z umysłowością kreatywną i twórczą mogą się wybić w wielu dziedzinach. Kariery adwokata czy sędziego, ale też architekta wnętrz czy aktorki stoją przed paniami o tym imieniu szerokim otworem.

Znane imienniczki

 • Julia Roberts – amerykańska aktorka, laureatka Oscara
 • Juliette Binoche – francuska aktorka filmowa, laureatka Oscara
 • Julie Christie – brytyjska aktorka, laureatka Oscara
 • Julia Pietrucha – polska aktorka, Miss Polski Nastolatek z 2002 roku
 • Julia Tymoszenko — ukraińska polityk

Szczęśliwe kamienie — kwarc dymny, opal, koral

Szczęśliwe liczby — 8, 13, 4

Szczęśliwy dzień — wtorek

Szczęśliwe kolory — szary, czarny, czerwony