Kajetan obchodzi imieniny |
7 sierpnia |
Kajetan uznawany jest za osobę szczerą, pełną energii, konsekwentną. Uparcie dąży do postanowionego celu. Wywiązuje się ze wszelkich zobowiązań. Jest perfekcjonistą, lubi porządek i ład. Zawsze schludnie ubrany. Lubi aktywność fizyczną, w szczególności taniec. Ma wielu znajomych, chętnie udaje się na towarzyskie spotkania. Lubi poruszać dyskusje na wszelakie tematy. Uznaje się, że osoby posiadające miano imienia Kajetan są ciekawe świata, uwielbiają podróżować i odkrywać świat. Kajetan nie lubi spędzać czasu wolnego w domu, woli aktywność na świeżym powietrzu. Stara się szanować innych ludzi. Jest obserwatorem, zna wiele wątków poruszanych w jego towarzystwie. Lubi wyzwania i adrenalinę, szczególnie sporty ekstremalne. Nie wdaje się w konflikty, woli zawierać porozumienie. Doskonale spełnia się zawodowo, odnajduje się w każdej pracy. Rzetelnie wykonuje powierzone mu obowiązki. Kajetan nie szuka miłości, woli przelotne romanse. Nie chce stworzyć związku na stałe. Nie jest przychylny do posiadania dzieci. Nie przepada za zwierzętami, ich obecność go frustruje. Jego samopoczucie zmienia się wraz z porami roku. W jesień traci witalność, w wiosnę rodzi się do życia.
Pochodzenie i znaczenie imienia Kajetan
Kajetan to imię pochodzenia łacińskiego. Imię to wywodzi się od słowa Caietanus. Słowo to oznacza ,,pochodzący z Kajety”. Kajeta to miasto znajdujące się na północ od Neapolu.
Kajetan jest osobą pełną witalności, szczerą, obowiązkową.
Patron imienia Kajetan
Patronem osób noszących miano imienia Kajetan jest Święty Kajetan. Urodził się w 1480 roku w mieście Vicenza. Jego rodzicami byli Maria i Kasper Porto. Uznawany często jako Kajetan z Thieny, z powodu pochodzenia ojca. W 1504 roku w Padwie uzyskał doktorat z prawa rzymskiego i kościelnego. Pracował jako protonotariusz papieski. W późniejszym czasie sprawował funkcję proboszcza. Wspomagał osoby ubogie w szpitalach i przytułkach. Patron bankowców. Założył Zgromadzenie Kleryków Regularnych, uznawanych za kajetanów. Wsród pierwszych kajetanów znalazł się późniejszy papież Paweł IV. Podczas wojny domowej w 1547 roku Kajetan miał prosić Boga o ofiarę jego życia dla pokoju. W tym samym roku 7 sierpnia Kajetan z Thieny zmarł.
Imieniny osób noszących imię Kajetan
Osoby o tym imieniu obchodzą swoje imieniny w dniu 7 sierpnia.
Zdrobnienia imienia Kajetan
Do zdrobnień imienia Kajetan zalicza się między innymi:
- Kajtuś,
- Kajtek,
- Kajetanek,
- Kajetanko,
- Kajetanuś,
- Kajtunio,
- Kajtusiek.
Znane osoby o imieniu Kajetan
Wśród posiadaczy imienia Kajetan można rozpoznać wiele znanych osób. Przykładowymi osobami rozpoznawalnymi, o imieniu Kajetan są:
- Kajetan Koźmian- poeta na przełomie XVIII i XIX wieku, publicysta, krytyk, przeciwnik romantyzmu,
- Kajetan Broniewski- wioślarz, olimpijczyk,
- Kajetan Kajetanowicz- kierowca rajdowy,
- Kajetan Sosnowski- malarz,
- Święty Kajetan z Thieny- włoski duchowny, który założył zakon kleryków regularnych, święty katolicki.
- Święty Kajetan Catanoso- włoski ksiądz,
- Kajetan Lewandowski- aktor dubbingowy.
Imię Kajetan w innych językach
Formy obcojęzyczne imienia Kajetan to między innymi:
- Caietanus, od języka łacińskiego,
- Cajetan, od języka niemieckiego,
- Cajetano, od języka hiszpańskiego,
- Cajetan, od języka angielskiego,
- Gaetano, od języka włoskiego,
- Kaetan, od języka rosyjskiego,
- Kajetonas od języka litewskiego.
Nazwiska, które pochodzą od imienia Kajetan
Do nazwisk, które pochodzą od imienia Kajetan zalicza się nazwiska takie jak Kajetaniak, Kajetanowicz, Kajetanczyk, Kajetański, Kajetowski.