Kamila: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Kamila obchodzi imieniny
31 maja
14 lipca
16 września

Kamila to jedno z popularniejszych w Polsce imion, które jest żeńskim odpowiednikiem imienia Kamil. W Polsce zarejestrowanych jest 108 804 kobiet o takim imieniu, co plasuje to imię na 62 lokacie w rankingu popularności. Posiadaczki tego imienia świętują 31 maja, 16 września oraz nieco rzadziej 14 lipca.

Geneza imienia. 

Wywodzi się ono z języka łacińskiego i oznacza: ‘pomocnika kapłana’. Była to osoba posługująca w trakcie mszy, a co za tym idzie znajdująca się blisko Boga i bardzo wierząca. Patronem imienia jest bł. Kamila Baptysta Verano. Była to włoska zakonnica sióstr św. Klary, urodzona 9 kwietnia 1458 roku w Camerino. Pochodziła z zamożnej książęcej rodziny i wbrew woli rodziców wstąpiła do zakonu, gdzie spędziła resztę życia. Założyła klasztor w Fermo. Obecnie jest uznana świętą kościoła katolickiego, głownie prze to, że wybrała życie skromne i bez luksusów, pomimo iż miała dostęp do fortuny. Na uwagę zasługuje również fakt, że przez całe życie bardzo mocno poktuowała, za grzechy innych wobec Boga co dało jej przydomek męczennicy i świętej.

Znane osoby o tym imieniu. 

Innymi znanymi osobami o tym imieniu są między innymi polskie lekkoatletki Kamila Chudzik czy Kamila Skolimowska. Skolimowska to wieloletnia medalistka igrzysk olimpijskich, która w 2009 przegrała walkę z chorobą. Obecnie na jej cześć odbywają się zawody lekkoatletyczne, które są jedną z ważniejszych imprez w polskim sporcie.

Jeśli chodzi o świat filmu, to tutaj również mamy Kamilę Baar oraz Kamilę Kamińską. Są to aktorki o bardzo dużym dorobku artystycznym i sporej charyzmie. W polityce zagranicznej nie możemy natomiast zapomnieć o Camille Gottlieb, która jest córką księżniczki Monako oraz Camilla Parker Bowles, która jest księżną Kornwalii.

Charakter. 

Kamila to osoba o bardzo konkretnym charakterze i jasno wytyczonych ścieżkach. Raz podjęta przez nią decyzja musi zostać doprowadzona do samego końca, bez jakichkolwiek prób sprzeciwu i ingerencji. Odważnie mierzy się przy tym z wszelkimi problemami i nie daje sobie wyrządzić krzywdy. Pomimo tego pozostaje delikatna dla bliskich jej osób, przy których czuję się bezpiecznie. Nie pozostaje przy tym obojętna na krzywdę innych, potrafi się angażować bezinteresownie oraz dba o innych, zapominając przez to nawet o sobie. Jest pełna energii i nietuzinkowych pomysłów, przez co nie da się z nią nudzić. Posiada również bardzo duże poczucie humoru z dystansem do siebie. Docenia dobre żarty i memy, jednakże neguje nieudane dowcipy. 

Co od miłości, również wie czego chce. Pomimo iż w życiu zawodowym często jest zaborcza i nieugięta, w relacjach z partnerem stara się wyciszyć. Oczekuje jednak od niego zaangażowania i troski, którą potrafi odwzajemnić z nawiązką. Lubi wycieczki do kina, spacery i wspólne spędzanie czasu. Czasem jednak preferuje też czas spędzony na własnych przyjemnościach i oglądaniu seriali.

W relacjach z przyjaciółmi jest bardzo otwarta i towarzyska. Łatwo nawiązuje przyjaźnie i nowe relacje, będąc przy tym otwarta i nie oceniając zbyt pochopnie. Sprawia to, że ludzie darzą ją szacunkiem i uwagą. Ponadto bardzo mocno broni swoich przyjaciół, podobnie jak i bliskich i jest gotowa pomóc w każdej sytuacji. Dzięki temu jest szanowana przez innych i może liczyć na ich pomoc. Mimo stanowczości i determinacja słucha konstruktywnej krytyki i rad najbliższych, szczególnie jeśli ma ich za autorytet, jednakże zanim zmieni zdanie zastanowi się dwa razy. 

Pomimo swojej upartości nie da jej się nie lubić i jest to bardzo miła osoba.