Katarzyna: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Katarzyna obchodzi imieniny
2 lutego
13 lutego
9 marca
22 marca
24 marca
1 kwietnia
6 kwietnia
17 kwietnia
29 kwietnia
30 kwietnia
9 maja
4 wrześni
15 wrześni
25 listopada
31 grudnia

Katarzyna – imię żeńskie, które jest jednym z bardziej popularnych imion w naszym kraju. W Polsce znane od wieków i również współcześnie chętnie wybierane jako imię dla dziewczynki.

Kiedy imieniny?

Katarzyna obchodzi imieniny wiele razy w ciągu roku. Dwie najbardziej popularne daty jeśli chodzi o imieniny Katarzyny to: 29 kwietnia i 25 listopada. Poza tym imieniny obchodzone są także w następujących dniach: 2 lutego, 13 lutego, 9 marca, 22 marca, 24 marca, 1 kwietnia, 6 kwietnia, 17 kwietnia, 30 kwietnia, 9 maja, 4 września, 15 września i 31 grudnia.

Pochodzenie i znaczenie imienia Katarzyna

Katarzyna to imię, które ma pochodzenie greckie od słowa katharos i oznacza czysta, dziewica, bez skazy. W Polsce to imię pojawiło się w XIII wieku i zostało przejęte z łaciny. Jeśli chodzi o znaczenie imienia oznacza bez skazy.

Patronka dla kobiet z imieniem Katarzyna

Z imieniem Katarzyny związanych jest wiele postaci świętych i błogosławionych. Najbardziej popularne patronki związane są z datami imienin w kwietniu i listopadzie. Z jednej strony Katarzyna ze Sieny, której święto obchodzone jest 29 kwietnia oraz Katarzyna Aleksandryjska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, której święto wypada 25 listopada. To dwie najczęściej wybierane patronki dla kobiet, które noszą imię Katarzyna. Natomiast można znaleźć kilkadziesiąt świętych i błogosławionych, które to imię nosiły.

Katarzyna Aleksandryjska – egipska arystokratka prześladowana za wiarę. Za swoją nieugiętą postawę została ścięta w 307 roku. Zgodnie z legendą jej ciało zostało cudownie przeniesione na Górnę Synaj i tam znajduje się jej sanktuarium. Jest patronką literatów, Cypru, adwokatów, modystek, kolejarzy.

Katarzyna ze Sieny – to włoska mistyczka, która żyła w okresie średniowiecza, zakonnica wyróżniająca się wyjątkowymi charyzmatami apostolskimi. Mimo, że była analfabetką to jako pierwsza kobieta została ogłoszona jako Doktor Kościoła i patronka Europy.

Jaka jest osoba o imieniu Katarzyna?

Katarzyna to osoba, która poświęca się ideałom, zawsze pilnie realizuje swoje zadania i stara się być profesjonalistką w każdym calu. Jednocześnie to silna osobowość, która doskonale nadaje się do tego, by być przywódcą. W związku ze swoją silną osobowością potrafi reagować porywczo i trudno jej przyjmować krytykę, która staje się szczególnie bolesna w przypadku, gdy następuje przy świadkach. Katarzyna jest niezależna i będzie w stanie pokonać największe trudności w życiu samodzielnie z nimi walcząc. Katarzyna jest zaangażowana bardziej w sprawy rodzinne niż towarzyskie czy zawodowe. Silna indywidualistka, która doskonale poradzi sobie z realizacją określonych celów. Osoba, która uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych, a sukces właściwie zależy tylko od własnych działań. Energiczna i pełna radości, zaangażowana, jednak z trudnym charakterem. Można jednak liczyć na jej pomoc, wielkie serce okazuje w momencie, gdy ktoś potrzebuje wsparcia, szczególnie gdy znajduje się w trudnej sytuacji. W miłości, gdy już się zwiąże będzie wierną żoną i kochającą zaangażowaną matką.

Znane osoby o imieniu Katarzyna

Katarzyna Cichopek – aktorka

Katarzyna Dowbor – prezenterka telewizyjna

Katarzyna Figura – aktorka

Katarzyna Skrzynecka – aktorka, piosenkarka

Katarzyna Niewiadoma – kolarka

Katarzyna Glinka – aktorka

Katarzyna Nosowska – piosenkarka

Katarzyna Żak – aktorka

Katarzyna Bujakiewicz – aktorka

Katarzyna Cerekwicka – piosenkarka

Katarzyna Bosacka – dziennikarka

Katarzyna Bachleda – Curuś – łyżwiarka szybka

Katarzyna Gajgał – siatkarka