Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista – wtedy, kiedy kobieta obawia się, że jest w ciąży. Pierwszym objawem jaki wywołuje strach o zajście w ciążę jest brak miesiączki. Podejrzenia wywołują także bóle podbrzusza, bolesność piersi, zmęczenie, senność lub podwyższona temperatura ciała. Nie są to jednak objawy charakterystyczne tylko i wyłącznie dla początku ciąży.
Mogą one świadczyć również o stanie chorobowym lub innych zaburzeniach, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy powyższe objawy świadczą o ciąży, kobieta powinna wykonać test ciążowy. O tym jak go wykonać, by wynik był wiarygodny dowiecie się Panie po przeczytaniu poniższego artykułu.
Czy test w ciągu 6 dni od zapłodnienia będzie wiarygodny?
Działanie testów ciążowych, które można zakupić w każdej aptece lub drogerii, opiera się na wykrywaniu hormonu beta hCG, profesjonalnie nazywanym jako gonadotropina kosmówkowa. Hormon ten jest odpowiedzialny za przeżycie ciałka żółtego. Podczas ciąży jego zadaniem jest utrzymanie produkcji progesteronu. W pierwszych trzech miesiącach ciąży, poziom beta hCG gwałtownie wzrasta. Już w ciągu pierwszych 24 godzin jego ilość w organizmie kobiety ulega podwojeniu, a maksymalny poziom osiąga w dziesiątym tygodniu ciąży. Wykrycie tego hormonu, przy pomocy testu ciążowego jest możliwe z uwagi na fakt, iż hormon beta hCG jest obecny w moczu. Zatem wiarygodność testu jest zależna od ilości hormonu obecnego w moczu kobiety.
W pierwszych dniach od możliwego zapłodnienia poziom beta hCG jest bardzo niski. Dlatego też wykrycie ciąży, za pomocą testu wykonywanego na niedługo po współżyciu, niemal graniczy z cudem. Według zaleceń producentów testów ciążowych, należy je przeprowadzać po upływie około 7 dni od daty ewentualnego zapłodnienia. Wykonanie testu ciążowego po 3 dniach i po 10 dniach od dnia owulacji może wykazać dwa różne wyniki. Wszystko dlatego, że po 3 dniach zarodek jeszcze nie zdążył zagnieździć się w macicy, a poziom gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety jest bardzo niski. Test po upływie 10 dni, może dać równie mało wiarygodny wynik, gdyż powolny wzrost hormonu beta hCG spowoduje pojawienie się na teście lekko widocznej, drugiej kreski, która będzie dawać nadzieję na ciążę. Jeśli rzeczywiście kobieta jest w ciąży, test wykonany bliżej terminu spodziewanej miesiączki, powinien dać już wiarygodny wynik w postaci wyraźnych dwóch kresek.
Kiedy wykonać test, aby dał on wiarygodny wynik?
Każda z Pań chciałaby wiedzieć o ewentualnej ciąży jak najwcześniej. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Producenci testów ciążowych zaręczają wykrywalność ciąży już po 6 dniach od zapłodnienia. Jest to niestety mało prawdopodobne. Organizm kobiety nie jest maszyną i na wszystko potrzebuje czasu. Hormon beta hCG pozwalający wykryć ciążę, wzrasta stopniowo i jego wykrycie w moczu kobiety, w przeciągu pierwszych dni od współżycia jest niemal niemożliwe. Pośpiech w wykonywaniu testu ciążowego może przysporzyć kobiecie dodatkowego stresu i obaw. Za wcześnie zrobiony test może dać wynik w postaci dwóch słabo widocznych kresek lub jednej dobrze widocznej i drugiej nikłej, co nie daje jasnej odpowiedzi o zaistniałej ciąży. Może to być również efekt wadliwego testu ciążowego. Dlatego czasem warto uzbroić się w cierpliwość i wykonać test w późniejszym czasie.
Od dnia owulacji do wystąpienia menstruacji zazwyczaj mija 14 dni. Spóźniająca się miesiączka, jest pierwszym objawem, jaki wywołuje u kobiet obawę o zajście w ciążę. Oczywiście jak ogólnie wiadomo u kobiet, które spodziewają się dziecka dochodzi do zatrzymania comiesięcznego krwawienia. Zanik okresu świadczy o tym, że organizm kobiety przygotowuje się do utrzymywania ciąży, dlatego niektóre, dotychczas zachodzące w organizmie procesy muszą zostać zatrzymane. Czas, w którym miało dojść do spodziewanego, comiesięcznego krwawienia, jest idealnym momentem na wykonanie testu ciążowego. W czwartym tygodniu ciąży poziom hormonu beta hCG waha się w przedziale 5 – 426 mIU/ml.
Kobiety, które doświadczają nieregularnych okresów mają nieco ciężej jeśli chodzi o wiarygodność testu ciążowego. Cykle, które są raz dłuższe, raz krótsze powodują to, że wynik testu może wyjść negatywny, mimo zaistniałego zapłodnienia. Powodem takiego wyniku często jest zbyt wcześnie wykonany test ciążowy, na długo przed terminem miesiączki. Dla kobiet z nieregularnymi menstruacjami, najbardziej optymalny wynik da oznaczenie poziomu beta hCG z krwi. Wynik testu może wyjść negatywny również, gdy owulacja niespodziewanie przesunęła się o kilka dni i poziom hormonu jest jeszcze bardzo niski, a jego obecność jest wtedy niewykrywana przez test.
To, że na teście nie pojawiły się obie kreski, wcale nie musi oznaczać, że kobieta nie jest w ciąży. Po prostu test mógł być wykonany za wcześnie, w czasie gdy poziom hormonu, odpowiedzialnego za wykrycie ciąży, był jeszcze na bardzo niskim poziomie. Powtórne zrobienie testu, po upływie kilku następnych dni może dać szczęśliwą nowinę w postaci dwóch kresek, oznaczających ciążę. Testy ciążowe dające wynik negatywny, szczególnie te, które są przeprowadzane w niewłaściwym czasie, zaraz po współżyciu lub na długo przed terminem menstruacji, znacznie częściej ukazują błędny wynik, niż testy pozytywne.
Test ciążowy – jak to zrobić?
Gdy już wiemy kiedy robić test ciążowy, warto dowiedzieć się, w jaki sposób go wykonać. Jest to dość śmieszne pytanie, gdyż oczywiste jest, że wystarczy oddać mocz i poddać go bezpośredniemu kontaktowi z testem, by ten pokazał nam wynik. Jednak na rynku istnieje kilka rodzajów testów ciążowych i każdy z nich wykonuje się w inny sposób. Należą do nich test płytkowy, strumieniowy oraz paskowy.
-
Test płytkowy.
Ten rodzaj testu ciążowego wymaga zebrania moczu do czystego, suchego i sterylnego pojemnika. Następnie w owym naczyniu zanurza się pasek testowy. Wynik testu ukazuje się w ciągu kilku minut od kontaktu paska z moczem. Większość testów ciążowych płytkowych posiada dodatkową osłonę na pasek testowy.
-
Test strumieniowy.
Owy test, przeciwnie do swojego poprzednika, nie wymaga oddawania moczu do pojemnika. Test strumieniowy, jak sama nazwa wskazuje wystarczy umieścić pod strumieniem moczu w trakcie porannej toalety i odczekać kilka chwil, aż pasek testowy będzie odpowiednio nasączony. Wynik jest widoczny po upływie kilku minut. Na rynku istnieją też droższe wersje testów strumieniowych, które posiadają elektroniczny wyświetlacz, informujący kobietę o tym, który to tydzień ciąży.
-
Test paskowy.
Testy paskowe obecne na rynku, są sprzedawane wraz z małymi pojemnikami, do których oddaje się mocz. Za pomocą załączonej w zestawie pipety pobiera się z pojemnika odrobinę moczu i umieszcza się ją w wyznaczonym okienku na teście ciążowym. Wynik pojawia się w przeciągu kilku minut. Pierwsza kreska jest kontrolna, druga zaś świadczy o dużym stężeniu hormonu beta hCG, czyli o ciąży. Jeśli poziom hormonu jest bardzo wysoki, wynik na teście pojawia się bardzo szybko, nawet po kilku sekundach, a kreski są dobrze widoczne i wyraźne.
Równie ważna jest wiedza na temat kiedy należy robić testy ciążowe, jak i wiedza o tym, w jakich porach dnia je wykonywać. Na opakowaniach testów są zamieszczane szczegółowe informacje co, jak i kiedy należy robić. Producenci jednogłośnie stwierdzają, iż najbardziej wiarygodne wyniki dają testy wykonane z użyciem porannego moczu, ponieważ po całej nocy poziom hormonu beta hCG jest dość wysoki, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie prawidłowego wyniku. Pobieranie moczu do wykonania testu ciążowego przeprowadza się tak samo, jak w przypadku przygotowywania się do badań laboratoryjnych.
Test ciążowy vs kobiecy cykl.
Jak już ogólnie na świecie wiadomo każda kobieta jest a inna, każda ma inny organizm. Często statystyczne i książkowe wartości znacznie odbiegają od tego co dzieje się w praktyce. Wiele kobiet deklaruje dużo większe rozbieżności w cyklu menstruacyjnym, niż książkowe 28 dni. Wiadome jest, że nie mogą one być zbyt duże, ponieważ mogą się wtedy wiązać z ryzykiem choroby. Kobiety różnią się także dolegliwościami, jakie występują w kolejnych fazach cyklu. Niektóre na przykład mogą uskarżać się na bóle w trakcie owulacji, czy miesiączki, a inne zupełnie bezproblemowo znoszą okres i nie doświadczają żadnych nieprzyjemnych skutków cyklu miesiączkowego. Podobnie jest z testami ciążowymi. Producenci zakładają, że na teście pojawia się jedna kreska lub dwie. A co zrobić, gdy widoczne są dwie kreski tylko jedna z nich jest znikoma? Tak jak z kobiecym cyklem, inaczej jest z teorią, inaczej z praktyką.
Kobiety tak samo różnią się między sobą w przypadku odczuwania objawów ciążowych. Główne z nich to zmęczenie, bóle podbrzusza, nudności, a nawet wymioty, uczucie ciągnięcia w macicy, senność, bóle piersi, pojawiające się zachcianki oraz wahania nastroju. Część kobiet bardzo dobrze będą znosiły początek ciąży, inne będą silniej odczuwały zmiany zachodzące w ich organizmach. Różnica dotyczy także natężenia poszczególnych objawów. Wszystko jest zależne od organizmu danej kobiety. Zdarzają się również przypadki kobiet, które w ogóle nie zauważały typowych objawów ciąży. Jedynym wyznacznikiem był dla nich brak okresu. Także czas, kiedy pojawiają się dane dolegliwości w ciąży jest różny. Bardzo pomocne jest obserwowanie cyklu miesiączkowego i wsłuchanie się w rytm swojego ciała. Dzięki temu, kobieta instynktownie może zauważyć, że zachodzą pewne zmiany w jej organizmie i życiu. Jednak do dokładnej obserwacji cyklu i organizmu, kobieta potrzebuje systematycznego stylu życia, a przede wszystkim spokoju. Bowiem stres wpływa niekorzystnie na cykl menstruacyjny. Może go dość mocno rozregulować, a nawet zatrzymać comiesięczne krwawienia. Dlatego tak ważne jest unikanie długotrwałego stresu i odpowiedzialne dbanie o samą siebie.
Na wynik testu ciążowego również ma wpływ kilka czynników, które mogą zaburzyć jego miarodajność. Wystarczy, że z jakiegoś powodu owulacja ulegnie przesunięciu o kilka dni lub poziom hormonu nie będzie odpowiednio szybko wzrastał. Dlatego kierowanie się różnorakimi, internetowymi poradnikami, dotyczącymi miarodajności testów, może być niewłaściwe. Każdy wynik testu jest zależny od poziomu hormonu beta hCG oraz tego, w jakim czasie został wykonany. Zbyt pospieszne robienie testu, na krótko po współżyciu, mało kiedy wykaże prawidłowy wynik. Jeśli kobieta zauważyła u siebie jakiekolwiek objawy ciążowe, a mimo to wynik testu był negatywny, warto poczekać kilka dni i wykonać test w późniejszym terminie. W przypadku ciąży każdy test pokaże wynik pozytywny.
Jaki czas jest dobry na sprawdzenie obecności ciąży?
Testy ciążowe obecne w aptekach i drogeriach z reguły są bardzo dobre i skutecznie wykrywają ciążę. Czułość testów zależy już od samych producentów. To, czy test pokaże prawidłowy wynik, zależne jest od tego, kiedy kobieta go wykonywała. W obecnych czasach, na rynku obecne są egzemplarze testów, które są na tyle zaawansowane, że informują o ewentualnych nieprawidłowościach. W przypadku, gdy wynik nie wyszedł obiektywny, należy powtórzyć test. Warto z tym jednak poczekać do dnia następnego, ponieważ stężenie hormonu beta hCG w moczu, jest dużo wyższe po całej nocy, niż w ciągu dnia, dlatego wykonywanie testu ciążowego, z użyciem porannego moczu daje większe prawdopodobieństwo, że wynik będzie prawidłowy.
Jeśli testy ciążowe nie spełniają oczekiwań kobiety, może ona zawsze wykonać badania laboratoryjne, które wykażą dokładne stężenie hormonu beta hCG w organizmie. Badania są wykonywane nie z moczu, a z krwi żylnej. Można je wykonać w większości punktów laboratoryjnych. Ich cena często nie przekracza 50 zł. Oznaczenie poziomu beta hCG z krwi, może zostać również zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa, do którego udaje się kobieta. W przeciągu pierwszych tygodni ciąży, badanie krwi może być zlecane przez lekarza dość często i nie powinno to się wydawać dziwne. Poziom hormonu beta hCG powinien utrzymywać się w swojej normie. Jeśli wzrost stężenia hormonu jest zbyt gwałtowny, może oznaczać choroby rozwojowe płodu. Również za niski poziom nie wróży nic dobrego. Bowiem świadczy on o tym, że kobieta może mieć problemy z utrzymaniem ciąży. Występuje wtedy duże ryzyko poronienia. Dlatego tak ważne jest, aby na początku ciąży kontrolować swój organizm i jak najbardziej dbać o siebie, aby uniknąć niepożądanych skutków własnego zaniedbania.
Pozytywny test ciążowy – szok, niedowierzanie, a może radość?
Dla wielu kobiet, pozytywny wynik testu ciążowego jest najszczęśliwszą rzeczą na świecie. Jeśli kobieta wraz z partnerem planuje potomstwo, ten moment jest niezwykle wyczekiwany. Co robić, gdy zobaczymy dwie wyraźne, mocne kreski na teście ciążowym? Należy udać się do wybranego ginekologa. Jeśli jeszcze nie ma się wybranego lekarza, trzeba to zrobić jak najszybciej. W trakcie wizyty lekarz, w celu potwierdzenia ciąży, może zlecić kobiecie wykonanie badań laboratoryjnych w celu oznaczenia stężenia beta hCG we krwi. W przypadku, gdy wizyta lekarska ma miejsce w 7 tygodniu ciąży, lekarz będzie mógł potwierdzić wynik testu ciążowego, za pomocą dopochwowego USG. W trakcie tego badania, młoda mama prawdopodobnie będzie miała możliwość usłyszenia pierwszy raz bicia serduszka swojego dziecka, mimo, że na monitorze USG widoczny będzie płód, przypominający małą fasolkę.
Pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się również z założeniem karty ciąży. Lekarz na podstawie otrzymanych danych, na temat terminu ostatniej menstruacji, wyznaczy przypuszczalną datę porodu. Nie jest to ostateczna data, ponieważ wszystko zależy od rozwoju ciąży. Do rozwiązania może dojść nawet kilka tygodni przed wyznaczonym terminem. Zdarzyć się może również tak, że dziecku nie będzie się spieszyło na świat i poród opóźni się o kilka dni. Podczas pierwszej wizyty, ginekolog może zlecić także inne badania na przykład morfologię krwi. Lekarz powinien również poznać wszelkie informacje na temat ewentualnych chorób i dolegliwości przyszłej mamy, a także grupę krwi matki i ojca dziecka. Jeśli rodzice nie znają dokładnie swoich grup krwi, lekarz zleci dodatkowe badania w celu ich wyznaczenia. Badanie to przeprowadza się po to, by wykluczyć konflikt serologiczny. Jeśli owy konflikt istnieje, matka będzie musiała mieć podane przeciwciała w odpowiednim czasie.
Ciąża to czas, w którym kobieta musi szczególnie na siebie uważać. Powinna dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Dlatego każda przyszła mama powinna rozpocząć suplementację kwasem foliowym. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. W diecie przyszłej mamy nie może również zabraknąć dużej ilości warzyw i owoców, które są idealnym źródłem witamin i składników mineralnych. Jednak każda dieta oraz stosowanie suplementów powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie wolno niczego stosować na własną rękę, ponieważ można tym zaszkodzić i sobie i dziecku. Jedno jest pewne. Wykonywanie testu ciążowego przynosi kobiecie wiele emocji, ponieważ zależnie od jego wyniku, życie kobiety może się diametralnie zmienić.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!