Kinga: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Kinga obchodzi imieniny
13 stycznia
24 lipca

KIEDY KINGA OBCHODZI IMIENINY?

Osoby o tym imieniu obchodzą swoje święto 24 lipca oraz 13 stycznia. 

POCHODZENIE I ZNACZENIE IMIENIA

Imię Kinga wywodzi się z Węgier. Stamtąd przywędrowało do Polski jako skrót od Kunegundy i stało się bardzo popularne. Oznacza “z walecznego rodu”. Świadczy to dobrze o posiadaczkach tego imienia. 

KTO JEST PATRONEM?

Święta Kinga, znana także jako święta Kunegunda, urodziła się w 1234 roku w Ostrzyhomiu. Była ona węgierską królewną, a później także zakonnicą klaryską. Stała się żoną polskiego władcy, Bolesława V Wstydliwego. 

Legenda głosi, że zamiast dóbr materialnych i złota, poprosiła ojca o podarowanie jej soli w ramach prezentu zaręczynowego. Chciała wręczyć ją w podarku swojej nowej ojczyźnie. Ojciec, król Węgier, oddał jej we własność najbardziej zyskowną i bogatą w złoża kopalnię soli w Marmaroszu. Kinga wrzuciła w szyb kopalni swój pierścionek zaręczynowy, a później zatrudniła do pracy w Polsce znających się na rzeczy węgierskich górników. Kazała im szukać soli. Znaleźli jej pierścionek w pierwszej bryle soli, co było zwiastunem obfitości i późniejszego dostatku. Dlatego też Kinga jest patronką ubogich górników solnych, a jej atrybuty to bryła soli z pierścieniem. 

Po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek, gdzie długo była bożą służebniczką. Umarła w 1292 w wyniku ciężkiej choroby.

Wykazała się bezinteresownością i miłością do Polski. Kierowała się dobrem innych ludzi, nie swoim, przez co zyskała tytuł świętej. Kingi mogą być dumne z posiadania tego imienia, które jest symbolem dojrzałości i dobroci. 

JAKA JEST KINGA?

Kinga jest osobą zaradną, zrównoważoną i praktyczną. Ciężko zarzucić jej brak organizacji, gdyż zawsze wie co, gdzie i kiedy. Życie ułożone ma od początku do końca i nie jest zbyt przychylna niespodziankom czy przeszkodom na jej drodze. Ma cechy przywódczyni, dlatego dobrze sprawdza się w rozkładaniu obowiązków i wydzielaniu zadań swoim domownikom i pracownikom. Kinga lubi dobrze wyglądać i stawia na elegancję. Chce, by zwracano na nią uwagę, nienawidzi być niezauważana. Niektórzy mogą postrzegać ją jako arogancką i sztywną. 

Kinga lubi być w centrum uwagi i przyciągać do siebie ludzi. Jest emocjonalna, więc uzewnętrznia wszystkie uczucia na świat. Wie, czego chce, przez co nie każdy za nią przepada. Największym priorytetem Kingi jest rodzina. Stawia bliskich na pierwszym miejscu i jest skłonna do poświęceń. Nie lubi, gdy ktoś krytykuje ją za to, jaką jest matką, żoną czy córką. Jest jak anioł, który rozkłada skrzydła i próbuje wszystkich chronić. Jest strażnikiem rodziny. Przez obowiązkowość, zaradność i dokładność we wszystkim co robi, dobrze sprawdza się w roli pani domu. To ona ustala wizyty u lekarzy, zbiera paragony i opłaca rachunki. Z chłodną głową rozwiązuje konflikty, nie jest kłótliwa, choć ma do tego predyspozycje, gdy coś nieustannie staje na jej drodze. 

Przez pewność siebie, zaradność i zawzięcie, dobrze sprawdzi się jako osoba przedsiębiorcza. Dobrym zawodem może okazać się dla Kingi dziennikarka, reporterka czy szefowa działu handlu i marketingu. Dobra organizacja czasu i miejsca pracy owocuje w wiele sukcesów na polu zawodowym, jednak przez skłonność do rozkazywania innym, może nie zyskać sympatii wśród współpracowników. Lubi wychodzić z inicjatywą, więc nie nadaje się na pracownika “bez głosu”, który dostaje z góry narzucone polecenia. Cechuje ją dobra i zazwyczaj nieomylna intuicja.

ZNANE OSOBY O TYM IMIENIU

*Kinga Preis (aktorka)

*Kinga Rusin (dziennikarka telewizyjna)

*Kinga Choszcz (polska podróżniczka)