Krzysztof: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Krzysztof obchodzi imieniny
2 marca
15 marca
14 kwietnia
21 maja
25 lipca
20 sierpnia
23 września
31 października

Krzysztof to popularne w wielu zakątkach świata imię, które pochodzi od greckiego słowa Christos, czyli Chrystus i phero, czyli nieść. Można to zinterpretować jako niosący w sobie, lub wyznający Chrystusa. 

Kiedy Krzysztof obchodzi imieniny?

Najpopularniejszą datą imienin Krzysztofa jest 25 lipca, ale osoba o takim imieniu według kalendarza może obchodzić swoje święto także 2 i 15 marca, 14 kwietnia, 21 maja, 20 sierpnia, 23 września i 31 października. 

Znaczenie imienia Krzysztof

Krzysztof to męskie imię pochodzenia greckiego i oznacza człowieka wyznającego chrześcijaństwo, nawróconego. W Polsce pojawiło się wraz z rozwojem tej wiary i początkowo nadawane było dzieciom pochodzącym wyłącznie z arystokracji. Dziś jest bardzo popularne. 

Jaka jest osoba o imieniu Krzysztof?

Krzysztof to posiadający głowę pełną pomysłów, bezpośredni i pewny siebie człowiek. Często cechuje się dużym poczuciem humoru, dzięki czemu zyskuje miano duszy towarzystwa. Lubi flirtować i wkłada w to całą swoją elokwencję, badając jednocześnie zalety intelektualne płci przeciwnej. Ceni szczerość i sprawiedliwość, a nienawidzi obłudy i kłamstwa, które bezbłędnie wyczuwa. Ma wielu znajomych i jest otwarty do ludzi i świata. Jego często innowacyjne pomysły zyskują uznanie, jeśli konsekwentnie wciela je w życie. Kłopot w tym, że Krzysztof miewa ich zbyt dużo i kolejny wypiera poprzedni. Efektem tego jest często popadanie w chaos i zaniechanie realizacji.

Już jako dziecko Krzysztofa pociąga to co nieznane i sam chce odkrywać świat. Zabawkę musi poznać od środka, przez co uchodzi za małego łobuziaka. W szkole natomiast zyskuje miano zdolnego lenia. Krzysztof kocha podróże i nowe wyzwania, a nie lubi stagnacji. W młodości przywiązuje wagę do wartości materialnych, ale w miarę osiągania dojrzałości weryfikuje swoje oczekiwania.

Jako mąż i ojciec spisuje się doskonale. Nie zakochuje się łatwo, ale jak już pokocha to na zawsze. Do dzieci odnosi się z czułością i oddaniem, ale potrafi też być stanowczy. Dba o rodzinę i rozpieszcza tych, których kocha. 

Krzysztof z reguły jest człowiekiem spokojnym, ale wyprowadzony z równowagi, w obliczu jawnej niesprawiedliwości, potrafi być impulsywny. Bardzo przeżywa życiowe porażki, co czasem odbija się na jego zdrowiu. Spełni się w zawodach wymagających ruchu i kontaktów z ludźmi, ale nie obciążających go za bardzo fizycznie. 

Imię Krzysztof jest numerologiczną 4 i opiekuje się nim planeta Merkury. Najlepiej sprawdzi się dla osób urodzonych w znaku wodnika, ale może również dobrze posłużyć bliźniętom, strzelcowi, czy skorpionowi. 

Kto jest patronem imienia Krzysztof?

Patronem imienia jest św. Krzysztof, żołnierz rzymski i męczennik, zmarły w około 250 roku. Patronuje kierowcom, podróżnikom i marynarzom. 

Sławne osoby o imieniu Krzysztof

Imię Krzysztof nadawane było wielu ludziom, którzy odnieśli sukcesy w różnych dziedzinach, Często są to artyści, satyrycy, ale też politycy, podróżnicy, czy sportowcy. Oto niektórzy z nich:

– Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta,

– Krzysztof Bosak – polski polityk, poseł na sejm i kandydat na prezydenta RP w 2020 roku,

– Krzysztof Cugowski – wokalista Budki Suflera,

– Krzysztof Daukszewicz – znany polski satyryk,

– Krzysztof Hołowczyc – znany kierowca rajdowy,

– Krzysztof Ibisz – prezenter telewizyjny,

– Krzysztof Klenczon – tragicznie zmarły muzyk zespołu Czerwone Gitary, 

– Krzysztof Kolumb – podróżnik i żeglarz, odkrywca Ameryki,

– Krzysztof Kowalewski – aktor

– Krzysztof Krawczyk – polski piosenkarz,

– Krzysztof Penderecki – kompozytor,

– Krzysztof Zanussi – reżyser