Lesław: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Lesław obchodzi imieniny
28 listopada

Lesław – pochodzenie, znaczenie i imieniny

Lesław to męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Co ciekawe imię to zostało wymyślone poetę Romana Zmorskiego na potrzeby pisanego przez niego poematu. Pierwszy człon tego imienia pochodzi od znanego imienia Lech, a drugi oznacza sławę. Obecnie w Polsce żyje wiele osób o tym imieniu, a inne najbardziej zbliżone imiona do Lesława, to Lechosław i Leszek. A co jeszcze warto wiedzieć o imieniu Lesław?

Lesław – pochodzenie, patroni, imieniny

Imię Lesław powstało w 19 wieku i zostało stworzone na podstawie imion staropolskich, a jako pierwszy imieniem tym został nazwany główny bohater poematu Romana Zmorskiego. Aktualnie do tego imienia nie jest przypisany żaden święty ani błogosławiony patron. Lesław to imię absolutnie wyjątkowe, ponieważ występuje tylko w Polsce i nie ma swoich odpowiedników za granicą. Dlatego, jeśli rodzice szukają dla swojego dziecka oryginalnego, a jednocześnie tradycyjnego imienia, to mogą rozważyć Lesława. Osoby z tym imieniem obchodzą imieniny tylko raz w roku, czyli 28 listopada, co może być kłopotliwe, jeśli ktoś chciałby obchodzić imieniny blisko swoich urodzin. Jednak taka data imienin może mieć także swoje plusy, ponieważ jest łatwa do zapamiętania.

Lesław – znaczenie i główne cechy

Lesław to spokojny i pracowity mężczyzna, który wytrwale dąży do celu. Jednocześnie jest także dobry i sprawiedliwy oraz chętnie pomaga innym. Lesław jest osobą uczciwą, która lubi praktyczne rozwiązania i porządek. Warto podkreślić również, że Lesław ma w sobie dużo cierpliwości i potrafi być świetnym słuchaczem, przez co ludzie często i chętnie zwracają się do niego ze swoimi problemami. Dlatego idealnym zawodem dla Lesława będzie sędzia, psycholog, mediator, polityk lub pracownik opieki społecznej. Czyli wszystkie te zawody, które wymagają otwartości na drugiego człowieka i jego problemy. W miłości Lesław szuka kobiety o dobrym sercu, która również będzie wrażliwa na potrzeby innych oraz będzie otwarta na liczne kompromisy. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu i pracowitości Lesław świetnie sprawdzi się jako sumienny mąż i ojciec. 

Lesław – znani imiennicy i inne praktyczne informacje

Imię Lesław jest w Polsce znane i popularne, dlatego bez problemu można wskazać sławne osoby o tym imieniu. Na chwilę obecną warto wyróżnić, chociażby:

  • Lesław Żurek – aktor
  • Lesław Ćmikiewicz – piłkarz i trener
  • Lesław Paga – ekonomista
  • Lesław Podkański – polityk
  • Lesław Skinder – dziennikarz sportowy
  • Lesław Zimny – leksykograf rolniczy
  • Lesław Maleszka – działacz SKS, dziennikarz Gazety Wyborczej, tajny współpracownik o pseudonimie „Ketman”

Imię Lesław posiada również liczne zdrobnienia typu Lechuś, Lechutek, Lele, Lelo, Lelu, Lemi, Lenio, Leniu, Leszko czy Leszuś. Szczęśliwą liczbą przypisaną do tego imienia jest 9, szczęśliwym kamieniem jest bawole oko, a szczęśliwy kolor to fioletowy. Z imieniem Lesław nie jest aktualnie związany żaden cytat ani przysłowie, ale za to istnieje żeńska forma tego imienia, czyli Lesława. Natomiast pomyślny dniem dla Lesława powinien być czwartek, a powiązane z nim planety to Neptun i Uran.

Lesław ma niezależne poglądy i nierzadko jego życie jest podporządkowane wielkiej idei lub marzeniom, do których będzie wytrwale dążył. Lesław może być także świetnym i bardzo opiekuńczym bratem i jest też osobą o wyjątkowych zdolnościach twórczych. Te wszystkie cechy sprawiają, że Lesław to wspaniałe polskie imię, które warto rozważyć w kontekście wyboru imienia dla nowo narodzonego dziecka. Ponieważ może mu zapewnić pomyślność i dobry start w życiu.