Mimo że mak jest produktem, którego nie jemy na co dzień lub jemy, ale sami nie jesteśmy tego świadomi, to jest to nieodłączny element spożywczy na Świętą. Zarówno kluski z makiem, jak i makowiec są przysmakami, których często nie potrafimy sobie odmówić. Okazuje się jednak, że panie w ciąży i również mamy karmiące nie potrafią odmówić sobie tej przyjemności. Czy jednak jest bezpieczne?
Mak dla karmiących piersią – czy można go jeść?
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyróżnia się 4 typy maku, biały, polny, lekarski i niebieski. Co ciekawe w swoim składzie ma wiele ożywczych składników, jakim są: błonnik, Witamina B, Witamina C, D, E, żelazo, kwas foliowy, chrom, sód czy magnez.
Badania jednoznacznie wykazały, że mak posiada w swoim składzie substancje o właściwościach odurzających. Zapewne dlatego wiele kobiet w ciąży i matek karmiących zastanawia się, czy są one dla nich bezpieczne. Oczywiste jest, że właśnie z maku wytwarza się wiele leków odurzających i opiatów, które mają właściwości przeciwbólowe i uspokajające. Należy jednak pamiętać, że jest to produkt, którego nigdy nie spożywamy w zbyt dużych ilościach. Kawałek makowca, łyżka klusków z makiem czy pieczywo z makiem nie są dla nas niebezpieczne, nie musimy więc martwić się, że wywoła on u nas lub u dziecka niepożądane reakcje.
Jeśli chodzi o mak podczas karmienia piersią, to przeszukując różne fora dla mam, okazuje się, że mamy, które dopiero weszły w rolę macierzyństwa, mają wiele pytań dotyczących diety podczas laktacji. Wiedząc jakie działanie ma mak, nie musimy się martwić, ponieważ nigdy nie zjemy na raz takiej jego ilości, by mógł on źle wpłynąć na nas same lub na dziecko. Warto jest jednak mieć na uwadze również to, że nie chodzi wyłącznie o jego skład, ponieważ jest on także bardzo kaloryczny. Dlatego też nigdy nie należy przesadzać z ilością jego spożywania.
Jakie właściwości zdrowotne ma mak?
Najpopularniejszym rodzajem maku, a zarazem najczęściej stosowanym jest niebieski, który ma również właściwości lecznicze. Mimo że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma on właściwości odurzające, to zawiera on także wiele składników odżywczych i witamin. Oczywiste jest, że mama, która karmi dziecko piersią, stara się jak najlepiej dbać o swoją dietę, by nie mieć problemów z laktacją. Nie należy się martwić, ponieważ znormalizowana dawka maku (drożdżówka, kawałek makowca czy kluski z makiem) na pewno nie zaszkodzą potomkowie. Wręcz przeciwnie, dostarczymy mu tym to, co jest niezbędne do jego rozwoju. Należy wiedzieć jakie właściwości zdrowotne ma mak zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i dla dziecka:
- Obniża poziom cholesterolu w organizmie
- Ma właściwości uspokajające
- Ma właściwości nasenne
- Pozytywnie wpływa na układ trawienny
- Przyśpiesza procesy trawienne
- Wspomaga odchudzanie
- Wspomaga kości i zęby
- Pomaga na skurcze mięśni
- Pomaga na zaparcia
Wiele osób wykorzystuje także kwiat maku polnego, dla wielu osób kojarzony jest on wyłącznie z działaniem narkotycznym, jednak zielarze wykorzystują go do tworzenia leków na kaszel, na gojenie ran, na zapalenia i na wypróżnianie to jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ ma on także inne działania, na przykład: nawilżające, łagodzące, używa się go we fryzjerstwie i kosmetyce.
Czy czarny i biały mak są bezpieczne dla karmiących piersią?
Czarny ma jest najpopularniejszym rodzajem, który stosowany jest w każdej polskiej kuchni. Jeśli natomiast chodzi o mak biały, to nie stosuje się go zbyt często, zapewne ze względu na to, że nie jest on tak dostępny w sklepach, jak ten pierwszy. Poza tym cechuje go delikatny smak, który jest tajemniczym składnikiem popularnych w Poznaniu rogalików Marcińskich.
Warto jest jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o ich skład, to nie różni ich prawie nic. Oba rodzaje maków posiadają identyczne właściwości zdrowotne i lecznicze. Dlatego tez oba jego rodzaje możemy z czystym sumieniem spożywać podczas karmienia piersią. Oczywiste jest jednak, że jak podczas każdej diety przy laktacji, należy zachować umiar.
Produkty z makiem – czy wszystkie są bezpieczne dla karmiących matek?
W Polskiej kuchni istnieje wiele produktów, które posiadają w swoim składzie mak, na przykład drożdżówki, makowiec, pieczywo, ciast czy cukierki. Najczęściej jest on jednak kojarzony z potrawami świątecznymi jak kluski z makiem. Jeśli więc chodzi o mak a karmienie piersią, to nie ma co do tego przeciwwskazań i można sięgać po różne domowe przysmaki, w nienadmiernych ilościach.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!