Marcin: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Marcin obchodzi imieniny
12 stycznia
30 stycznia
2 lutego
13 kwietnia
27 kwietnia
1 lipca
19 lipca
8 października
12 października
24 października
3 listopada
8 listopada
11 listopada
12 listopada
7 grudnia
29 grudnia

Marcin to jedno z powszechnych imion męskich, które jest chętnie nadawane w naszym kraju. Jak możemy się dowiedzieć obecnie jest ono noszone przez nawet około 400 tysięcy mężczyzn w Polsce. W ostatnich latach nie jest jednak szczególnie popularne, nadawane jest około 1000 razy w ciągu roku.

Kiedy wypadają imieniny Marcina?

Tak jak popularne jest imię Marcin, tak również w ciągu roku mamy imieniny Marcina kilkanaście razy. W Polsce imieniny Marcina najbardziej popularne są 11 listopada, co akurat zbiega się z naszym Narodowym Świętem Niepodległości. Poza tym Marcin może jeszcze obchodzić imieniny: 12 stycznia, 30 stycznia, 2 lutego, 13 kwietnia, 27 kwietnia, 1 lipca, 19 lipca, 8 października, 12 października, 24 października, 3 listopada, 8 listopada, 12 listopada, 7 grudnia i 29 grudnia.

Pochodzenie i znaczenie imienia Marcin

Marcin to imię, które jest pochodzenia łacińskiego i pochodzi od imienia Martius co oznacza – związany z bogiem Marsem. I takie również będzie znaczenie tego imienia. W naszym kraju znane od średniowiecza i występowało w podobnych jak na zachodzie formach między innymi jak Martyn, Martin, Mertin. Pojawiła się również nasza słowiańska wersja Marcisław. Imię pochodziło od rzymskiego boga wojny Marsa, jednak za sprawą św Marcina z Tours zostało przejęte do chrześcijaństwa i zostało spopularyzowane. Dużą popularność imię ma między innymi także w Skandynawii, gdzie występuje w formie Morten.

Patron imienia Marcin

Pod imieniem Marcin znajdziemy kilkunastu świętych i błogosławionych, jednak najbardziej popularnym patronem jest św. Marcin z Tours i to z nim związana jest także najbardziej popularna data imienin 11 listopada. Święty Marcin pochodził z terenu dzisiejszych Węgier. Jego ojciec był rzymskim legionistom i miał godność trybuna, stąd prawdopodobnie jego imię. Jako dziecko przeprowadził się do Pavii, gdzie poznał pierwszych chrześcijan i tam w wieku 10 lat zaczął się przygotowywać do chrztu. Jednak przeciwna była jego rodzina i miejscowy biskup. Następnie został legionistom i przeprowadził się do Galii, gdzie miało miejsce wydarzenie opisywane przez wszystkie jego żywoty. Oddał w czasie mrozu połowę żołnierskiej opończy żebrakowi. Tej samej nocy ukazał mu się Chrystus, który był odziany w jego płaszcz i powiedział – zobaczcie jak przyodział mnie Marcin, katechumen. Ten płaszcz przez lata stanowił relikwię, zabierano go na wyprawy wojenne, przechowywany był w pałacu króla w Paryżu. Następnie przyjął chrzest i dążył do tego by zwolnić się ze służby wojskowej. Posługiwał w kościele we Francji i tam przyjął godność biskupa Tours. Jest patronem dzieci, hotelarzy, kawalerii, podróżników, więźniów, żebraków. Wzywa się jego imienia przy wysypce i ukąszeniu przez węża.

Jaka jest osoba o imieniu Marcin?

Marcin to osoba, która jest ciekawa świata, przyjazna, odpowiedzialna za to co robi. Tak jak patron Marcin jest osobą bezinteresowną. Zawsze woli pozostać w cieniu. Nawet jeśli ma jakieś duże zasługi w sprawie nie będzie zabiegał o to, by były one zauważone, bez problemu cieszy się sukcesami innych. Można powiedzieć, że Marcin to osoba skromna, ma wrodzoną nieśmiałość, niekiedy uważana za skrytą, zdystansowaną właśnie z tego względu. Można powiedzieć, że to również osoba o wielu zainteresowaniach, twórczym umyśle, dlatego świetnie się z nim rozmawia. W pracy zawodowej zaangażowany w swoje obowiązki, jednak tak jak w życiu prywatnym nie zabiega o to, by koniecznie przebić się na wyższe stanowiska, dodatkowo w środowisku zawodowym nie potrafi być asertywny.