Marta obchodzi imieniny |
21 stycznia |
6 marca |
20 kwietnia |
27 sierpnia |
W ciągu całego roku imię Marta wielokrotnie pojawia się w kalendarzu. Skąd pochodzi to imię? Jakie ma znaczenie?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Kiedy Marta obchodzi imieniny?
Na dzień imienin Marta może wybrać aż 8 dat z kalendarza. Najczęściej obchodzi je 22 lutego (według Kościoła katolickiego na ten dzień przypada wspomnienie św. Marty z Betanii),
oraz 29 lipca. Świętować może również w takie dni jak 19 stycznia, 23 lutego, 18 marca, 21 czerwca 5 lipca i 19 września.
Pochodzenie i znaczenie imienia Marta
Marta jest to żeńskie imię pochodzenia biblijnego, wywodzące się z aramejskiego “mar(a)tha”. Imię ma znaczenia “pani domu”, “gospodyni”, “władczyni”.
W 1265 roku po raz pierwszy zanotowano to imię w Polsce, jednak szczególną popularność zyskało w XIII wieku i tak pozostało do dzisiaj.
Sławne imienniczki
– Marta Żmuda Trzebiatowska (polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna);
– Marta Stebnicka (aktorka, piosenkarka, pedagog);
– Marta Wojciechowska – znana jako Martyna Wojciechowska (polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna);
– Martha Dandridge Custis Washington (żona pierwszego amerykańskiego prezydenta George’a Washingtona, amerykańska pierwsza dama;
– Marta Walczykiewicz (polska kajakarka)
– Marta Ludwika (księżniczka Norwegii, trzecia w linii następstwa tronu państwa)
– Marta księżniczka Szwecji (na jej cześć fragment wybrzeża Antarktydy nazwano Wybrzeżem Księżniczki Marty;
– Marta Fox (polska poetka, powieściopisarka i eseistka).
Patron
Patronem wszystkich Mart jest biblijna święta Marta z Betanii – patronka trudnych spraw, gospodyń, hotelarzy i pań domu. Św. Marta była siostrą Marii i Łazarza.
Rodzeństwo łączyła przyjaźń z Jezusem, będącym ich częstym gościem. Według Ewangelii św. Łukasza Marta była pracowitą gospodynią, która przywracała do porządku
swoją siostrę stroniącą od pomocy w ugoszczeniu Jezusa. Ten miał ją upomnieć, iż słuchanie Słowa Bożego jest ważniejsze od obowiązków domowych.
W Ikonografii św. Marta Jest przedstawiana z pękiem kluczy.
Dziś o Marcie można powiedzieć, że jest wzorem dla kobiet pracowitych i aktywnych, zatroskanych o wiele spraw i nietracących nadziei.
Istnieje dziesięć katolickich o imieniu Marta. Oprócz Marty z Betanii najbardziej znane to:
– bł. Marta le Bouteiller;
– św. Marta z Astorgi;
– św. Marta, matka św. Szymona Słupnika.
Jaka jest Marta?
Marta uznawana jest za osobę obowiązkową i twardo stąpającą po ziemi. Współczuje innym, bo inaczej nie wypada. Zawsze osiąga obrane przez siebie cele.
Ceni sobie niezależną naturę – nie lubi gdy coś jej się narzuca i tym samym ogranicza jej wolność. Marta jest niezwykle silna i samodzielna.
Dzielnie radzi sobie z przeciwnościami losu i chętnie robi to bez pomocy, gdyż radzenie sobie w trudnych sytuacjach buduje jej samoocenę.
Jest uparta i ciężko jest jej się przyznać do winy. Cechuje ją jednak wielkie serce i niesamowita wrażliwość na potrzeby bliskich. Marta potrafi być również dwulicowa,
jednak jej bliscy zazwyczaj tego nie dostrzegają. To realistka o wielu talentach niezwykle precyzująca swoje możliwości.
Kobieta o tym imieniu jest zazwyczaj uśmiechniętą i pełną energii osobą, co przyciąga wielu znajomych. Miano przyjaciół otrzymuje niewielu z nich, ponieważ Marta potrafi obserwować ludzi, czytać między wierszami i wyciągać wnioski – ostrożnie dobiera bliskie otoczenie. Ze względu na to, że jest niezwykle bystra
– trudno jest ją okłamać. Marta jest szczera i często mówi prawdę prosto z mostu, przez co zdarza jej się ranić mniej odporne psychicznie osoby z otoczenia.
Sama nie przyjmuje złośliwych komentarzy, szczególnie od ludzi obcych i nie przejmuje się ich opinią. Rady przyjmuje od rodziny i przyjaciół.
Marta chętnie podejmuje się praktycznych zadań, które przynoszą korzyści. Jest skłonna do poświęceń, jeśli tylko dostrzega w nich sens.