Martyna: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Martyna obchodzi imieniny
30 stycznia
3 marca

Kiedy Martyna obchodzi imieniny?

Osoby o imieniu Martyna obchodzą swoje imieniny 30 stycznia (najbardziej popularna data) oraz 3 marca. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Martyna 

Imię Martyna wywodzi się z języka łacińskiego. Stanowi żeński odpowiednik imienia Martius (Marcin) i oznacza tę, która należy do rzymskiego boga wojny – Marsa. W wielu językach, np. włoskim, angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim odpowiednikiem imienia Martyna jest Martina. 

Jaka jest Martyna? 

Martyna to zwariowana, ale silna i przedsiębiorcza kobieta. Bardzo ważna jest dla niej rodzina – to ciepło domowego ogniska pozwala jej zapomnieć o zmartwieniach. Łatwo się zatem domyślić, że jest doskonałą panią domu, wspaniałą matką i niezrównaną oraz niezwykle czułą partnerką. Martyna wychowuje swoje dzieci w duchu pochwały życia: wzbudza w nich ciekawość i chęć poznawania świata. Gdy Martyna odda komuś swoje serce nie żałuje tej osobie ciepła i miłości. W towarzystwie nie jest jednak wylewna – w miłości woli dyskrecję, a nie jawne emanowanie uczuciami. 

Martyna jest duszą towarzystwa, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i wyjść z niej z twarzą. Jest lubiana, ceni się ją za poczucie humoru oraz trafne spostrzeżenia i inteligentne myśli. Sama z tego powodu lubi otaczać się ludźmi podobnymi do niej – zabawnymi, ambitnymi i inteligentnymi. Trzeba być jednak uważnym – Martyna potrafi narzucić towarzystwu swoją wolę oraz przejąć nad nim kontrolę, gdyż jest urodzonym dowódcą. Jest wierną przyjaciółką, lecz nigdy nie używa tego określenia na wyrost. Ma wąskie grono najbliższych przyjaciół, którym w pełni ufa i rozbudowane grono znajomych. Entuzjazm, zapał oraz ciekawość świata sprawiają, że trudno jest nie lubić Martyny. Nigdy nie przejmuje się opiniami obcych, jednak liczy się ze zdaniem osób najbliższych – rodziny oraz przyjaciół. 

Wysokie ambicje Martyny nie dają o sobie zapomnieć: dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu za wszelką cenę, potrafi wykorzystać znajomości i zrobić z nich użytek. Nie jest jednak interesowna. Doskonale pamięta kto okazał się dla niej wsparciem i odwdzięcza się tym samym. To kobieta o niezwykle silnej woli i mocnym temperamencie. Emanuje też wewnętrzną siłą. W stresujących sytuacjach jest zawsze opanowana i zachowuje zimną głowę. 

Martyna woli pracować na własny rachunek, jest zdecydowanie indywidualistką, a podczas pracy w grupie przejmuje nad nią dowodzenie. Zdarza się, że bierze zbyt wiele na swoje barki, ale mimo to realizuje swoje zadania najlepiej jak może – jest przecież perfekcjonistką i nic nie robi na pół gwizdka. Nawet gdy wszyscy wokół się poddają, ona dzielnie walczy. Jej wszechstronne uzdolnienia, ambicja oraz umiejętność działania pod presją sprawiają, że jest świetną bizneswoman. Martyną ciężko jest rządzić, to ona woli wydawać polecenia. Doskonała jaka przywódczyni, szefowa, ale i artystka. Pod maską opanowania bowiem znajduje się wrażliwa dusza, która potrafi docenić piękno sztuki, poezji i literatury. 

Kto jest patronem Martyny? 

Patronką kobiet o imieniu Martyna jest Św. Martyna – dziewica i męczennica. Pochodziła z Rzymu i była córką konsula, po którym odziedziczyła pokaźny majątek. Sławiła się swymi licznymi gestami miłosierdzia. Była niezwykle dumna z tego, że jest chrześcijanką i z wielką odwagą przyznawała się do swojej wiary za co została ścięta podczas fali prześladowań chrześcijan, która miała miejsce w III w. n.e.

Sławne osoby o imieniu Martyna 

Martyna Jakubowicz – polska piosenkarka i gitarzystka

Martina Stoessel – argentyńska aktorka i piosenkarka, odtwórczyni tytułowej bohaterki z serialu “Violetta”

Martyna Wojciechowska – polska dziennikarka i podróżniczka

Martina Suchá – tenisistka pochodząca ze Słowacji