Mirosław: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Mirosław obchodzi imieniny
26 lutego

Imieniny, a więc dzień imienia kobiety lub mężczyzny, to dzień niezwykły i specjalny. Wtedy to właśnie obchodzone jest święto osoby noszącej określone imię. W Polsce często organizuje się z tej okazji przyjęcia bądź nawet bardzo huczne imprezy, podczas której biesiadnicy jedzą i piją na cześć solenizanta obchodzącego aktywnie dzień swojego imienia. Kiedy natomiast dzień swoich imienin obchodzi Mirosław?

Dzień imienin Mirosława: 26 lutego

Imieniny Mirosława zwyczajowo obchodzone są 26 lutego każdego roku. Jest to być może, chociaż nie są to potwierdzone informacje, związane z tym, że wierzono, iż żaden Mirosław nie powinien bać się zimna i zazwyczaj owego zimna się nie boi. A na pewno nie boi się zimnej wódki w dniu swoich imienin!

Pochodzenie imienia “Mirosław” i jego znaczenie

Imię Mirosław to bardzo stare imię. Możemy być w stu procentach przekonani, że owo imię jest w pełni słowiańskie. Nie przywędrowało do nas z Izraela, z Niemiec czy z dalekich Stanów Zjednoczonych, bo jest to imię całkowicie rodzime, staropolskie i tradycyjne, a także jedno z najstarszych polskich imion osobowych. Składa się z dwóch członów. Pierwszy człon, “Miro-“, pochodzi z języka prasłowiańskiego i oznacza pokój, a w języku staropolskim oznacza nie tylko pokój, ale również bezpieczeństwo i przyjaźń. Drugi człon, “-sław”, również pochodzi z języka prasłowiańskiego i oznacza sławę. Co więc oznacza imię Mirosław?

Znaczenie pierwsze: imię Mirosław może oznaczać człowieka, który umiłował pokój i sławi go wszędzie, gdzie tylko może, bo wie, że konflikt nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba że jest konieczny.

Znaczenie drugie: imię to może również oznaczać kogoś, kto zdobył sławę, bo zaprowadził pokój, pojednał dwie zwaśnione strony lub doprowadził do sytuacji, kiedy ogólny chaos i zamęt uległ uspokojeniu.

Patronami imienia są: błogosławiony Mirosław Bulesić oraz święty Mirosław męczennik.

Sławni ludzie noszący imię “Mirosław”

Jednym z najsłynniejszych ludzi noszących to imię jest Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak na razie jedyny Polak, któremu udało się odbyć lot w kosmos. Czy trzeba mieć stalowe nerwy i spokój ducha, by polecieć w kosmos? Niewątpliwie! Widzimy więc, że ten, kto nazwany został Mirosławem, może osiągnąć wielkie rzeczy, jeśli tylko zachowa spokój ducha, a wtedy na pewno zdobędzie sławę.

Do innych sławnych osobistości należą aktorzy Mirosław Baka oraz Mirosław Zbrojewicz, którzy wspólnie zagrali w takim filmie, jak na przykład “Chłopaki nie płaczą”.

Mirosław: charakter i usposobienie osoby z tym imieniem

Jak wszyscy dobrze wiemy, Mirosław jest człowiekiem spokojnym, co nie oznacza wcale, że nudnym. Wręcz przeciwnie! Dzięki swoim stalowym nerwom potrafi stawić czoła największym nawet przeciwnościom losu z dobrze znaną sobie spokojnością ducha i bez paniki. Każdy Mirosław to w głębi duszy wojownik, ale tylko o pokój. Nigdy sam nie rozpoczyna konfliktu, jeśli zdarzy mu się brać udział w bójce, to tylko dlatego, że został zaatakowany albo rzucił się na pomoc pięknej pannie. Mirosław to zazwyczaj spory chłop o ogromnej silne fizycznej, która zdolna byłaby do powalenia konia i siłowania się z niedźwiedziem brunatnym, chociaż niektórzy co weselej usposobieni twierdzą, że Mirosław prędzej usiadłby z miśkiem przy butelce miodu i razem piliby wysokoprocentowy trunek, śpiewając rubaszne piosenki pod sosną, pijani po uszy.

Czy Mirosław się upija? Zdarza mu się, ale alkohol wyjątkowo słabo na niego działa, dlatego może go wypijać dużo, a gdy już jest wcięty, nigdy nie rozrabia. Zazwyczaj tańczy, śpiewa, bawi się, bądź też, czasem, zasypia przy stole, uśmiechnięty od ucha do ucha i całkowicie spokojny!