Wybór imienia dla dziecka to pierwszy poważny dylemat przyszłych rodziców. Często inne preferencje ma mama, inne tata, ciężko dojść do porozumienia. Wielu rodziców wybiera imię jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Chce w ten sposób nawiązać bliższą więź z dzieckiem, rozmawia z nim, gładzi brzuch. Wybór imienia powstaje najczęściej w wyniku długich rozmów, wertowania księgi imion, dyskusji z najbliższymi. Często decyzja o wyborze imienia nadawa jest po przyjściu maluszka na świat, czasami zajmuje kilka pierwszych dni. Rodzice, obserwując malucha dobierają imię do jego wyglądu czy charakteru.
Wiele osób wybiera imię, które miło im się kojarzy, przywodzi na myśl radosne wspomnienia związane z osobą, która je nosi. Oczywiście nie ma większego znaczenie, kiedy imię zostanie wymyślone. Ważne, aby podobało się obojgu rodzicom i nie było powodem sporów. Czasami, gdy ciężko dojść do porozumienia, maluch otrzymuje dwa imiona. W dorosłych życiu będzie mógł wybrać, którym chce się posługiwać. Wybierając imię dla syna, rodzice muszą pamiętać, że to dziecko będzie nosić je do końca życia i ponosić konsekwencje. Jak widać, wybór imienia dla syna, to trudna sprawa. Warto poznać różne typy imion, staropolskie, najbardziej popularne czy rzadkie i dopasować je do swojego potomka.
Najpopularniejsze imiona dla chłopców na 2023 rok.
- Antoni
- Franciszek
- Jan
- Stefan
- Aleksander
- Kacper
Imię dla chłopca – jakie powinno być? Czym się kierować przy jego wyborze?
W Polsce nie ma możliwości nadania dowolnego imienia, jakie przyjdzie na myśli rodzicom. Obowiązują pewne wymogi prawne, do których należy się dostosować. Imię nie może ośmieszać jego właściciela, nie może być nieprzyzwoite oraz przywodzić negatywne skojarzenia, np. Belzebub czy Lucyfer. Chłopcom nie powinno nadawać się imion pochodzących od wyrazów pospolitych oraz od nazw geograficznych. Od 2015 r. w Polsce zmieniły się nieco przepisy dotyczące nadawania. Od tego czasu rodzice mogą nadawać imiona obce, pochodzące z innych państw, np. Kewin czy Alan. Jeżeli imię męskie nie spełnia wymagań, kierownik Urzędu Cywilnego ma prawo odmówić rodzicom jego nadania. Dziecko może otrzymać maksymalnie dwa imiona. Warto pamiętać, że rodzice, którzy zmienią zdania odnośnie imienia dziecka, mają prawo w ciągu 6 miesięcy od urodzenia, zmienić je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie muszą uzasadniać swojej decyzji.
Imię powinno pozwolić odróżnić płeć dziecka. Chłopca nie można nazwać imieniem żeńskie. Wyjątkiem jest imię Maria, które można nadać chłopcu jako drugie. Imię męskie powinno spełniać wymagania gramatyczne i ortograficzne, powinno być odmieniane przez przypadki. Istotne, aby imię dla chłopca nie raziło sztucznością, kiczem, brzmiało przyjemnie i miło się kojarzyło. Wybór imion dla chłopców jest ogromny, dlatego każdy rodzic powinien bez problemu wybrać to ulubione. Jakie są imiona dla chłopców?
Staropolskie imiona męskie
W ostatnich latach obserwuje się powrót do korzeni. Dotyczy to wielu kwestii życia, między innymi imion nadawanym dzieciom. W kulturze polskiej jest wiele pięknych imion dla chłopców, które znów cieszą się dużym zainteresowaniem. To już drugi okres w historii Polski, kiedy imiona staropolskie znów stały się modne. Pierwszy był w XIX, kiedy to wiele noworodków płci męskiej otrzymywało imię Jan, Franciszek czy Stanisław. Wiązało się to z nawiązaniem do patriotyzmu i historii narodowej. Imiona staropolskie mają swój początek w przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej. Były powiązane z magią i zwyczajami obowiązującymi w tamtym okresie. Imię miało nadać młodemu chłopcu cechy i cnoty, które były mu przypisywane. Były wróżbą na przyszłość, miały pasować do życia, które miał prowadzić chłopiec. Wyrażały życzenie, aby syn wiódł szczęśliwe życie. W okresie staropolskim imię nadawane było w momencie, gdy chłopiec skończył 7 lat. Działo się to w czasie postrzyżyn. Wcześniej chłopiec nosił imię zastępcze, które miało chronić malucha przed siłami nieczystymi.
Męskie imiona staropolskie – rodzaje
Męskie imiona staropolskie miały różne rodzaje. Mogły być imiesłowowe, jednoczłonowe oraz dwuczłonowe. Imiona dwuczłonowe nadawano chłopcom z wyższych sfer. Miały związek z powiązaniami rodzinnymi, stosunkiem do innych ludzi, np. Radosław, kojarzyły się w walecznością, np. Bronisław, wyrażały życzenia, np. Sławomir. Były również kultem do Boga, np. Bogusław. Obecnie niektóre imiona staropolskie budzą śmiech, np. Gościrad, Nierad czy Miłogost, to te brzmiące naturalne są lubiane i często nadawane chłopcom.
Najbardziej popularne i najładniejszestaropolskie imiona męskie.
Mieszko
Piękne, męskie imię pochodzenia słowiańskiego, które bardzo często wygrywa różnego typu rankingi i konkursy. Prawdopodobnie pochodzi od mienia Miecislaw, czy sławiący walkę. Ma ładne, melodyjne brzmienie, które zachwyca wiele osób. Jest jednym z najładniejszych imion na literę M. Mieszko to imię pierwszego władcy Polski, więc ma długą tradycję. Kojarzy się również z małym łobuziakiem, zwinnym, którego wszędzie pełno. Uważa się, że dorosły Mieszko jest pewny siebie, uczciwy i sprawiedliwy. Jest spokojny, nie dąży do konfliktu, umie przyznać się do błędu. Mieszko jest niezależny, waleczny i ambitny. Imię nie jest często zdrobniane, czasami stosuje się formę Mieszek, Miesiu czy Miszka. Częściej, zwłaszcza dla dorosłych, używa się zdrobnienia Miechu. Imię Mieszko jest uniwersalne, tak samo ładnie brzmi dla maluszka, jak i dorosłego mężczyzny.
Bolesław
Bolesław to najbardziej popularne imię męskie na literkę B. Wywodzi się z tradycji słowiańskiej, przywodzi na myśl Króla Polskiego. Słowo oznacza kogoś bardzo sławnego. Mimo że ma ładne brzmienie, nie cieszy się dużą popularnością. W 2019 r. niewiele ponad 40 chłopców otrzymało to imię. Bolesław ma wiele zdrobnień, do najbardziej znanych należy Boluś, Bolko, czy Bolo. Bolesławowi przypisuje się takie cechy jak pracowitość, uczciwość, ambicję. Jest wszędzie, trudno mu usiedzieć w jednym miejscu. Jest wiele sławnych osób, noszących to imię, np. Bolesław Bierut czy Bolesław Prus. Może warto wrócić do korzeni i nazwać tak swojego syna?
Ziemowit
To imię, które obecnie rzadko można usłyszeć. Swój pierwowzór ma w imieniu Siemowit, od którego wzięło swój początek. Oznacza głowę rodu. W 2019 r. 64 chłopców otrzymało to imię. Ma wiele zdrobnień, wśród którym prym wiodą Ziemek, Ziomek czy Ziemuś. Ziemowit znany jest jako osoba szorstka, ale po bliższym poznaniu jest ciepły i uczuciowy. Kocha dzieci, jest rodzinny. Wyróżnia go kreatywność i pomysłowość.
Stanisław
Stanisław to bardzo obecnie popularne imię pochodzenia słowiańskiego. W szkołach czy na podwórkach można spotkać małych Stasiów, Staszków czy Stachów. Tak właśnie brzmią zdrobnienia tego wdzięcznego imienia. W 2019 r. Stanisław uplasował się na 12 miejscu w rankingu najbardziej popularnych imion w Polsce. Imię należy do dwuczłonowych, oznacza kogoś, kto ma stać się sławny. Jest lubiane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stanisław to mężczyzna zaradny, pełen wdzięku i elokwencji. Doskonale orientuje się w bieżących wydarzeniach, jest oczytany, chętnie się uczy. Uwielbia podróże, ma także zdolności artystyczne.
Sławomir
Imię Sławomir pochodzi z czasów starosłowiańskich, oznacza tego, który słynie z pokoju. Posiada wiele zdrobnień, do najpopularniejszych należą Sławek, Sławcio, Sławuś czy Sławomirek. Osoby o tym imieniu są zaradne, lubią zdobywać nowe doświadczenia. Przestrzegają zasad moralnych, nie są skłonni do oszustw i matactw. Lubią zabawę, często można je poznać jako dusze towarzystwa.
Wojciech
Wojciech to kolejne słowiańskie imię, który cieszy się uznaniem, należy do najczęściej nadawanych imion w Polsce. Wojciech składa się z dwóch słów i oznacza wojownika. Ma kilka zdrobnień, np. Wojtek, czy Wojtuś. Osoby, które noszą to imię, są mężne i oddane. Potrafią znosić trudy i przeciwności losu, są oddani, lojalni i cierpliwi. Starają się żyć w zgodzie ze wszystkimi.
Miłosz
Imię pochodzi z XII wieku, ale szczególną popularność zyskało pod koniec XX wieku. Miłosz oznacza ,,ten, który jest miłowany”.Miłosz to człowiek uczciwy, o artystycznej duszy. Jest romantykiem, kocha poezję i malarstwo. Często ciężko jest mu znaleźć bratnią duszę, dlatego wiedzie samotne życie. Jego inne cechy to pedantyczność, punktualność i dokładność. Zdrobnienia pasujące do Miłosza to Miłek, Miłoszek, Miło, czy Miłko.
Radosław
Radosław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza tego, który chce zdobyć sławę i rozgłos. Oznacza mężczyznę kulturalnego, inteligentnego, pozytywnie nastawionego do życia. Radosław posiada duże poczucie humoru, ma mnóstwo ciekawych pomysłów. Jest pracowity i wytrwały, lubi budzi zachwyt. Najpopularniejsze zdrobnienia to: Radek, Radzio, Raduś, Radzioszek.
Najpopularniejsze imiona nadawane w Polsce w 2022 roku
Co kilka lat w Polsce pojawiają się imiona męskie, które budzą zachwyt i są wybierane przez sporą ilość rodziców. Mimo że męskie imiona staropolskie cieszą się dużą popularnością, to nie wszystkie znajdują się w samej czołówce rankingu. Bardzo możliwe, że w ciągu kilku lat trend ulegania zmianie Stanisław czy Bogusław zagoszczą na podium. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co decyduje o popularności imion męskich. Czasami kojarzą się z popularnym aktorem czy ulubionym serialem. Rodzice często szukają inspiracji w książkach czy wybierają imiona, jakie noszą znane i lubiane osoby z życia publicznego. Wiele trendów w nadawaniu imion szybko znika, inne na długo pozostają w użyciu.
W 2023 r. do najpopularniejszych imion męskich należą:
Antoni
To pierwsze pod względem popularności imię męskie z 2019 r. W Polsce bardzo lubiane są imiona na literę A, Antoni idealnie wpisuje się w ten trend. Imię pochodzi z łaciny, gdzie oznaczało osobę z rodu Antoniuszów. Ma wiele odpowiedników w językach obcych. Jest czule zdrobniane, m.in. jako Antoś, Tosiek, Toni czy Antek. Antek jest zasadniczy, honorowy, ma duże poczucie obowiązku. Jest spokojny, nie interesują go wystawne przyjęcie czy czerwony dywan. Woli stać z boku.
Jan
Nie ma chyba osoby, która nie znałaby kilku lub kilkunastu Janów. Jest to drugie męskie imię najchętniej nadawane w Polsce. Imię pochodzi z Biblii i w języku hebrajskim oznacza „Jahwe jest łaskawy”. Jan posiada wiele zdrobnień. Na chłopca o tym imieniu można wołać Janek, Jasiu, Jasiek, Janeczek. Jan kocha się uczyć, całe życie poszerza swoje horyzonty. Lubi samotność, ma małe grono sprawdzonych przyjaciół. Ceni rodzinę, jest gotów oddać życie za żonę i dzieci.
Jakub
Jakub to imię, które zajmuje 3 miejsce na podium. W 2019 r. pojawiło się niemal 8 tysięcy nowych Jakubów, a ponad 800 osób nadało swoim synom na imię Kuba. Imię Jakub pochodzi z języka hebrajskiego, oznacza tego, którego chronił Jahwe. Posiada miłe zdrobnienia, np. Kuba, Kubuś, Jakubek czy Kubulek. Człowiek o tym imieniu ma ścisły umysł, ceni naukę. Jest inteligenty, kulturalny, zna się na sztuce. Lubi postawić na swoim, co jest najbardziej widoczne w dzieciństwie.
Franciszek
W ostatnich latach imię Franciszek wróciło do popularności, jest bardzo modne i lubiane. Co roku pojawia się w Polsce ponad 6 tys. młodych Franciszków, imię zajmuje 6 miejsce w klasyfikacji najpopularniejszych polskich imion. Imię jest bardzo ładne, pasuje zarówno dla malucha, jak i dostojnego Franciszka”. Imię wywodzi się z języka włoskiego, oznacza„Francuza, Francuzika. Osoby o tym imieniu są prostoduszne, szczere i lojalne. Cenią ideały, często stają w obronie słabszych.
Kacper
To dość nietypowe imię męskie, ale do kilku lat ciągle trzyma się w czołówce. Jest najczęściej wybieranym imieniem na literę K. W 2019 r. nadawane było ponad 5 tysięcy razy. Kacper pochodzi z języka perskiego, gdzie funkcjonował jako Kasper. Kacper to mężczyzna rodzinny i ciepły. Lubi przebywać z rodziną, jest duszą towarzystwa. Mały Kacper lubi łobuzować, wszędzie go pełno. Jest przy tym uroczy i pełen dziecięcego wdzięku.
Aleksander
Imię pochodzi z Grecji. Nosił je bohater Iliady Homera, a także władcy i święci. Oznacza broniącego mężczyznę. Uważa się, że Aleksander to człowiek mądry, niezłomny i odważny. Jest wierny swoim ideałom i przekonaniom. Walczy ze złem, lubi pomagać potrzebującym. Imię występuje w wielu językach, jest lubiane na całym świecie. W Polsce stosuje się zdrobnienia imienia, tj. Olek, Oluś czy Alek.
Szymon
To imię pochodzące z biblii, które zyskuje coraz większą popularność. Wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza Bóg wysłuchał. Osoby o tym imieniu są niezależne, odpowiedzialne, ale również zamknięte w sobie, tajemnicze i wrażliwe. Kochają przyrodę, często podróżują i poznają nowe rejony. Imię można zarobić np. Szymek. Szymonek, Szymuś, czy Szymcio.
Bartosz
To staropolska skrócona forma imienia Bartłomiej. Znane jest od średniowiecza, wywodzi się od słowa bartnik. Bartosz to człowiek o złotym sercu, ciepły i sympatyczny. Jest lubiany przez otoczenia, szybko zdobywa sympatię. Lubi się wyróżniać i brylować w towarzystwie. Imię ma wiele zdrobnień, np. Bartek, Barti, Bartunio, Bartuń, Bartuś, Bart.
Filip
Imię pochodzi ze starożytnej Grecji, oznacza miłośnika koni i konnej jazdy. Osoby noszące to imię są towarzyskie, dowcipne, wiedzą, jak cieszyć się życiem i jego przyjemnościami. Dbają o swój komfort, lubią umilać sobie codzienne życie. Znają się na sztuce, lubią podróżować. Bywają niestali w uczuciach i lekko rozrzutni. Świetnie pasuje do maluszka i dorosłego mężczyzny, można je zdrobniać Filipek czy Fil.
A może nietypowe imię dla chłopca? Jak ładnie i oryginalnie nazwać syna?
Część rodziców chce, aby ich potomek czymś się wyróżniał, nosił imię inne niż koledzy ze szkoły czy podwórka. Mają nadzieje, że oryginalne imię zapewni dziecku wyjątkowość i zauważalność, przyczyni się do lepszego życia. Wybierając rzadkie imię dla chłopca, warto zwrócić uwagę, aby w przyszłości nie sprawiało dla dziecka problemów, nie było krępujące. Decydując się na nietypowe imię dla syna, warto zadbać o to, aby było wdzięczne, miało swój urok, było akceptowane przez otoczenie i nie szkodziło dziecku. Dzieci, głównie w wieku szkolnym, nie zawsze lubią czuć się inne. Czasami nietypowe imię może stać się dla chłopca przekleństwem i koszmarem, może być okazją do wyśmiewania i poniżania. Oryginalne imię na ważną zaletę. Dziecko, które je nosi łatwo zapamiętać, nie myli się z kilkoma Jasiami czy Filipami. W Polsce do najbardziej nietypowych imion męskich należą te, które pochodzą od imion zagranicznych. Są to również dawno zapomniane imiona, pochodzące z odległych czasów.
Oto kilka ładnych, ale niespotykanych imion męskich. Warto je poznać, bo mogą stać się ciekawą inspiracją.
Ursyn
Zaczyna się na literę U, a już to jest dość rzadko spotykane w języku polskim. Oprócz Ursyna jest jeszcze Urban i Ulryk. Od początku 2000 roku imię nie zostało nadane ani razu. Pochodzi od łacińskiego słowa ursus, czyli niedźwiedź, początkowo funkcjonowało jako nazwisko. W Polsce było znane od XV wieku. Imię nie ma typowych zdrobnień, choć młodych Ursynów można wołać Urek czy Ursek. Ursyn lubi rozrywki i dobrą zabawę. Lubi tańczyć, a także pomagać innym. Jest sympatyczny i lubiany.
Cyryl
Imię dość mało znane, ale ładnie brzmiące. Pochodzi z języka greckiego, oznacza pana i władcę. Jest łatwe do zapamiętania, na pewno nie będzie wzbudzać negatywnych emocji. Można je zdrobnić np. Cyrylek czy Cyr, ale nawet w pełnym brzmieniu pasuje do mężczyzn w każdym wieku. Mężczyzna o tym imieniu jest niezłomny i wytrwały, sumienny i pracowity. Inni ludzie lubią spędzać czas w jego towarzystwie.
Milan
Kolejne rzadkie, ale interesujące imię. Ma pochodzenie słowiańskie, oznacza miły, miłować. W 2019 roku prawie 500 chłopców zostało tak nazwanymi. Ma różne ciekawie brzmiące zdrobnienia, np. Milanek, Milano, Milek, Miluś, Milunio, Milusio. Milan jest niezależny, lubi rządzić i przejmować inicjatywę w działaniu. Posiada dużą charyzmę, jest towarzyski i uwodzicielski. Mały Milan lubi rozrabiać, ale robi to w uroczy sposób.
Alan
Wywodzi się z języka celtyckiego i oznacza osobę zgodną i harmonijną. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Al, Alain, Alanek, Alek, Aluś. Oznacza osobę energiczną, silną i ambitną. Alan nie lubi pochlebstw, kłamstw i niesprawiedliwości. Kocha sport, często osiąga w tej dziedzinie dobre wyniki. Bywa zawzięty i nieustępliwy.
Kewin
Imię, które pochodzi z języka celtyckiego, powstało od imienia Caoimhín i oznacza „ładny, przystojny”. Imię trafiło do Polski z języka angielskiego w latach 70 i jest wybierane przez rodziców ceniących oryginalność. Najbardziej znane zdrobnienia to Kewinek, Kewinio, Kewinuś, Kewi, Kewinik, Kew, Kewcio. Panowie o tym imieniu są silnie, odpowiedzialni, zaradni i elokwentni. Mają dużo uroku, dlatego szybko zyskują przyjaciół. Cenią rodzinę, chętnie pomagają w obowiązkach domowych.
Wybór imienia trudniejszy niż przypuszczałeś?
Wybór imienia nie jest łatwy, ale przy odrobinie czasu i wiedzy można podjąć właściwą decyzję. Wybór powinien być przemyślany, trzeba pamiętać, że imię będzie nosić dziecko, nie rodzice. Warto zadbać, aby było akceptowane przez społeczeństwo. Trzeba pamiętać, że imię nie ma wpływu na to, czy dziecko osiągnie w życiu sukces. Doktorem czy profesorem może zostać zarówno Alex, jak i Stanisław.
Imię dla chłopca może być częścią rodzinnej tradycji, syna można nazwać tak jak ojca, dziadka czy wuja. Często imię rodowe nadawane jest jako drugie. Część rodziców kieruje się znaczeniem imienia, numerologią, a także obecną modą. Wybierają imię świętego, który ma przyjąć syna pod opiekę. Imię może być również nowoczesne, nawiązywać do ulubionej książki, filmu czy ukochanego idola.
Często imię nadawane jest na konkretną literę. Zdarza się, że rodzice nie mogą się dogadać i imię dla syna wybierane jest w drodze losowania. W wyborze idealnego imienia pomoże z pewnością spis imion, który zawiera wykaz i opis większości imion. Należy pamiętać, aby imię pasowało do nazwiska pod względem długości i płynności. Nie ma jednego kanonu wyboru imienia, decyzję muszą podjąć rodzice.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!