Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2023 roku

Ciąża i pojawiające się na świecie po jej rozwiązaniu dziecko napełniają radością każdego rodzica. Niekiedy jeszcze, gdy mała istotna jest w brzuchu mamy, ma już wybrane imię, z którym będzie dumnie kroczyć przez życie. Zdarza się jednak, że trzymając w ramionach wyczekaną córeczkę, rodzice wciąż nie wiedzą, jak ją nazwać, aby podobało się zarówno im, jak i jej małej pociesze.

Lista propozycji jest bardzo długa i niektórych może przyprawić o zawrót głowy. Z drugiej natomiast strony każde imię ma przypisane tradycyjne znacznie, które zdaniem wielu determinuje charakter człowieka. Z tego względu warto dokładnie dowiedzieć się, co oznaczają. Aby ułatwić świeżo upieczonym rodzicom podjęcie tej bądź co bądź bardzo ważnej decyzji, prezentujemy nasze inspiracje, które z całą pewnością pomogą wybrać najpiękniejsze imię dla dziewczynki.

Czy istnieje idealny moment na nadanie imienia dziewczynce?

Większość rodziców zastanawia się, czy lepiej wybrać imię dla dziewczynki jeszcze w okresie ciąży, czy dopiero po tym, jak zostanie ona urodzona. Oczekiwanie aż do rozwiązania jest wskazane szczególnie w tych przypadkach, gdy dziecko układa się w brzuchu mamy w taki sposób, że trudno jednoznacznie określić płeć nawet podczas bardzo dokładnego badania USG. Ot taki kaprys dziecka. Niektórzy wierzą również, że przychodzący na świat noworodek, przynosi ze sobą imię – najczęściej solenizanta z dnia urodzin.

Większość rodziców ma jednak potrzebę, by w okresie prenatalnym nie określać swojego maluszka bezimiennie, lecz mówić do niego z czułością, tak jak będą to robić przez całe jego późniejsze życie. Jest to również doskonała forma budowania więzi z małą istotką niemal od samego poczęcia.

Kiedy więc jest najlepszy moment na nadanie imienia córeczce? Zdaniem specjalistów warto zaczekać mimo wszystko do narodzin. Nazwanie dziecka wcześniej co prawda umożliwia oswojenie się z nową rolą (mamy i taty) oraz pozwala poczuć, że istota, której jeszcze nie widać, jest w istocie człowiekiem z krwi i kości. Jest to psychologiczny mechanizm, zgodnie z którym ludzki mózg ma potrzebę nazywania ludzi, zwierząt i przedmiotów wokół siebie. Nie musi to jednak być imię. Wystarczy dookreślenie, a więc użycie przymiotnika, wskazującego na cechy. W przypadku dziecko doskonałym rozwiązaniem są pieszczotliwe określenia takie jak: maluszek, bobo, dzidzia. To również przyczyni się do zbudowania pozytywnej i silnej więź emocjonalnej z córeczką, a nadanie imienia po jej urodzeniu pozwoli na jego dopasowanie do wyglądu i charakteru niemowlęcia. Unika się również dzięki temu ryzyka, że nagle, tuż przed rozwiązaniem, imię dziecka przestanie się nagle rodzicom podobać. 

Ostatecznym momentem, kiedy należy nazwać dziecko to 21 dni od daty wystawienia karty urodzenia. Jeśli do tego czasu rodzice nadal się nie zdecydują, pracownik Urzędu Stanu Cywilnego sam wybierze imię, nie biorąc pod uwagę gustu rodziców, ani tym bardziej wyglądu czy usposobienia dziecka.

Choć nie istnieje zamknięta lista imion, jakie można nadać dziewczynce, która dopiero co pojawiła się na świecie, to należy pamiętać, że nie powinno być ono ośmieszające, nieprzyzwoite i w formie zdrobniałej. Jeśli Urzędnik Stanu Cywilnego uzna, że nadane imię nie spełnia wymagań, sam wybierze takie, które jego zdaniem będzie odpowiednie. Od tej decyzji rodzicom przysługuje oczywiście odwołanie. Nie warto jednak dostarczać sobie dodatkowych problemów w tych pierwszych dniach z nowym członkiem rodziny. Są one przecież i tak wystarczająco stresujące dla rodziców.

Lista najpopularniejszych imion dla córeczki na przestrzeni lat nie zmienia się diametralnie. Wyraźnie widać trend powrotu to tych tradycyjnych i pięknie brzmiących, choć nie brak i nowoczesnych, oryginalnych propozycji.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki

Każdy rodzic, który ma trudności przy wyborze właściwego imienia dla córeczki, powinien w pierwszej kolejności przejrzeć dostępne w internecie spisy imion nadawanych w Polsce dziewczynkom. Dostarczą one cennych informacji na temat statystyk. Dzięki temu można wybrać imię najbardziej popularne lub wręcz przeciwnie – to, które wybierane jest bardzo rzadko. 

Zuzanna

Imię Zuzanna swoje znaczenie wywodzi od hebrajskiego “Szoszana” oznaczającego kwiat lilii. W Polsce pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w roku 1265. Było wówczas zapisywane tez jako “Żużanna”.

Dziewczynka tak nazwana charakteryzuje się wyjątkową wrażliwością i ciekawością świata. W podejmowanych decyzjach kieruje się przede wszystkim pragmatyzmem i wyznawanym wartościom, których potrafi zaciekle bronić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto przykłada dużą wagę do własnego wyglądu, dzięki czemu prezentuje się zawsze doskonale. W połączeniu z jej ponadprzeciętną kreatywnością czyni to z niej niezwykle nietuzinkową osobę.

Imię Zuzanna jeszcze na początku wieku nie cieszyło się zbyt dużą popularnością. Przełom przyszedł w roku 2008, kiedy znalazło się w grupie dziesięciu najpopularniejszych imion dziewczęcych. W 2015 r. zajęło natomiast zaszczytne pierwsze miejsce. Przyczyną tego zjawiska jest wyjątkowa uniwersalność imienia, dzięki przyrostkowi “anna”. Dodatkowo każde zdrobnienie brzmi dobrze bez względu na wiek: Zuza, Zuzka, Zuzia.

Julia

Imię Julia ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie i nazwie rodowej “Julii” czyli Juliuszów. Wówczas wszystkie kobiety tego rodu były nazywane w ten właśnie sposób. Choć w Polsce pojawiło się ono w XVIII w., to szczyt popularności zyskało dopiero w wieku XXI, a w pierwszej dziesiątce znajduje się od 2001 r.

Dziewczynka tak nazwana jest wierną przyjaciółką i partnerką. Choć na jej zaufanie trzeba sobie zapracować (często przez długie lata), osoby, które nim obdarzy, towarzyszą jej zwykle do końca życia. Choć pozornie wydaje się osobą zdystansowaną i pozbawioną uczuć, tak naprawdę tylko skrywa emocje przed innymi, aby nie stracić panowania nad sytuacją, w której się znajduje. To sprawia, że jest bardzo atrakcyjną dla mężczyzn kobietą – pełną niebywałego wdzięku i gracji.

Julia od lat jest imieniem, które znajduje się w trójce najpopularniejszych w Polsce. Główną tego przyczyną jest wyjątkowa jego uniwersalność. Jego odpowiedniki można znaleźć w każdym niemal języku. Ponadto liczne warianty zdrobnień pozwalają dostosować je do wieku osoby: Julcia, Julka, Jula.

Natalia

Pierwotnie imię Natalia było nadawane tylko tym dziewczynkom, które urodziły się w dniu jednego ze świąt chrześcijańskich. Jego znaczenie wywodzi się bowiem od sentencji “Dies Natalis Domini”, co należy tłumaczyć, jako “W dniu urodzin Pana”.

W Polsce po raz pierwszy imię Natalia pojawiło się w XIV w., lecz popularność zaczęło zyskiwać dopiero na początku wieku XXI. W 2001 r. było to najchętniej wybierane imię dziewczęce. Nic w tym dziwnego. Zdrobnienia brzmią wyjątkowo ładnie: Natalka, Natka, Natala, Nacia. W formie oryginalnej, oficjalnej brzmi natomiast dumnie. Dzięki temu jest odpowiednie zarówno dla dziecka, jak i dojrzałej kobiety. Popularność swą imię to utraciło w drugiej dekadzie XXI w. W roku 2019 pojawiło się dopiero na 19 miejscu.

Wiktoria

Wiktoria to jedno z najbardziej melodyjnych imion dziewczęcych w Polsce. Jest jednocześnie subtelne, ale i zmysłowe. Dzięki temu pasuje zarówno do kilkuletniej dziewczynki określanej zdrobniale Wikusia, Wiki, jak i kilkudziesięcioletniej kobiety. Imieniem Wiktoria nazywano córeczki już w starożytnym Rzymie, na cześć bogini zwycięstwa. Od początku XXI w. jest to jedno z najpopularniejszych imion. Dopiero od 2015 r. zaczęło wzbudzać w świeżo upieczonych rodzicach nieco mniejsze zainteresowanie na rzecz Julii oraz Zuzanny. Ostatecznie w 2019 r. zajęło 11 miejsce.

Dziewczyna nazwana w ten sposób zwykle bardziej obserwuje wydarzenia niż bierze w nich udział. Wynika to z jej naturalnej nieśmiałości, dzięki której nie ulega emocjom. Jest to również osoba o altruistycznym usposobieniu, której dodatkowo intuicja podpowiada, kiedy, komu i jak można pomóc.

Aleksandra

Imię Aleksandra jest żeńskim odpowiednikiem “Aleksandra”. Oznacza w języku greckim “obrońcę wojowników”. W Polsce pojawiło się już w XIV w. Przez pierwszą dekadę XXI w. imię to wciąż znajdowało się na jednym z pierwszych dziesięciu miejsc. Dopiero wraz z nadejściem drugiej dekady zainteresowanie nim znacząco zmalało. Ostatecznie w 2019 r. znalazło się na 12 miejscu. Swoją popularność imię Aleksandra zawdzięcza wyjątkowej uniwersalności i wielości zdrobnień, jakie można zastosować: Ola, Olcia, Olka, Olunia, a niekiedy także Aleks lub Alex. W zależności więc od wieku dziewczynki czy kobiety można dopasować odpowiednią odmianę imienia.

Aleksandra to osoba wyjątkowo samodzielna i zaradna życiowo. Stawia sobie ambitne cele i wytrwale do nich dąży. Zwykle rezygnuje ze spontaniczności i emocjonalności na rzecz dyscypliny i uporządkowanego działania.

Hanna

Imię Hanna zawitało na polskie ziemie w XIV w. Wywodzi się ono od zdrobnienia “Anny”, natomiast przedrostek “h” zawdzięczamy wpływom niemieckim. Znaczenia tego imienia należy upatrywać w języku hebrajskim, gdzie oznaczało osobę pełną wdzięku i łaski.

Dziewczyna nazwana w ten sposób jest sercem domowego ogniska. Troszczy się o całą rodzinę, czerpiąc radość ze swojego domatorskiego usposobienia. Zmuszona dokonać wyboru pomiędzy rodziną a karierą, zawsze wybierze dom. Jej łagodny charakter i niechęć do otwartych kłótni sprawiają, że każdemu miło spędza się czas w jej obecności.

Hanna od dwóch lat znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych dziewczęcych imion w Polsce. Jego odmiany można znaleźć w niemal każdym języku na świecie, co świadczy o jego wyjątkowej uniwersalności. W języku niemieckim i angielskim będzie to Hannah, natomiast w hiszpańskim i portugalskim Hana. We Francji i Włoszech spotkać można brzmienie identyczne jak w Polsce – Hanna.

Popularne i piękne imiona dla dziewczynek

Lista imion popularnych jest bardzo długa i zmieniała się nieco na przestrzeni lat. Podaliśmy tylko kilka najciekawszych inspiracji na piękne imię dla córeczki. Wraz z upływem czasu rodzice zaczęli wybierać również imiona, które były modne, chcąc w ten sposób wyróżnić swoją pociechę.

Lena

Imię Lena pojawiło się w Polsce stosunkowo późno, bo dopiero w XV w., jako forma skrótu od greckich imion: “Magdalena” i “Helena” Szczególną popularność zyskało w XXI w. Również obecnie bywa stosowane jako zdrobnienie dla Magdaleny, mimo że funkcjonuje jako całkowicie odrębne imię. Nie ma wielu zdrobnień (Lenka, Lenusia), ale jego oficjalne brzmienie jest na tyle uniwersalne, że doskonale pasuje zarówno do małej dziewczynki, jak i dorosłej kobiety.

Od roku 2014 do 2019 znajdowało się w pierwszej piątce najczęściej wybieranych imion. Dopiero po tym czasie spadło na 7 pozycję. Najprawdopodobniejszą przyczyną jest przemijająca moda.

Lena to dziewczynka spontaniczna i radosna, która zwykle pełni rolę duszy towarzystwa. Nie lubi, gdy narzuca jej się zdanie, ponieważ nade wszystko ceni sobie niezależność. Jest urodzonym przywódcą, co nie zawsze podoba się mężczyznom.

Maja

Imię Maja można spotkać zarówno w greckiej, jak i rzymskiej mitologii. Nazywała się tak matka Hermesa (posłańca bogów) oraz bogini przyrody, na której cześć nazwano w ten sposób również najpiękniejszy z wiosennych miesięcy.

Dziewczynka nazwana w ten sposób przez rodziców jest wyjątkowo dokładna. Wszystko, co robi, wykonane jest perfekcyjnie. Zawdzięcza to również swojemu ponadprzeciętnemu uporowi, wytrwałości i ambicjom. Mimo iż należy do osób trzeźwo myślących, jest przy tym bardzo wrażliwa. To sprawia, że nie da się jej nie lubić.

Maja ma dość nietypowe i niespotykane wcześniej brzmienie. Mimo to bardzo szybko imię to zagościło w pierwszej piątce najczęściej nadawanych w Polsce. Ma międzynarodowy charakter i cieszy się podobną popularnością także w innych krajach Europy oraz w Ameryce Północnej czy świecie arabskim. Główną tego przyczyną jest odpowiedniość formy imienia do każdego wieku. Maja może mieć bowiem zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt lat.

Zofia

Imię Zofia było znane już w starożytnej Grecji. Wywodzi się od “Sophia” co oznacza “mądrość”. Do Polski zawitało ono w średniowieczu. Nie było jednak wówczas szczególnie popularne. Zmieniło się to dopiero współcześnie, kiedy obserwuje się trend powrotów do tradycyjnych imion o starożytnym rodowodzie.

Dziewczynka tak nazwana cechuje się ponadprzeciętną inteligencją i mądrością życiową. To sprawia, że traktowana jest niekiedy przez rodzinę i grono znajomych jako wyrocznia, czy doradca przy podejmowanych decyzjach. Choć sama doskonale radzi sobie z wszelkimi powierzonymi zadaniami, to jednak unika rozgłosu i bycia w centrum uwagi. Rzadko daje się ponieść emocjom. Woli na spokojnie przeanalizować każdy problem i wybrać najrozsądniejszy sposób jego rozwiązania. To właśnie jej niecodziennej samodzielności zawdzięczamy powiedzenie “Zosia samosia”.

Zofia od 2017 r. znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych imion dziewczęcych w Polce. Jest to imię, które dzięki pięknie brzmiącym zdrobnieniom pasuje do małego dziecka (Zosieńka, Zosia), ale za sprawą zgrubień jest również odpowiednie dla nastolatki (Zocha, Zośka). Ponadto oryginalne brzmienie (Zofia) będzie również odpowiednie dla starszych pań.

Oliwia

O pochodzenie imienia Oliwia toczy się od wielu lat spór. Jedni twierdzą, że wywodzi się ono z czasów starożytnych, a inni, że jest żeńskim odpowiednikiem francuskiego “Olivier”. Są też tacy, którzy upierają się, że to wymysł Szekspira na potrzeby nazwania bohaterki jego dzieła “Wieczór Trzech Króli”.

Dziewczyna nazwana w ten sposób ma pogodne usposobienie i pozytywne nastawienie do świata i żyjących w nim ludzi. Doskonale radzi sobie z życiowymi przeciwnościami i pomaga również w tym innym. To sprawia, że działa jak magnes. Zawsze dąży do pokojowego rozwiązania konfliktu, ponieważ nie lubi i boi się kłótni i agresji. Imię Oliwia od 2018 r. znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion. W 2019 r. zajęło ono 9 miejsce.

Amelia

Imię Amelia pojawiło się ziemiach polskich już w XIV w. Funkcjonowało wówczas jako “Amalia”, co zmieniło się dopiero w XVI w. Imię to było bardzo popularne w romantyzmie i obecnie przeżywa renesans. Jego znaczenie wywodzi się z języka starogermańskiego i oznacza tyle, co “pracowita gospodyni”.

Dziewczyna nazwana w ten sposób ma wyjątkowy dar obserwacji i analizowanie ludzkich zachowań i charakterów. Dzięki temu potrafi przewidzieć kolejne kroki i podejmowane decyzje. Nade wszystko ceni spokój i harmonię, dlatego stroni od hałaśliwych miejsc. Jest naturalnie nieśmiała, choć to właśnie pochwały i dobre słowa motywują ją do ciężkiej i wytrwałej pracy.

Amelia od kilku lat znajduje się na liście najpopularniejszych imion, choć z roku na rok widać słabnące zainteresowanie tym imieniem. Przemijająca moda sprawiła, że w 2019 r. znalazło się ono na 10 miejscu.

Nietypowe i nowoczesne imiona dla dziewczynek

Niektórzy rodzice wybierają dla swojej pociechy imię, które jest szczególnie popularne i tradycyjne. Inni wolą wersje modne. Jest jednak również grupa mam i tatusiów, którzy preferują imiona nowoczesne i nietypowe, które będą wyróżniać ich córeczkę z tłumu. Nie są to imiona szczególnie popularne, ale mimo to wyjątkowo piękne.

Samuela

Imię Samuela jest żeńskim odpowiednikiem męskiego “Samuel”. W języku hebrajskim oznacza “Imię Boże”, a niekiedy “niech Bóg wysłucha”.

Dziewczyna nazwana tym imieniem jest osobą, która skupia na sobie uwagę innych. Jest indywidualistką, dlatego lubi wpływać na decyzje podejmowane przez innych. Jest również samodzielna i chętnie przejmuje inicjatywę w działaniu.

W ciągu ostatnich dwóch dekad imię to nadano dziewczynkom zaledwie dwa razy – w 2015 r. i 2019 r. Jest mało popularne, choć jego brzmienie jest wyjątkowo melodyjne, a zdrobnienia zgrabne Sama, Samka, Sania.

Walentyna

Imię Walentyna jest żeńskim odpowiednikiem “Walentego”. Pochodzi z języka łacińskiego. W Polsce jest to wciąż mało popularne imię, mimo że pierwsze o nim wzmianki pochodzą już z XVIII w. W roku 2019 nazwano w ten sposób osiem córeczek.

Dziewczyna nazwana w ten sposób zwykle ukrywa emocje, aby nie okazać słabości. Z trudem nawiązuje relacje, lecz jeśli z kimś już się zaprzyjaźni, trwa w tym do końca życia. Zwykle jest bardzo nieśmiała, a jednocześnie nadzwyczaj kochliwa.

Ariadna

Imię Ariadna pochodzi z języka greckiego i oznacza “osobę silną w wierze”. Znane jest ono przede wszystkim z mitologii, gdzie nić Ariadny pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu. Jest to mało popularne imię. Do roku 2014 nazwano w ten sposób zaledwie 330 osób. W samym zaś 2019 r. tylko 11. Tymczasem pięknie brzmi ono zarówno u dorosłej osoby, jak i dziecka w formie Aria, Arka, czy Ariadka.

Dziewczyna nazwana w ten sposób ma charakter analityka. Dzięki temu potrafi wyjść cało z każdej sytuacji, dokładnie badając możliwe rozwiązania problemów. Jest przy tym typem altruisty. Zanim zajmie się sobą, wpierw myśli o potrzebach innych.

Ludwika

Każdego roku imię Ludwika nadaje się ok. 10-20 dziewczynkom. Jest to żeński odpowiednik męskiego “Ludwik” i wywodzi się z języka starogermańskiego, gdzie oznaczało “kobietę waleczną”.

Dziewczyna nazwana w ten sposób jest osobą ambitną i w pełni zaangażowaną we wszystko, co robi. Woli jednak pracować samodzielnie niż w grupie. Wówczas ma pewność, że wszystko zostanie wykonane po jej myśli, a więc prawidłowo.

Honorata

Imię Honorata nadaje się rocznie zaledwie około 100 dziewczynkom. Pochodzi ono z łaciny i oznacza “szanowana”, “czczona”.

Dziewczyna nazwana w ten sposób jest przebojowa i zaradna. Na co dzień tryska energią, którą zaraża innych, dlatego ludzie lubią przebywać w jej towarzystwie. W każdej podejmowanej decyzji kieruje się wyznawanymi wartościami.

Ostatnie słowo należy do rodziców

Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka tylko z pozoru jest sprawą łatwą. Tymczasem wielu rodzicom podjęcie ostatecznej i właściwej decyzji spędza niejednokrotnie sen z powiek. Tymczasem najpiękniejsze imię dla dziewczynki nie mu być tym najpopularniejszym, choć bez wątpienia należą one do pięknych. Warto poświęcić trochę czasu, by dokładnie przejrzeć spis i nazwać córeczkę tak, by imię było dopełnieniem jej charakteru, a nie tylko dodatkiem do nazwiska.