Nazwy rocznic ślubu: co oznacza 5, 10, 15, 25, 30, 50…?

Małżeństwo to bardzo ważny moment w życiu każdej młodej pary. To czas, kiedy młodzi cementują swój związek, przyrzekają miłość i wierność do końca wspólnego życia. Decydują się na dalszą, wspólną drogę.  W Polsce dzień ten ma szczególnie ważne znaczenie. Młodzi chcą dzielić się swoim szczęściem, zapraszają do wspólnego świętowania rodzinę, przyjaciół i znajomych. To dzień, który rozpoczyna wspólne życie, w zdrowiu i chorobie, w dostatku i biedzie. Od dnia zaślubin małżonkowie zaczynają prowadzić wspólne życie, obchodzą kolejne rocznice, upamiętniające ważny dzień.

Spis treści

Nazwy rocznic ślubnych

1 – pierwsza rocznica ślubu “papierowa
2 – druga rocznica ślubu “bawełniana
3 – trzecia rocznica “skórzana
4 – czwarta rocznica ślubu “kwiatowa
5 – piąta rocznica ślubu “drewniana
6 – szósta rocznica ślubu “cukrowa
7 – siódma rocznica ślubu “wełniana” lub “miedziana
8 – ósma rocznica ślubu “spiżowa”, “brązowa” lub “blaszana
9 – dziewiąta rocznica ślubu “gliniana
10 – dziesiąta rocznica ślubu “cynowa” lub “aluminiowa
11 – jedenasta rocznica ślubu “stalowa
12 – dwunasta rocznica ślubu “płócienna”, “jedwabna” lub “lniana
13 – trzynasta rocznica ślubu “koronkowa
14 – czternasta rocznica ślubu “kości słoniowej
15 – piętnasta rocznica ślubu “kryształowa
16, 17, 18 i 19 rocznice nie mają swoich nazw
20 – dwudziesta rocznica ślubu “porcelanowa
21, 22, 23, 24 rocznice nie mają swoich indywidualnych nazw
25 rocznica ślubu “srebrne gody
26, 27, 28 i 29 rocznice nie mają swoich indywidualnych nazw
30 rocznica ślubu “perłowe gody
31, 32, 33, 34 rocznice nie mają swoich indywidualnych nazw
35 rocznica ślubu “koralowa
36, 37, 38 i 39 rocznice nie mają swoich indywidualnych nazw
40 rocznica ślubu “rubinowe gody
41, 42, 43 i 44 rocznice nie mają swoich indywidualnych nazw
45 rocznica ślubu “szafirowe gody
50 rocznica ślubu “złota rocznica
55 rocznica ślubu “platynowe gody
60 rocznica ślubu “diamentowa rocznica
65 rocznica ślubu “żelazna rocznica
70 rocznica ślubu “kamienna
75 rocznica ślubu “brylantowa
80 rocznica ślubu “dębowe gody

Rocznice ślubu, nazywane również godami, to dzień, który upamiętnia wypowiedzenie sakramentalnego tak. Jest to dzień, w którym można przypomnieć sobie miłe chwile, wspólnie obejrzeć zdjęcia z wesela, cieszyć się z kolejnego roku razem. Tradycja celebrowania rocznic ślubu na długą tradycję, sięgającą starożytności. W starożytnym Rzymie hucznie obchodzono 25 i 50-tą rocznicę wspólnego życia w związku małżeńskim. Dzisiaj niemal każdy roku po zawarciu małżeństwa ma swoją nazwę i jest okazją do świętowania. Oczywiście, nadal najważniejsze pozostały okrągłe jubileusze, głównie 25 i 50 rocznica ślubu.

Wiele par wyprawia z tej okazji przyjęcia, zaprasza najbliższe osoby. Małżonkowie otrzymują prezenty, impreza trwa często do białego rana i przypomina dzień wesela. Para, która obchodzi 50-tą rocznicę ślubu jest zapraszana do ratusza i otrzymuje list gratulacyjny od gospodarza miasta. Jest to bardzo miłe, uświadamia małżonkom, ile razy wspólnych chwil przeżyli. Jest nagrodą za trud bycia razem.

Każda rocznica ślubu jest ważna,  każda powinna być wspólnie celebrowana. To okazja, aby para przypomniała sobie, dlaczego jest razem, podziękowała sobie, podarowała drobne prezenty. Obchodzenie rocznic cementuje związek, pozwala wspólnie przeżyć radosne, intymne chwile. Pary mogą uczcić rocznicę wspólną kolacją, wyjściem do restauracji czy spotkaniem ze znajomymi. Forma nie jest ważna, najważniejsze to uczczenie bycia razem, sprawienie drugiej osobie przyjemności.

Gody, czyli rocznice ślubu mają swoje nazwy, które nawiązują do trwałości węzłów małżeńskich. Nazewnictwo rocznic powstało 100 lat temu, ale nie wiąże się nim romantyczna historia. W 1922 r. ukazała się książka pt. „Etiquette”, autorstwa Emily Post, amerykańskiej pisarki i specjalistki od etyki. Autorka w swojej publikacji nazwała każdą kolejną, okrągłą rocznicę ślubu. Nazwy nawiązywały do trwałości związku, były też wskazówką, jakie prezenty można oferować małżonkom z określonym stażem.

Lista rocznic nie była pełna, dlatego piętnaście lat później została uzupełniona przez American National Retail Jeweler Association. Nowa forma szybko przyjęła się i w niezmienionej wersji funkcjonuje do dziś, znana jest wśród małżonków na całym świecie.

Pięć pierwszych rocznic ślubu

Każda rocznica jest tak samo ważna i wymaga zauważenia i uczczenia. Młodzi małżonkowie przywiązują dużą wagę do pierwszej rocznicy, która jest początkiem dalszego wspólnego życia.

1 – pierwsza rocznica ślubu „papierowa”

To rocznica papierowa. Nazwa ma kojarzyć się z niską trwałością związku, ponieważ papier jest delikatny, łatwo ulega zniszczeniu. Należy dbać o związek, bo tak jak papier, łatwo może się rozerwać. Mimo że nazwa nie jest optymistyczna, to pierwsza rocznica jest hucznie celebrowana przez większość małżonków. Jest dniem, kiedy małżonkowie potwierdzają łączące ich uczucie.

2 – druga rocznica ślubu „bawełniana”

Wspólne bycie razem przez dwa lata to rocznica bawełniana. Nazwa sugeruje, że na drugą rocznicę warto obdarować małżonków prezentami z tkanin, tj. obrusy, pościel, dywany, ręczniki. Świetne będą również luksusowe piżamy, idealne na romantyczne noce. Tego typu prezenty mają pomóc zagospodarować wspólne mieszkanie, wykończyć miejsce wspólnego przebywania, a także zapewnić miłe chwile w swoim towarzystwie. Nazwa sugeruje delikatność i miękkość, której nie powinno zabraknąć w żadnym związku.

3 – trzecia rocznica „skórzana”

Kolejna rocznica nosi nazwę skórzanej. Nazwa pomaga wybrać prezenty dla małżonków. Powinny to być prezenty wykonane ze skóry, m.in. portfele, paski czy torebki. Skóra kojarzy się z luksusem, dostatkiem, który ma towarzyszyć parze w dalszym wspólnym życiu.

4 – czwarta rocznica ślubu „kwiatowa”

Rocznica ma dwie nazwy, tj. owocowa lub kwiatowa. Kwiaty są symbolem piękna i delikatności, a owoce świeżości. Nazwa podpowiada, że małżonkom można podarować bukiet pięknych kwiatów, kosz owoców czy spędzić razem dzień w parku, na łonie przyrody. Piknik w pięknych okolicznościach przyrody może być okazją do wspomnień, przypomnienia sobie o pierwszych randkach, pocałunkach i spotkaniach.

5 – piąta rocznica ślubu „drewniana”

To pierwsza okrągła rocznica ślubu. Nosi nazwę drewnianej. Drewno symbolizuje trwałość i długowieczność, ale również podatność na zniszczenia. Oznacza również mądrość. Sugeruje, aby młodym podarować prezenty wykonane z tego szlachetnego materiału. Może to być drewniana biżuteria, ramki, kufry, skrzynki czy meble. Małżonkowie mogą również wspólnie zasadzić drzewo, które będzie rosło i rozwijało się tak, jak związek. Piąta rocznica ślubu to czas, który w wielu związkach pojawia się kryzys. Występuje  znudzenie, monotonia lub rozczarowania. Małżeństwa przestają ze sobą rozmawiać, myślą o rozstaniu. W tym okresie warto przypomnieć sobie o dobrych cechach partnera, zadbać o intymne relacje. Nie można poddawać się, warto zawalczyć o związek. Piąta rocznica jest świetną okazją, aby spędzić wspólnie czas, razem wyjechać, ponownie się zbliżyć. Wspólne świętowanie pomoże umocnić związek i dotrwać do kolejnych rocznic.

Kolejne rocznice ślubu 

Po wspólnym przeżyciu pierwszych pięciu lat przychodzi czas na celebrowanie kolejnych rocznic. Ich nazwy pozostały takie, jakie wymyśliła Emily Post, a uzupełnili członkowie towarzystwa Jubilerów Amerykańskich. Dalej symbolizują trwałość związku, ułatwiają również wybór prezentu na ten wyjątkowy dzień.

6 – szósta rocznica ślubu „cukrowa”

To rocznica zwana cukrową. Nawiązuje do słodkości cukru. W tym okresie warto przypomnieć sobie wszystkie wspólnie przeżyte, słodkie chwile. Prezenty, które są mile widziane w tym dniu to sprzęt sportowy, piękne dekoracje, dodatkowo kosz pełen słodyczy. Szóstą rocznicę ślubu warto spędzić w ulubionej cukierni, gdzie można wspólnie delektować się słodkościami.

7 – siódma rocznica ślubu „wełniane” lub „miedziane”

Siódme gody nazywane są wełnianymi lub miedzianymi. Wełna ma kojarzyć się z miękkością, ciepłem, błogością. Właśnie takie powinno być małżeństwo z siedmioletnim stażem. Małżonkowie są już w pełni dotarci, znają swoje słabości, mogą cieszyć się wspólną bliskością. Przeszli razem niejeden kryzys, dlatego związek jest trwały i solidny.

8 – ósma rocznica ślubu „spiżowa”, „brązowa” lub „blaszana”

Kolejna rocznica nosi nazwę spiżowej, brązowej lub blaszanej. Jest trwała jak blacha lub brąz. Ale należy dalej o nią dbać, zaniedbanie może spowodować zniszczenie związku.

9 – dziewiąta rocznica ślubu „gliniana”

Dziewięć wspólnych lat to gliniane gody. Wypalona glina jest trwała, podobnie jak związek z tak długim stażem. Jest odporny na wszelki burze i zawirowania. Małżonków wiąże silna więź, wspomnienia i wspólne pokonywanie kryzysów.

10 – dziesiąta rocznica ślubu „cynowa” lub „aluminiowa”

To bardzo ważna rocznica. 10 lat razem nosi nazwę cynowych lub aluminiowych godów. Aluminium jest odporne na korozję, ale trzeba o nie odpowiednio dbać. Takie ma być również dziesięcioletnie małżeństwo. Nie straszne mu są trudności, para wie, jak je razem pokonywać. Z okazji cynowych godów wiele par urządza wystawne przyjęcie, zaprasza najbliższe osoby. To przyjemny czas, który warto spędzić w ulubiony sposób. Można wrócić do wspomnień, pooglądać filmy czy zdjęcia z wesela. W tym okresie para ma najczęściej dzieci, dlatego można pokazać im pamiątki z wesela, poopowiadać o początkach znajomości.

10 lat minęło. Kolejne rocznice ślubu.

10 lat to długi okres, wiele małżeństw ma po tym okresie dużo czasu dla siebie. Dzieci są już większe, para może wspólnie umacniać związek.

11 – jedenasta rocznica ślubu „stalowa”

To rocznica zwana stalową. Związek jest trwały, stale się umacnia i nabiera szlachetnych kształtów.

12 – dwunasta rocznica ślubu „płócienna”, „jedwabna” lub „lniana”

12 lat razem to płócienne, jedwabne lub lniane gody.  Po tej rocznicy zaczynają się drogocenne nazwy, które podkreślają długość stażu bycia razem.

13 – trzynasta rocznica ślubu „koronkowa”

Rocznica nosi nazwę koronkowej. W przypadku małżeństwa 13 nie jest pechowa. Warto w tym czasie urządzić małe przyjęcie lub spędzić chwile tylko we dwoje. Koronka jest piękna i szlachetna, jak trzynastoletni związek.

14 – czternasta rocznica ślubu „kości słoniowej”

To rocznica o nazwie kości słoniowej. Jest trwała i wyjątkowa jak kość słoniowa. Warto ja pielęgnować i dbać, aby nie straciła nic na swojej urodzie.

15 – piętnasta rocznica ślubu „kryształowa”

Kolejna ważna, okrągła rocznica. Nosi nazwę kryształowych godów. Małżonkom warto podarować prezenty z kryształu, piękną karafkę czy biżuterię. Jest to okres, który warto celebrować w większym gronie. Można również wyjechać na wspólny weekend, spróbować nowych aktywności, zacząć robić coś razem. To wstęp do dalszego udanego życia.

15 lat razem i co dalej?

Kolejne rocznice, tzn. 16,17,18 i 19 nie mają swoich nazw? Dlaczego? Trudno powiedzieć, nie znalazły się w znanych publikacjach na ten temat. Nie oznacza to jednak, że są mniej ważne i nie trzeba o nich pamiętać. Powinny być świętowane jak inne okazje. Para może obdarować się prezentami, spędzić razem kilka chwil, pójść na kolację czy na romantyczny film lub spacer. Każda okazja jest dobra, aby wzmocnić związek i poczuć bliskość. Jest to świetny czas na rozmowę o uczuciach i wyznaniu sobie miłości. Warto na chwile zapomnieć o codziennych problemach, zrelaksować się, poświęcić czas sobie i partnerowi. To bardzo ważne w codziennym, zabieganym życiu.

20 lat minęło jak jeden dzień

Świętowanie kolejnych lat razem to powód do dumy. Nie wszystkim parom udaje się dotrwać do tego okresu. Wymaga to wzajemnej akceptacji, a przede wszystkim miłości.

20 – dwudziesta rocznica ślubu „porcelanowa”

20 lat razem to porcelanowe gody. To okazja do urządzenia przyjęcia, spotkania się z najbliższymi, przypomnienie sobie wszystkich lat razem. Dzieci są już duże, dlatego mogą pomóc zorganizować małżonkom miłą uroczystość. Może to być również wyjazd we dwoje w ulubione miejsce. Można powspominać wspólne lata, pośmiać się, przypomnieć anegdoty z życia. To czas, kiedy para jest mocno z sobą związana, często nie wyobraża sobie życia bez partnera.

21,22, 23, 24 rocznice nie mają swoich indywidualnych nazw. Oczywiście nie jest to przeszkodą do ich upamiętnienia. W tym okresie małżonkowie często pozostają sami, dorosłe dzieci usamodzielniają się i zaczynają żyć własnym życiem. Pojawiają się wnuki i zaczyna nowy okres w życiu. W tym okresie para ma mnóstwo czasu dla siebie. Może realizować marzenia, na które wcześniej nie miała czasu. To czas, kiedy można się na nowo odkrywać, poznawać nieujawnione dotąd zasoby. Jest to świetna okazja do znalezienia wspólnej pasji, która pozwoli cieszyć się byciem we dwoje.

25 rocznica ślubu „srebrne gody”

25 lat to bardzo ważna rocznica. Są to srebrne gody. Wspólne przeżycie ćwierć wieku wymaga pięknej oprawy. Najczęściej jest to przyjęcie, często odbywające się w lokalu lub wytwornej restauracji. Wiele par w tym okresie decyduje się na odnowienie przysięgi małżeńskiej, angażując srebrne wesele. Jest to wydarzenie bardzo uroczyste i wzruszające, niema tak samo, jak ślub sprzed 25 lat. Ponowna przysięga jest deklaracją dalszej miłości, pokazuje, że miłość jest wielka, nic nie zdoła jej zburzyć. To bardzo romantyczne chwile, dlatego warto je wspólnie przeżyć.

Kolejne rocznice, tj. 26,27,28 i 29 nie mają swoich nazw. W tym czasie warto powspominać minione srebrne gody, spędzić wspólnie miłe chwile. Nie należy o nich zapominać, bo każda rocznica do święto dla danej pary. Czas, w którym warto na chwilę się zatrzymać, popatrzeć sobie w oczy i uświadomić, jak wielką wartość ma prawdziwa miłość.

30 rocznica ślubu „perłowe gody”

30 lat razem to perłowe gody. Nazwa nawiązuje do prezentów, które powinni otrzymać małżonkowie, a zwłaszcza świętująca kobieta. Są to wyroby z perły, piękna i ekskluzywna biżuteria. Perla jest symbolem czystości, niewinności i wierności. Znana jest również ze swoich właściwości zdrowotnych. Łagodzi bóle głowy, żołądka i inne niedyspozycje. Jest świetna dla par, które są już w średnim wieku. Pomaga przeżyć w zdrowiu kolejne lata małżeństwa.

Rocznice 31, 32, 33, 34 także nie doczekały się swojej nazwy. Ale nie nazwa jest w tym wypadku najważniejsza. Liczy się pamięć i celebrowanie wspólnych lat we dwoje. W tym czasie małżonkowie znają się już doskonale, ale warto, aby czymś się zaskoczyli. To zwiększa zainteresowanie drugą osobą, wzmacnia i ożywia długoletni związek.

35 rocznica ślubu „koralowa”

Rocznica zwana jest koralową. Zgodnie z nazewnictwem małżonkowie powinni otrzymać podarki z koralem, który symbolizuje bogactwo i dostatek. Nazwa oznacza również mnogość i bogactwo doświadczeń, które łączą parę. 35 wspólnych lat to szmat czasu, okres radości, smutków, wspólnego świętowania, rozwiązywania problemów i pokonywania kryzysów. Rocznica jest okazją do podziękowania drugiej osobie za wspólne, szczęśliwe życie. Mimo długiego stażu nie można poprzestawać nad pracą nad związkiem. Nadal trzeba go pielęgnować, aby dotrwać do kolejnych godów.

36,37,38 i 39 rocznica pozostały bez nazwy. Są okazją do dalszej pracy nad związkiem, pielęgnowaniem uczuć, staraniem się, aby wspólne życie było przyjemne i miłe. Trzeba pamiętać, że do utrzymania związku potrzeba zaangażowania dwóch osób. Nic nie przychodzi łatwo, ale małżeństwa z takim stażem wiedzą o tym doskonale. Są przykładem dla młodych, mogą uczyć się wspólnie żyć i cieszyć się z bycia razem.

40 rocznica ślubu „rubinowe gody”

To rubinowe gody. Nie wszystkim parom udaje się ich doczekać. W tym czasie małżeństwa często kończą karierę zawodową, zaczynają kolejny, wspólny etap w życiu. To okres, kiedy miłość jest dojrzała, pełna, wolna od obrażania się na siebie. Małżonkowie cieszą się czasem, którzy im pozostał. Powinni robić wszystko, aby był radosny i pozostawiał miłe wspomnienia. To czas, kiedy można wspólnie podróżować, tańczyć, realizować się w ulubionym hobby. Rubinową rocznicę warto obchodzić hucznie, w towarzystwie bliskich osób. To piękny czas, dlatego nie można zapomnieć o tym dniu. Można wyjechać na wymarzoną wycieczkę lub odważyć się na wspólny skok na bungee. Wszystko jest dozwolone, pozostawi niezapomniane wspomnienia.

Kolejną nazwaną rocznicą jest 45-lecie małżeństwa. Wcześniejsze rocznice tzn. 41,42,43 i 44 pozostały bezimienne. Może kiedyś doczekają się swojej nazwy?

45 rocznica ślubu „szafirowe gody”

To szafirowe gody. Piękne jak kamień, który je symbolizuje.

50 rocznica ślubu „złota rocznica”

Nosi nazwę złotej rocznicy. Małżeństwa z 50-letnim stażem są obdarowane Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

55 rocznica ślubu „platynowe gody”

To szmaragdowe lub platynowe gody. Kolejne rocznice kojarzą się z klejnotami. Im dłuższy staż, tym klejnot jest bardziej szlachetny i trwalszy. Tak jak więzi małżeńskie.

60 rocznica ślubu „diamentowa rocznica”

60 wspólnego bycia razem nazwano diamentową rocznicą. Diament to symbol twardości i stałości. Jest najtwardszym minerałem, który trudno zniszczyć. Jest taki jak związek z 60-letnim stażem. Nic mu nie grozi, jest odporny na wszelkie zawirowania i przeciwności losu.

65 rocznica ślubu „żelazna rocznica”

Nazywana jest żelazną rocznicą. Żelazo jest trwałe i twarde, tak jak para, która przeżyła tyle lat razem, w zgodzie i miłości.

70 rocznica ślubu „kamienna”

Nosi nazwę kamiennej.  Kamień to symbol wieczności. Nic go nie zniszczy, przetrwa wieki i nadal będzie w nienaruszonym stanie.

75 rocznica ślubu „brylantowa”

To rocznica brylantowa. Piękna i szlachetna, mało która para ma szczęście wspólnie jej doczekać.

80 rocznica ślubu „dębowe gody”

To ostania nazwana rocznica ślubu. Są to dębowe gody, które kojarzą się z dębem, długowiecznym, pięknym drzewem. Mało jest małżeństw, którym udało się razem dotrwać do tej chwili. Najczęściej na przeszkodzie stanęła choroba, która zabrała jedno z małżonków.

Nazwy rocznic ślubu są obecnie symbolem długości i trwałości związku. Mimo że ich symbolika straciła na znaczeniu, nie przywiązuje się znaczenia dla prezentów, jakie sugerują, to pozostają fajną ciekawostką, którą warto znać. Celebrowanie rocznicy ślubu powinno się stać tradycją każdego małżeństwa, niezależnie od stażu. To świetna okazja to przypomnienia sobie o swoich uczuciach, wyjaśnienia nieporozumień, czy pobycia we dwoje.

Warto o tym pamiętać i dzień, w którym odbył ślub, zaznaczyć jako bardzo ważny w naszym kalendarzu. Pomoże to nie zatracić się w codzienności, prozie życia, na chwile odpocząć. Rocznicę ślubu można spędzić w dowolny sposób, ale zawsze wspólnie, tak aby obie strony były zadowolone i usatysfakcjonowane. 

Zobacz też pozostałe rocznice