Olaf: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Olaf obchodzi imieniny
29 lipca

Imieniny Olafa – wszystko, co musisz wiedzieć o imieniu Olaf

Imieniny Olafa przypadają na 29 lipca. To właśnie wtedy znaczna większość mężczyzn noszących to imię świętuje swój dzień. Choć imię Olaf wywodzi się ze Skandynawii, szybko stałe się popularne niemal na całym świecie (głównie na terenie dzisiejszej Europy, Ameryki Północnej oraz Południowej, a także Australii). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat imienia Olaf, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej części artykułu.

Pochodzenie imienia Olaf

Tak jak wspomnieliśmy, imię Olaf pochodzi z Półwyspu Skandynawskiego. Jego dokładna etymologia nie jest jednak dokładnie znana. Niektórzy specjaliści oraz językoznawcy twierdzą, że imię Olaf zostało stworzone z połączenia dwóch słów: norweskiego ,,anfleir”, czyli ,,przodek” oraz islandzkiego ,,olafr”. Na tej podstawie, wnioskuje się zatem, że dokładne tłumaczenie imienia Olaf brzmi ,,syn starego człowieka”. Bardziej religijną interpretacją tego imienia jest „dziecko zapowiedziane przez Boga”.

Co ciekawe, nie jest to jedyna teoria wyjaśniająca genezę imienia Olaf. Równie popularnym twierdzeniem jest to, że imię Olaf wywodzi się od słowa ,,Aslaf”, które pod względem fonetycznym brzmi bardzo podobnie do dzisiejszej formy tego imienia. Fonem ,,As” nawiązuje do bogów nordyckich, a dokładnie do głównej dynastii bogów zwanych Azami. Drugą część wyrazu można natomiast traktować jako synonim do angielskiego słowa ,,love”, czyli miłość. Biorąc pod uwagę ten kontekst powstania imienia Olaf, można stwierdzić, że oznacza ono ,,umiłowany przez bogów”.

Sławne osoby o imieniu Olaf

Jeśli chodzi o polską scenę, to jednym z najpopularniejszych mężczyzn noszących to imię jest niewątpliwie Olaf Lubaszenko, czyli aktor filmowy oraz teatralny znany między innymi z filmów takich jak ,,Chłopaki nie płaczą”, ,,Poranek kojota”, a także ,,Sztos”. Innym rozpoznawalnym reprezentantem imienia Olaf, jest Olaf Eysmont — dziennikarz, a także aktor, którego można było oglądać w filmach Juliusza Machulskiego, na przykład w ,,Kilerze” oraz ,,Vinci”.

Mówiąc o arenie międzynarodowej, należy wymienić przede wszystkim Olafa Scholz’a — Kanclerza Niemiec, a także Olafa I Tryggvason’a — wodza wikingów, zapoczątkował chrystianizację Norwegii.

Patron imienia Olaf

Patronem wszystkich mężczyzn o imieniu Olaf jest Olaf II Haraldsson urodzony w Ringerike w 995 roku. Olaf nie miał łatwego dzieciństwa, ponieważ jego ojciec zmarł, zanim zdążył się urodzić. Jako młodzieniec dołączył do wyprawy na kraje nadbałtyckie — miał wtedy zaledwie 11 lat. W trakcie swoich licznych wypraw zdążył poznać Ryszarda II Dobrego — chrześcijanina, który miał ogromny wpływ na ukształtowanie się charakteru młodego wtedy Olafa. W 1015 roku Olaf został królem Norwegii. Do jego największych zasług należy zjednoczenie kraju. Nie można zapomnieć również o wyzwoleniu się spod rządów Duńczyków. Tak jak wspomnieliśmy, Ryszard II Dobry stał się pewnego rodzaju inspiracja dla młodego Olafa, który już wkrótce, jako władca Norwegii walczył z poganami oraz ustanowił prawo kościelne. Była to prawdziwa rewolucja. Wkrótce jasno określono, że to właśnie chrześcijaństwo będzie jedyną religią państwową. Jego poglądy oraz rządy doprowadziły do jego wygnania — koronę przejął Kanut Wielki. Olaf próbował odzyskać tron w 1030 roku, jednak walka ta zakończyła się jego śmiercią.

Obecnie Olaf jest nie tylko patronem wszystkich osób noszących jego imię, ale również obrońcą całej Norwegii.

Jakie są osoby o imieniu Olaf?

Mężczyzna o imieniu Olaf doskonale wie, czego chce od życia. Jego bezkompromisowość oraz dominujący styl bycia sprawia, że często jest uznawany za ponurego, a nawet aroganckiego. W rzeczywistości jednak Olaf twardo stąpa po ziemi i dąży do wyznaczonych celów. Mężczyzna noszący to imię jest słowny oraz zawsze bierze odpowiedzialność za swoje czynny. Można na nim polegać, a jego czyny często przewyższają oczekiwania innych.