Przyszłe mamy w momencie, gdy dowiadują się, że są w ciąży, czują, że dotychczasowe życie zmienia się na zawsze i diametralnie. Co to dla niej oznacza? Przede wszystkim konieczne są comiesięczne wizyty u lekarza, wykonywanie zalecanych badań czy kupowanie wyprawki. Nie można jednak zapominać również o spożywaniu produktów, które są bezpieczne dla samej mamy, jak i jej maluszka. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy paluszki krabowe są jednym z produktów, które powinny odstawić. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Paluszki krabowe w ciąży – czy można je bezpiecznie jeść?
Przede wszystkim na początek należy wyjaśnić czym jest surimi i z czego jest wykonane. Otóż paluszki krabowe, inaczej surimi, tak naprawdę nie mają nic wspólnego z odnóżem kraba. Niestety prawda jest taka, że paluszki te nie mają zbyt wiele ze zdrowiem, wręcz przeciwnie w ich skład wchodzi wiele chemii, na przykład:
- 30 procent mięsa białego
- Chudych ryb
- Wody
- Dodatku skrobiowego
- Konserwantów
- Barwnika
- Aromatu z kraba
- Substancji chłodzących
Dodatkowo na wielu opakowaniach w marketach, mamy mogą znaleźć etykiety, na których widnieją też: białko sojowe, substancje wzmacniające smak i zapach, wiele konserwantów, tłuszcze czy przyprawy. Wszystkie te składniki sprawiają, że żaden człowiek nie powinien jeść ich zbyt często, mowa także o kobietach w ciąży, które powinny szukać produktów bogatych w składniki odżywcze. Oczywiście możemy kupić paluszki, które wykonane są faktycznie z kraba, jednak są one bardzo drogie, ponieważ jego odnóża kosztują średnio 400 zł. Niełatwo jest je także zakupić w Polsce, najszybciej zjemy je w dobrej restauracji, która specjalizuje się w kuchni z owocami morza.
Nie oznacza to jednak, że musimy z nich całkowicie zrezygnować. Po obróbce termicznej znajdujące się w nich bakterię zostaną usunięte i możemy przygotować z nich wiele smacznych potraw. Jest to konieczne, w innym wypadku grozi nam zakażenie listeriozą, co zagraża dziecku.
Jakie wartości odżywcze mają paluszki krabowe?
Czy zatem warto jeść paluszki krabowe w ciąży, skoro w ich składzie znajduje tyle konserwantów, a tak mało składników odżywczych? Owszem, między innymi ze względu na ich łagodny smak. Kolejna zaleta jest to, że są one niskokaloryczne, ponieważ zawierają niewielkie ilości węglowodanów, białek i tłuszczy. Kolejna ich zaletą jest mięso z ryby, które są bogate w kwasy Omega 3, witaminę B 12 czy selen.
Jeśli chcemy zjeść paluszki krabowe w ciąży to najlepiej kupować takie, które mają „okrojony” skład jak najmniej konserwantów oraz dużą ilość mięsa. Co ciekawe, kobiety w ciąży bardzo często wykonuje surimi same w domu, jak się okazuje, ich przygotowanie wcale nie jest skomplikowane i nie wymaga dużego nakładu finansowego.
Paluszki krabowe w trakcie karmienia piersią – czy to bezpieczne?
Na szczęście wiele zakazów żywieniowych, które obowiązują w ciąży, z dniem porodu przestają istnieć. Oznacza to, że po porodzie, nawet podczas karmienia piersią możemy jeść o wiele więcej produktów i nie są one szkodliwe dla dziecka. Oczywiście warto, jest pilnować swojej diety, tak by dziecko nie miało problemów z brzuszkiem i nie cierpiało. Jeśli chodzi o ten konkretny produkt, to paluszki krabowe w ciąży powinniśmy poddawać obróbce termicznej, ale podczas karmienia piersią również powinniśmy to robić.
Paluszki krabowe w ciąży powinny być spożywane bardzo rzadko, warto, jest wybierać pożywnie, które ma składniki odżywcze, wzmacniające i jest bezpieczne, by niepotrzebnie nie narażać się na pogorszenie zdrowia. Zbilansowana dieta przez 9 miesięcy, gdy nasz organizm jest dodatkowo obciążony podstawą do zdrowej ciąży i dobrego samopoczucia.
Kiedy nie powinnyście jeść paluszków krabowych w ciąży? Przeciwwskazania
Paluszki krabowe w ciąży są ciągłym tematem do sporów wśród przyszłych mam. Pojawia się więc wiele wątpliwości, czy faktycznie są one całkowicie bezpieczne dla nich samych, jak i dla dzieci. Czy istnieją zatem jakieś przeciwwskazania do ich spożywania w okresie stanu błogosławionego? Otóż istnieje ryzyko zakażenia listerioza, być może jest ono nie wielkie, jednak jest. Niestety surimi zakupione w marketach bardzo często ma nieciekawy skład, który oparty jest w większości na konserwantach i innych sztucznych składnikach. Takiego jedzenia powinnyśmy się wystrzegać, nie tylko, gdy spodziewamy się dziecka. Jeśli już nasza zachcianka jest bardzo silna, możemy zjeść ich niewielka ilość. Najważniejsze jest jednak, by wcześniej poddać je obróbce termicznej w wysokiej temperaturze, by pozbyć się wszelkich bakterii.
W ciąży faktycznie ginekolodzy nie zalecają spożywania ryb, paluszków rybnych, paluszków krabowych ani owoców morza. Jeśli takie są ich zalecenia, należy się do tego bezwzględnie dostosować dla bezpieczeństwa własnego oraz dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, to objawy pojawia się kilka dni później w postaci tych grypopodobnych. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!