Czarno-białe zdjęcie kobiecej twarzy

Pielęgnacja twarzy. Na co zwrócić uwagę, aby cera była pełna blasku?

Twarz jest najbardziej widoczną częścią ciała. To na niej odmalowuje się szczęście i to na niej najbardziej widać nasze gorsze samopoczucie czy zmęczenie. Jak prawidłowo pielęgnować twarz, aby była pełną blasku wizytówką?

Pielęgnacja twarzy pomaga utrzymać skórę w zdrowiu i doskonałej kondycji. Regularne oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych pomagają usunąć codzienne zanieczyszczenia, nadmiar sebum i martwe komórki, prowadzące do problemów skórnych, takich jak: trądzik, zaskórniki czy podrażnienia. Bardzo ważne jest również regularne nawilżanie i stosowanie kremów z filtrem UV.

Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować twarz i wrażliwe okolice oczu oraz na co zwrócić uwagę przy wybieraniu kosmetyków.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy – najważniejsze zasady

Prawidłowa pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowej i pięknej skóry. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zapewnić sobie i skórze optymalne rezultaty.

  • Codzienne oczyszczanie – regularne oczyszczanie twarzy pozwala na bieżąco usuwać zanieczyszczenia i makijaż, ale również nadmiar sebum i martwe komórki naskórka. Wybierz delikatny środek myjący, odpowiedni dla twojego typu skóry. Działaj delikatnie i nie używaj gorącej wody, która może wysuszać.
  • Nawilżanie – to jedna z najważniejszych czynności codziennej pielęgnacji, niezależnie od typu skóry! Stosując odpowiedni krem nawilżający, wspomagasz jej warstwę hydrolipidową i zapobiegasz wysuszaniu. Preparat nawilżający należy nakładać rano i wieczorem, po oczyszczeniu twarzy (rano przed nałożeniem kosmetyków kolorowych!). Pamiętaj również o nawilżaniu delikatnej strefy wokół oczu za pomocą specjalnego kremu.
  • Stosowanie filtrów UV – to jedna ze stosunkowo często pomijanych czynności pielęgnacyjnych. Tymczasem ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV jest ważna dla zachowania jej zdrowia i zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się. Regularnie stosuj krem z filtrem UV o odpowiednim faktorze ochrony SPF, zarówno latem, jak i zimą, bez względu na pogodę.
  • Delikatne złuszczanie – pomaga usunąć martwe komórki naskórka, ułatwia wchłanianie składników odżywczych oraz poprawia teksturę skóry. Wybierz delikatny peeling lub enzymatyczny produkt złuszczający i stosuj go raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb.
  • Unikanie szkodliwych substancji – wystrzegaj się długotrwałego narażenia skóry na szkodliwe czynniki, takie jak: dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze i różnego rodzaju opary. Mogą one przyspieszać proces starzenia się i wpływać na jej kondycję. Rozważnie wybieraj również kosmetyki do twarzy, skrupulatnie analizuj ich skład.
  • Zbilansowana dieta i nawodnienie – zdrowa skóra zależy nie tylko od zewnętrznej pielęgnacji, ale także od sposobu odżywiania. Twoja dieta powinna być zróżnicowana i właściwie zbilansowana, bogata w witaminy i minerały. Powinna też w pełni zaspokajać zapotrzebowanie organizmu (a zatem również skóry!) na wszystkie składniki odżywcze. Dbaj także o nawodnienie organizmu, pijąc minimum 1,5 litra wody każdego dnia.

Widok na dwie połowy kobiecych twarzy: z jasną karnacją i ciemną karnacją

Pamiętaj, że każdy ma inny typ skóry i unikalne potrzeby. Dlatego ważne jest, aby dostosować pielęgnację do siebie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to skonsultuj się z dermatologiem, kosmetologiem lub zaufaną kosmetyczką. Specjalista pomoże Ci ocenić jej rodzaj i kondycję oraz doradzi odpowiednie produkty i metody pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry wokół oczów – tutaj liczy się delikatność!

Skóra wokół oczu jest cienka i bardzo wrażliwa. Z obawy przed zaszkodzeniem jej zdarza Ci się ją omijać podczas zabiegów pielęgnacyjnych? To błąd, który może sporo kosztować.

Okolice te potrzebują oczyszczania, nawilżania i odżywiania. Do ich pielęgnacji stosuj wyłącznie najwyższej jakości kremy pod oczy i inne preparaty do tych najdelikatniejszych stref. Źle dobrane i kiepskiej jakości kosmetyki mogą wysuszać i podrażniać. Przykład dobrych produktów? Kosmetyki tołpa.®! To gwarancja doskonałego składu (prostego, naturalnego i całkowicie bezpiecznego dla wrażliwej skóry wokół oczu) oraz przyjemnej konsystencji.

>> Sprawdź kosmetyki tołpa.® do pielęgnacji skóry wokół oczu.

Na wygląd okolic oczu duży wpływ ma również tryb życia: odpowiednio dużo snu, stres i dieta. Opuchlizna na twarzy może pojawiać się w wyniku zbyt dużej ilości soli w menu, w następstwie imprezy zakrapianej alkoholem oraz nocy przespanej w nieodpowiedniej pozycji.

Zobacz, co możesz zrobić, żeby zminimalizować worki pod oczami, opuchnięte powieki i zaczerwienienia.

  • Delikatne masaże okolic oczu – po oczyszczeniu oraz nałożeniu nawilżającego i odżywczego preparatu wykonaj kilkuminutowy masaż. Użyj palców, rollera, kamienia lub specjalistycznego urządzenia do masażu (pamiętaj o uruchomieniu delikatnego trybu do okolic oczu!).
  • Zimne kompresy – opuchliznę wokół oczu można zminimalizować, stosując zimne okłady (schłodzony bawełniany ręcznik, kostki lodu zawinięte w bawełnianą ściereczkę, specjalne kompresy chłodzące) oraz schłodzony krem pod oczy (wystarczy, że włożysz go wieczorem do lodówki!).
  • Okłady z rumianku – rumianek ma właściwości kojące i obkurczające. Przygotuj napar, schłodź go w lodówce, a następnie nasącz nim waciki, które położysz na kilka minut na opuchniętych oczach.

>>Dowiedz się więcej o przyczynach powstawania worków pod oczami i sposobach na nie, a także na opuchliznę powiek i twarzy.

Etapy pielęgnacji twarzy – krok po kroku

Znasz już najważniejsze zasady pielęgnacji twarzy i wrażliwych okolic oczu. Czas podejść do tego praktycznie. Ważna jest nie tylko jakość stosowanych preparatów, ale również kolejność zabiegów w codziennej rutynie.

Poznaj sześć etapów pielęgnacji twarzy.

Krok 1: oczyszczanie

Rozpocznij rutynowe czynności od dokładnego oczyszczenia. Użyj łagodnego odpowiedniego dla swojego typu skóry produktu oczyszczającego. Zwilż twarz ciepłą wodą, a następnie okrężnymi ruchami delikatnie wmasuj w cerę produkt oczyszczający. Spłucz obficie letnią wodą, aby usunąć zanieczyszczenia, sebum i resztki makijażu.

Krok 2: tonizowanie

Po oczyszczeniu przemyj twarz tonikiem. Pomoże on przywrócić równowagę pH, zamknąć pory oraz przygotować skórę do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Zwilż wacik tonikiem i delikatnie przetrzyj nim twarz.

Krok 3: aplikacja serum

Serum to koncentrat aktywnych składników, które pomagają rozwiązywać konkretne problemy skórne, takie jak: przebarwienia, zmarszczki, trądzik czy utrata jędrności. Wybierz serum dostosowane do swoich potrzeb i delikatnie wklep je w skórę twarzy.

Krok 4: krem pod oczy

Skóra wokół oczu jest delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Nanieś niewielką ilość kremu pod oczy na opuszek palca i delikatnie go wklep. Pomoże on nawilżyć, odżywić i ukoić wspomniane okolice oraz zredukować widoczność worków, cienkich linii i zmarszczek.

Krok 5: nawilżanie

Nawilżenie skóry jest ważne dla utrzymania jej elastyczności, miękkości i promienności. Wybierz odpowiedni krem nawilżający i nanieś go na twarz i szyję, wykonując delikatne, okrężne ruchy ku górze. Nieco więcej preparatu nanieś na obszary z tendencją do przesuszania i partie podrażnione.

Krok 6: ochrona przeciwsłoneczna

Rano, przed wyjściem na zewnątrz, koniecznie zastosuj krem lub fluid z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednim SPF. To pomoże chronić cerę przed szkodliwym promieniowaniem UV, przyspieszającym proces starzenia się, może powodować przebarwienia i mikrouszkodzenia skóry. Ochronę SPF na twarzy należy stosować przez cały rok!

Oprócz tych podstawowych etapów istnieją również dodatkowe kroki, które można uwzględnić w codziennej pielęgnacji lub stosować raz na jakiś czas. W zależności od potrzeb mogą to być maseczki nawilżające, złuszczające lub oczyszczające – można je stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Raz w tygodniu zaleca się również wykonywanie peelingu enzymatycznego lub mechanicznego, aby usunąć martwe komórki skóry, poprawić jej teksturę i dodać zdrowego blasku.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, dlatego ważne jest dostosowanie rutyny pielęgnacyjnej do własnych indywidualnych potrzeb. Przetestuj różne produkty i eksperymentuj, aby znaleźć kombinację, działającą najlepiej. W razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem, który pomoże ci dobrać odpowiednie produkty i doradzi w pielęgnacji.