Pierwsze objawy ciąży, czyli jak poznać, że to już?

Pierwsze objawy ciąży często są mylnie odbierane i interpretowane. Zazwyczaj przyszłe mamy odczuwają symptomy podobne do zatrucia pokarmowego czy grypy. Pierwsze tygodnie ciąży to złe samopoczucie i zmęczenie organizmu. Mimo iż dolegliwości to kwestia indywidualna i część kobiet nie odczuwa zupełnie żadnych nieprzyjemnych symptomów, przyszłe mamy w pierwszym trymestrze odczuwają zmiany w samopoczuciu, które mogą znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak wskazują kobiety, każda ciąża przebiega inaczej i towarzyszą jej innej dolegliwości.

Dopiero dogłębne poznanie własnego ciała i organizmu pozwala bezbłędnie odczytać symptomy wysyłane przez organizm. Jak zatem rozpoznać, czy złe samopoczucie to tylko grypa, zatrucie pokarmowe czy może jednak ciąża? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na złe samopoczucie w ciąży?

Jak dochodzi do zapłodnienia i kiedy można mówić o pierwszych dniach ciąży?

Pierwsze dni ciąży nie dają zazwyczaj żadnych sygnałów. Mimo iż doszło do zapłodnienia, organizm jeszcze dostosowuje się do zmian w organizmie kobiety. Zazwyczaj około 10 dnia od zapłodnienia mogą pojawić się pierwsze dolegliwości, jednak są one tak niewielkie, że mogą pozostać niedostrzegalne. Przyszłe mamy pierwsze objawy zapłodnienia odczuwają bardzo różnie, zatem pojawia się szereg pytań i wątpliwości. Zazwyczaj młode mamy zastanawiają się czy objawy ciąży mogą być podobne do objawów miesiączki lub jak rozpoznać ciążę w pierwszych dniach? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od organizmu kobiety.

Kiedy pojawią się pierwsze objawy ciąży, należy przede wszystkim upewnić się, że doszło do zapłodnienia. Jak to się dzieje? Otóż w momencie kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, w organizmie kobiety zachodzą zmiany. To naturalny proces, by dostosować ciało do nowej roli i stworzyć środowisko pozwalające rozwijać się zarodkowi. Po około dwóch tygodniach dochodzi do zagnieżdżenia się jajeczka i od tej chwili zaczyna się produkcja hormonu, który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.

To właśnie idealny moment, by wykonać test, który może potwierdzić ciążę. Zarodek w początkowym stadium jest jeszcze bardzo wrażliwy, dlatego prawidłowy poziom progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej jest niezwykle istotny. Pierwsze oznaki zapłodnienia to właśnie podnoszący się poziom hormonu beta-HCG. Wszelkie testy apteczne wykazują poziom tego hormonu, który pozwala rozwijać się zarodkowi w ciele matki. Oba hormony są również odpowiedzialne za wczesne objawy ciąży. Czy zapłodnienie jest odczuwalne zanim kobieta wykona test ciążowy? Oto najpopularniejsze objawy ciąży, które pojawiają się we wczesnym etapie zapłodnienia.

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się ich spodziewać?

Każda kobieta jest inna i organizm inaczej reaguje na nową sytuację. Część kobiet nie odczuwa w początkowej fazie żadnych zmian i dopiero spóźniająca się miesiączka jest dla nich sygnałem, że mogło dojść do zapłodnienia. Spora część przyszłych mam narzeka jednak na złe samopoczucie już od samego początku ciąży. Zazwyczaj dolegliwości mijają w drugim trymestrze, jednak istnieje grupa kobiet, która cierpi na przykre dolegliwości przez dziewięć miesięcy. Objawy ciąży po owulacji zazwyczaj nie są odczuwalne, dlatego jeśli pojawiają się mdłości po zapłodnieniu oraz zmęczenie i ból głowy, przyszła mama nie wiąże ich z pierwszymi objawami ciąży. 10 dzień ciąży to moment, kiedy pojawiają się zmiany mogące sugerować zapłodnienie. Jakie są objawy we wczesnym stadium? Pierwsze objawy ciąży podobne do grypy zazwyczaj nie są kojarzone z zapłodnieniem. Zwykły ból głowy i mdłości zdarzają się na co dzień, dlatego łatwo przeoczyć możliwość zapłodnienia.

Kolejne dni to kolejne zmiany. Objawy ciąży w 20 czy 25 dniu cyklu zaczynają się zmieniać. Po upływie 4, 6 tygodni pojawia się krwawienie implantacyjne, które często mylone jest z miesiączką. Należy jednak wskazać, że różnica jest dość znaczna, dlatego kobieta, która doskonale zna swoje ciało i odczytuje idealnie symptomy, może własnie zorientować się, że jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Wtedy też często pojawia się wątpliwość czy to objawy PMS czy ciąża? Kobiety, które mają nieregularne cykle i miesiączki mogą zorientować się, że spodziewają się dziecka nawet po kilku miesiącach. Jednak brak jakichkolwiek symptomów i dolegliwości, wcale nie świadczy o tym, iż do zapłodnienia nie doszło. Bardzo duża grupa kobiet nie odczuwa zupełnie pierwszych oznak ciąży, które pojawiają się dopiero w kolejnych tygodniach. Nasilenie objawów następuje zazwyczaj pod koniec pierwszego trymestru, zatem ok 9-12 tygodnia.

Jak rozpoznać oznaki ciąży, czyli najpopularniejsze sygnały?

Im wcześniej kobieta uzyska pewność iż jest w ciąży, tym lepiej dla jej organizmu i rozwijającego się dziecka. To bardzo istotne, by zmienić tryb życia i dostosować organizm do nowej roli. Pierwsze oznaki ciąży, kiedy zaczynają doskwierać przyszłej mamie są niejednoznaczne i mogą sugerować inną dolegliwość. Jeśli kobieta prowadzi obserwację cyklu i zna dni płodne, zazwyczaj potrafi określić moment zapłodnienia. Jednak kobiety o nieregularnym cyklu powinny konieczne poznać najwcześniejsze objawy ciąży, by odpowiednio wcześnie wprowadzić niezbędną suplementację, wykluczyć używki, udać się na wizytę do lekarza i podjąć ważne decyzje.

Brak miesiączki

Jak wskazują przyszłe mamy to własnie najczęstsza z pierwszych oznak ciąży. Mimo iż pojawia się krwawienie implantacyjne, jest ono tak niewielkie, iż trudno pomylić je z miesiączką. Wczesne objawy ciąży przez miesiączką to również ból głowy, czasem podwyższona temperatura i mdłości, jednak brak miesiączki to objaw na tyle zauważalny, że kobieta może podejrzewać iż doszło do zapłodnienia. Dodatkowo należy wspomnieć, że krwawienie świadczące o zagnieżdżeniu się jajeczka pojawia się wcześniej niż planowana miesiączka, zatem kobieta, która zna swój cykl, może to odczytać jako jeden z bardzo wczesnych objawów ciąży przed miesiączką.

U części kobiet miesiączka pojawia się nawet do 4 miesiąca po zapłodnieniu. Jest ona nieco krótsza i charakteryzuje się innym przebiegiem, jednak może to uśpić czujność kobiety. Dlatego większość przyszłych mam pytana o objawy zapłodnienia i objawy ciąży, pierwsze co odpowiada to brak regularnej miesiączki. To doskonały moment, by zrobić test i udać się na wizytę u lekarza ginekologa. Przyszła mama uzyska pewność co do zapłodnienia i prawidłowego rozwoju zarodka.

Nudności, wymioty i ból brzucha

Nudności i wymioty doskwierają kobietom zazwyczaj w godzinach porannych i wieczornych. Zdarzają się jednak przypadki, że uczucie mdłości trwa cały czas. To już wyraźny sygnał, że rozpoczęła się produkcja hormonów, które stworzą dziecku odpowiednie środowisko do rozwoju. Dolegliwość tego typu zazwyczaj doskwierają przyszłym mamom, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Dlaczego organizm reaguje nudnościami i wymiotami na zapłodnienie? Wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej, które rośnie w pierwszym trymestrze jest niezbędne, co jednak przekłada się na samopoczucie kobiety. Jeśli dodatkowo przyszłej mamie towarzyszy lęk i stres, należy spodziewać się bardziej doskwierających najwcześniejszych objawów ciąży w postaci bólu brzucha i silniejszych mdłości.

Część młodych kobiet zastanawia się jednak czy podczas zapłodnienia boli brzuch? Należy zatem wyjaśnić, że podczas samego aktu poczęcia dziecka nie odczuwalny jest żaden ból. Jak wskazuje część kobiet, jednym z wczesnych objawów ciąży jest również biegunka. Czy istnieje skuteczny sposób, by zminimalizować przykre dolegliwości? Należy znacząco ograniczyć porcje spożywanych posiłków. Trzeba jest częściej, jednak mniejsze porcje. Należy też wyeliminować ciężkostrawne, smażone potrawy na korzyść lekkich posiłków z dużą ilością warzyw i owoców. Na ból głowy pomoże odpoczynek i krótka drzemka, która poprawi samopoczucie.

Zawroty głowy, omdlenia

Dolegliwości tego typu są wynikiem zmian w krążeniu krwi. Naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu organizm kobiety dostarcza krew dziecku. Ciśnienie przyszłej mamy obniża się i mniej krwi dociera do mózgu. To skutkuje omdleniami i zawrotami głowy. Jednak takie dolegliwości mogą być często mylone ze złymi nawykami żywieniowymi. Dlatego może nie stanowić podpowiedzi, iż jest to jeden z objawów ciąży. Jeśli przyszła mama nie spożywa regularnych posiłków, mogą pojawić się braki w poziomie cukru, a to skutkuje omdleniami  i zawrotami głowy.

Jak zmienić ten stan rzeczy? O ile kobieta już ma pewność iż jest w ciąży, musi zmienić tryb życia i wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę. Należy jeść regularnie, by utrzymywać stały poziom cukru we krwi. Regularność nie świadczy o tym, by jeść za dwoje, a dla dwojga. To znacząca różnica. Posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, a porcje niewiele większe niż do tej pory. Jeśli przyszła mama chce ograniczyć mdłości, zawroty i złe samopoczucie musi jeść zdrowo i w odpowiednich porcjach. W przeciwnym razie dolegliwości będą się nasilać i znacząco utrudnią codzienne funkcjonowanie.

Brak apetytu w ciąży czy jedzenie ponad stan?

Ciąża często wpływa na zmianę nawyków żywieniowych kobiet. Często z powodu nudności cierpią na brak apetytu. Nieodpowiednia ilość kalorii przekłada się z kolei na zawroty i bóle głowy. Gospodarka hormonalna w pierwszych tygodniach ciąży szaleje i przekłada się to dodatkowo na łaknienie. Część przyszłych mam obserwuje u siebie wzmożony apetyt, część z kolei nie ma ochoty na jedzenie. Należy wspomnieć o zachciankach, które często pojawiają się w ciąży i mogą towarzyszyć kobiecie przez cały okres. Jak wskazują kobiety jednym z objawów ciąży jest również niechęć do ulubionych do tej pory dań. To wynik zmieniającej się gospodarki hormonalnej, a pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu to efekt zmian zachodzących w organizmie kobiety. Mimo braku apetytu młoda mama musi odżywiać się racjonalnie. Nie można oczywiście zmuszać się do jedzenia, jednak należy dostarczyć do organizmu systematyczną dawkę energii, by uniknąć bólu głowy i zwrotów. Niewielka utrata wagi w pierwszych tygodniach ciąży nie jest groźna dla dziecka. Niewielki zarodek doskonale radzi sobie sam, czerpiąc z organizmu mamy niezbędne składniki. Jedzenie ponad stan z pewnością przełoży się szybko na dodatkowe kilogramy. Dlatego należy unikać przejedzenia. Ponadto nadwyżka posiłków z pewnością spowoduje mdłości i uczucie przepełnienia. Ponadto niezdrowa dieta powoduje zaparcia, które również doskwierają kobietom w ciąży.

Ból piersi, co może być bardzo niebezpieczne

Zmiany w organizmie kobiety dotyczą również piersi. To bardzo czytelny objaw wczesnej ciąży. Ból może bowiem pojawić się już nawet 7 dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Sutki stają się ciemniejsze i wrażliwe na dotyk, a rozmiar piersi się powiększa. Na skórze pojawiają się żyły. Za taki stan odpowiadają hormony, które zmieniają organizm kobiety, który musi dostosować się do rozwijającego się dziecka. Należy jednak dodać, że sam ból piersi nie zawsze świadczy o ciąży. Czasem może być to objaw chorobowy, dlatego systematyczne badania i kontrole są niezwykle istotne. Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na zniwelowanie bólu piersi? Niestety na burzę hormonalną nie mamy wpływu, jednak można ograniczyć dolegliwości bólowe. Należy zmienić bieliznę. Delikatna bawełna, unikanie twardych koronek, zdobień i sztywnych fiszbin. To zazwyczaj poprawia komfort codziennego funkcjonowania i znacząco wpływa na samopoczucie.

Zmęczenie, brak sił, apatyczność, senność

Objawy ciąży pierwsze dni po zapłodnieniu mogą przybierać najróżniejsze oblicza. Jeśli chodzi o zmęczenie i senność to niestety obecnie choroba cywilizacyjna, która zupełnie nie świadczy o zapłodnieniu. To również częste dolegliwości przy chorobach sezonowych, zatem łatwo przeoczyć tego typu objawy zapłodnienia. Progesteron, który produkowany jest w organizmie ciężarnej powoduje senność i zmęczenie. Jeśli dołączą do tego wymioty, ból głowy i brzucha samopoczucie przyszłej mamy znacząco się pogarsza. Na zmęczenie wpływa również brak łaknienia. Niedostateczna ilość kalorii to brak energii i gorsze samopoczucie. Niestety na senność w ciąży nie ma leku. Niezbędna jest oczywiście suplementacja witamin oraz zdrowa i zbilansowana dieta. Należy się również upewnić, że w organizmie przyszłej mamy nie brakuje niezbędnych składników, jak sód, magnez, potas. Niezwykle ważny jest również odpowiedni poziom żelaza, którego barki świadczy o anemii, co stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Jeśli jednak wyniki są prawidłowe, najlepszym lekarstwem na senność i zmęczenie jest odpoczynek i nawet kilkuminutowa drzemka.

Drażliwość na zapachy

Jednym z charakterystycznych objawów ciąży jest również wyostrzenie zmysłów, głównie węchu. Jednak w większości przypadków kobiety skarżą się głównie na wyjątkową drażliwość na niektóre zapachy. To z kolei może dodatkowo prowadzić do nudności i złego samopoczucia. Dlatego właśnie kobiety, które cierpią na tę dolegliwość tracą ochotę na ulubione do tej pory dania. Badania wyraźnie wskazują, że prym w tej dziedzinie wiodą trzy charakterystyczne zapachy. Nie jest oczywiście to regułą, ale większość ciężarnych, która odczuwa wyostrzenie zmysłów w początkowych objawach ciąży, wykazuje niechęć do dymu papierosowego, kawy oraz kosmetyków o intensywnym zapachu. Aby zatem ograniczyć irytacje i nie prowokować mdłości należy unikać zapachów, które drażnią zmysły przyszłej mamy. Dotyczy to również osób postronnych i członków rodziny. Warto w związku z tym zmienić nawyki, by ograniczyć złe samopoczucie ciężarnej.

Częstsze wizyty w toalecie

Macica ciężarnej przygotowuje się na rozwój nowego życia przez dziewięć miesięcy. Musi zatem znacząco się powiększyć, by stworzyć dziecku odpowiednie środowisko. To własnie powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy i powoduje uczucie częstszego oddawania moczu. Na tą dolegliwość nie ma skutecznego sposobu, zatem nie pozostaje nic innego jak wsłuchać się w potrzeby fizjologiczne. Nie wolno przy tym ograniczać płynów, gdyż kobieta ciężarna potrzebuje systematycznego nawodnienia. Odwodnienie powoduje dodatkowo bóle głowy. Ucisk na pęcherz będzie towarzyszył ciężarnej już do końca ciąży, zatem należy przyzwyczaić się do zaistniałej zmiany.

Po jakim czasie pojawią się objawy ciąży i czy można je rozpoznać?

Kwestia pierwszych objawów ciąży oraz czasu, kiedy zaczną być one odczuwalne to sprawa bardzo indywidualna. Kiedy odczuwa się pierwsze objawy ciąży, warto przeanalizować dokładnie wszystkie aspekty. Może bowiem okazać się, że PMS czy choroba sezonowa to wczesna ciąża. Ogromna część kobiet nie odczuwa zupełnie żadnych dolegliwości, dlatego mogą nie być świadome, że spodziewają się dziecka. Tzw ukryte objawy ciąży nie dają żadnego sygnału i dopiero wizyta u lekarza ginekologa daje ostateczną odpowiedź. Należy zatem obserwować swój organizm i w przypadku wątpliwości udać się jak najszybciej do lekarza, który rozwieje wątpliwości. Wykluczenie ciąży mimo charakterystycznych dolegliwości to sygnał, iż należy diagnozować stan chorobowy, który może z czasem rozwinąć się w poważna chorobę.