Poród jest jednym z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety, ale też wiąże się z bólem i ogromnym wysiłkiem. Warto więc wybrać placówkę, która otoczy przyszłą mamę kompleksową opieką i zapewni komfortowe warunki. Coraz więcej ciężarnych decyduje się na poród w prywatnym szpitalu. Podpowiadamy, jakie są zalety takiego rozwiązania!
Czy warto rodzić w prywatnym szpitalu?
Prywatna klinika zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel, który zawsze służy pomocą. Ciężarna zostaje otoczona troskliwą opieką zarówno podczas porodu, jak i po nim. Personel respektuje intymność pacjentki, a także dba o jej bezpieczeństwo. Mama może skonsultować się z doradcą laktacyjnym, fizjoterapeutą uroginekologicznym i dietetykiem, dzięki czemu może poczuć się pewniej.
Wybierając prywatny szpital, zyskujesz pewność, że zostaniesz przyjęta na oddział położniczy, gdy ukończysz 32. tydzień ciąży. Zanim podpiszesz umowę z kliniką, sprawdź, czy znajduje się w niej taki zapis. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów. Dodatkowo możesz wskazać lekarza i położną, którzy mają odebrać poród.
Czym kierować się przy wyborze szpitala do porodu?
Szukając prywatnego szpitala do porodu, sprawdź, czy ma on akredytację Ministerstwa Zdrowia. Dzięki temu będziesz pewna, że placówka spełnia najwyższe standardy medyczne. Poród w prywatnej placówce to spory wydatek, jeśli jednak możesz sobie na niego pozwolić, warto rozważyć takie rozwiązanie.
W szpitalu panuje kameralna atmosfera, na uwagę zasługują też przyjemne i wygodne sale porodowe. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, niezbędnym w razie wystąpienia komplikacji.
Prywatne szpitale zazwyczaj oferują pakiet porodowy, który obejmuje m.in.: wizytę kwalifikacyjną u ginekologa-położnika, konsultację anestezjologiczną i neonatologiczną, opiekę dyżurującego personelu, poradę laktacyjną i wyprawkę.
Szukając szpitala do porodu, sprawdź, czy organizuje on szkołę rodzenia z kursem pierwszej pomocy małemu dziecku – w ten sposób lepiej przygotujesz się do nowej roli. Poznasz oddział i personel, możesz także przekonać się, jakie warunki panują w klinice. Podczas zajęć dowiesz się, jak:
- przewijać, karmić, kąpać, podnosić i układać maluszka;
- dbać o siebie w czasie ciąży i po porodzie;
- reagować w przypadku zakrztuszenia się i zadławienia dziecka.
To również doskonała okazja, aby rozwiać wszystkie wątpliwości związane z ciążą, porodem i połogiem. Niezależnie od tego, czy chcesz rodzić siłami natury, czy przygotowujesz się do cesarskiego cięcia, możesz wybrać prywatną placówkę. Szpital zapewnia niefarmakologiczne i farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego.
Poród w prywatnej klinice – na co zwrócić uwagę?
Warto pamiętać, że nie obowiązuje rejonizacja. Dzięki temu możesz rodzić w dowolnie wybranej przez siebie placówce, nawet na drugim końcu Polski. Narodziny dziecka są ważne dla obojga rodziców, dlatego prywatny szpital umożliwia obecność osoby towarzyszącej zarówno przy cesarskim cięciu, jak i porodzie siłami natury.
Zanim wybierzesz prywatny szpital do porodu, zwróć uwagę na jego stopień referencyjności, czyli poziom wyspecjalizowania. W ten sposób możesz się zorientować, z jakimi komplikacjami poradzi sobie dana placówka.