Renata: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Renata obchodzi imieniny
28 marca
12 listopada

Zdarzyło ci się spotkać kobietę o pogodnym usposobieniu, od której bije wewnętrzne światło, a jednocześnie otoczona jest tajemniczością? Być może wpadłeś na Renatę, czyli osobę o bardzo żywiołowej osobowości. Co cechuje właścicielki imienia Renata?

Pochodzenie i znaczenie imienia Renata

Renata to żeński odpowiednik męskiego imienia Renat. Imię pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza “odrodzenie”. Przenośnie w religii chrześcijańskiej Renata znaczy “odrodzenie po chrzcie” czyli niejako Renata to “urodzona na nowo”. 

Imieniny Renaty

Właścicielki tego rzadko spotykanego imienia mogą obchodzić imieniny 28 marca oraz 12 listopada.

Patron Renaty

Choć oficjalnego patrona nie znajdziemy, daty imienin nie są przypadkowe. 28 marca to dzień wspomnienia bł. Renaty Marii Feillatreau, z kolei 12 listopada wspominamy św. Renata, biskupa Angers. I to właśnie te dwie postaci strzegą właścicielek imienia Renata.

Charakterystyka imienia Renata

Kobiety, które noszą to imię łączą w sobie, wydawałoby się całkowicie sprzeczne, cechy charakteru. Są żywiołowe i pogodne, szybko zjednują w sobie ludzi, ale ich krąg przyjaciół jest bardzo wąski. Nie sprawia to jednak, że są niesympatyczne; wręcz przeciwnie! Renaty to uczuciowe, wrażliwe, altruistki, które niosą pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. To marzycielki, które śnią na jawie, jednocześnie twardo stąpając po ziemi. Są niezwykle pracowite i radzą sobie z każdym zadaniem, wywiązując się z niego najlepiej, jak tylko można. Są też niesamowicie uparte i gdy tylko postawią przed sobą cel, po cichu do niego dążą, choć cały proces to raczej wybuchy działania, niż zaplanowany proces. Choć na ogół spokojne i ugodowe, gdy ktoś je oszuka lub przekroczy granice, Renaty potrafią wybuchnąć i ten pożar bardzo trudno jest ugasić. Renaty są artystkami, które mają wrodzone poczucie piękna; rozejrzyjcie się po ich domach – z pewnością znajdziecie tam wiele oryginalnych przedmiotów. Kochają przyrodę i piękne ogrody. Potrzebują kontaktu z ludźmi, tak samo jak kilku chwil samotności. Nawet w największych opałach potrafią znaleźć coś, co sprawia, że się uśmiechają. Nie tolerują bałaganu i bardzo źle się czują w zagraconych przestrzeniach. Renaty odznaczają się świetną pamięcią i z łatwością uczą się na pamięć długich tekstów. Zdecydowanie są humanistkami, przedmioty ścisłe nie idą im tak dobrze, jak historia czy nauka języków.

Numerologia imienia Renata

Renaty to numerologiczne piątki, co wzmacnia wybrane cechy charakteru posiadaczki tego oryginalnego imienia. Wibracja piątki w tym imieniu powoduje, że jego posiadaczki mają bardzo wysoką kulturę osobistą oraz niesamowitą grację. Te cechy sprawiają, że Renaty bardzo szybko są zauważane w towarzystwie, co skutkuje rosnącą popularnością. Liczba pięć sprawia, że każda Renata jest pewna siebie, ale jednocześnie dość łatwo urazić jej dumę. Renaty często niepotrzebnie robią z igły widły.

Znak zodiaku a imię Renata

Niesamowita żywiołowość połączona z opanowaniem sprawia, że imię Renata najlepiej się sprawdzi dla osób spod znaku Byka, Barana, Lwa lub Wagi.

Sławne osoby o imieniu Renata

 • Reni Jusis – polska piosenkarka;
 • Renata Dacewicz – polska aktorka;
 • Renata Przemyk – polska piosenkarka;
 • Renata Falta – Miss Polonia 1986;
 • Renata Berger – polska polityk;
 • Renée Zellweger – amerykańska aktorka;
 • Renata Scotto – włoska śpiewaczka operowa, o głosie typu sopran;
 • Renate Götschl – austriacka narciarka alpejska, dwukrotna zdobywczyni medalu olimpijskiego.

Zdrobnienia imienia Renata

 • Renia;
 • Renacia;
 • Reni;
 • Renatka;
 • Reńka.