Robert: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Robert obchodzi imieniny
21 lutego
27 marca
17 kwietnia
29 kwietnia
13 maja
7 czerwca
18 lipca
17 września
1 listopada

Kiedy Robert obchodzi imieniny?

Robert ma szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o dzień świętowania imienin. W kalendarzach imieniny Roberta zaznaczone są aż dziewięciokrotnie. Najbardziej popularne są terminy przypadające 21 lutego, 17 kwietnia i 7 czerwca. Panowie o tym imieniu mogą jednak świętować również 17 września, 27 marca, 29 kwietnia, 13 maja, 18 lipca oraz 1 listopada – choć ze zrozumiałych względów ta ostatnia opcja nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Robert?

Imię Robert wywodzi się z dialektów starogermańskich. Uważa się, że powstało z przekształcenia dawnego imienia Hrodebert, będącego połączeniem dwóch innych wyrazów – „hrod” oraz „beraht”, które przetłumaczyć można jako odpowiednio „sława” oraz „jasny”. Z tego względu zazwyczaj znaczenie imienia Robert tłumaczy się jako sławny, żyjący w chwale, bądź będący w blasku chwały.

Patroni imienia Robert

Wśród patronów imienia Robert, wymieniani są najczęściej święci kościoła katolickiego:

  • Rupert z Salzburga – biskup misyjny, apostoł Bawarii i Austrii, patron Salzburga, opiekun górników i kopalni soli.
  • Robert z Molesme – założyciel zakonu cystersów,
  • Robert Bellarmin – patron katechetów.

Sławne osoby noszące imię Robert

Imię Robert nosiło wielu władców, w tym Karol I Robert, król Węgier oraz ojciec króla Polski Ludwika Andegaweńskiego (i dziadek królowej Jadwigi). Jego sławnym imiennikiem był Robert Kennedy, amerykański polityk, senator stanu Nowy Jork oraz młodszy brat prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Wśród innych sławnych Robertów znaleźli się Robert Burns – najwybitniejszy poeta szkocki, Robert Scott – podróżnik i eksplorator Antarktydy oraz Robert Schuman – polityk francuski, uważany za jednego z twórców zjednoczonej Europy.

Imię to jest popularne również w Polsce. Noszą je między innymi:

  • Robert Lewandowski – kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski,
  • Robert Kubica – kierowca Formuły 1,
  • Robert Gawliński – muzyk, kompozytor, współzałożyciel zespołu Wilki oraz
  • Robert Makłowicz – twórca programów podróżniczo-kulinarnych, pisarz i publicysta.

W końcu nie sposób zapomnieć o słynnych fikcyjnych postaciach, noszących to imię! Jest wśród nich Robert Baratheon, władca Siedmiu Królestw, znany wszystkim miłośnikom „Gry o Tron” oraz kreskówkowy SpongeBob Kanciastoporty (bo przecież Bob jest zdrobnieniem imienia Robert).

Jakim człowiekiem jest Robert?

Mężczyźni noszący imię Robert są często zdolni i ambitni, a dzięki swojej determinacji i pracowitości osiągają sukcesy w wybranych przez siebie dziedzinach. Robert dąży do celu, kierując się ustalonym przez siebie planem.

Robert jest lojalny i solidny. Można na nim polegać, nic więc dziwnego, że wiele osób ma wśród swoich najlepszych przyjaciół jakiegoś Roberta. W miłości Robert jest stały w uczuciach. Jego związki z kobietami opierają się na przyjaźni i zaufaniu. Może nie ma w nich zbyt wiele romantyzmu, bo Robert jest raczej pragmatyczny, jednak dla swojej wybranki jest w stanie wiele poświecić. Kobietę swojego życia obdarza czułością. Jest też hojny i chętnie obdarowuje ją prezentami. Kiedy pojawią się dzieci, Robert staje się czułym ojcem. Uwielbia spędzać czas ze swoimi pociechami, towarzysząc im w codziennym poznawaniu świata.

Robert jest wydajnym pracownikiem. Świetnie odnajduje się zarówno w zajęciach wymagających indywidualnego wysiłku, jak i w pracy zespołowej. Jest dobrym organizatorem i posiada zdolności przywódcze, jeśli jedna sytuacja tego wymaga, potrafi podporządkować się poleceniom przełożonych. Dzięki swojej pracowitości i wytrwałości osiąga sukcesy zawodowe, również w sferze ekonomicznej. Praca jest dla niego sposobem na zapewnienie stabilizacji finansowej i poczucia bezpieczeństwa swojej rodzinie.