Roksana: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Roksana obchodzi imieniny
15 lipca
14 września

Roksana

Roksana to jedno z niewielu imion pochodzenia irańskiego, które zostały spopularyzowane na całym świecie. Nic w tym dziwnego, to eleganckie, silne imię o bardzo pozytywnym znaczeniu i bardzo długiej historii. W dodatku, może kojarzyć się z wieloma inspirującymi osobami.

Roksana, historia i znaczenie imienia

Pierwotnie, imię pochodzi z Persji, już z czasów starożytności i w języku tamtejszego ludu ma kilka znaczeń o podobnej symbolice. W tłumaczeniu z języka perskiego oznacza blask, światło lub jutrzenkę, czyli świt. Do Europy to imię to trafiło przez grekę i później znalazło się w gronie imion łacińskich. Wówczas skojarzono je również z boginią Wenus, ponieważ słowem “jutrzenka” określa się też Gwiazdę Poranną.

Jest to powiązana ze wspomnianą boginią planeta, pojawiająca się na niebie jeszcze przed wschodem słońca. Do powszechnego użycia imię Roksana trafiło w XVII wieku, natomiast w krajach anglojęzycznych zostało spopularyzowane przez powieść Daniela Dafoe “Roxana, czyli szczęśliwa kochanka” z 1724 roku. Do polski imię to przywędrowało i zagościło na dobre najprawdopodobniej około XX wieku, jest więc, w porównaniu z innymi, świeże i oryginalne. 

Kiedy imieniny? 

Imieniny Roksany wypadają dwukrotnie w ciągu roku, 15 lipca i 14 września, jednak popularniejszym terminem jest letni. 

Znane osoby o imieniu Roksana

Choć nie ma świętej, która patronowałaby temu imieniu w Europie, Roksana ma głębokie, historyczne korzenie i znalazła swoje miejsce wśród ważnych postaci historycznych. Jedną z nich jest pierwsza żona Aleksandra Wielkiego i matka jego syna Alexandra IV. Właśnie ona najprawdopodobniej nadała temu imieniu popularność w starożytnym świecie. To imię nosiła też córka Heroda Wielkiego, królewna żydowska. Historia zna również błogosławioną Roksanę, żyjącą w XII wieku w Bretanii, niewiele jednak wiadomo o jej życiu, poza tym, że zgodnie z datą imienin, święto liturgiczne przypada na 15 lipca. 

W czasach współczesnych znane Roksany to np. Roxana Cogianu, rumuńska wioślarka, odnosząca sukcesy w skali Europy i świata czy Roxanne Conrad, szerzej znana jako Rachel Caine, autorka znanej amerykańskiej serii “Wampiry z Morganville”. Poza tym to imię nosi wiele silnych kobiet, takich jak przedstawicielki polityki Roxanne Donnery, Roxanne Jones czy Roxanne Persaud. Ważną osobą o tym imieniu jest również działaczka feministyczna, historyczka i pisarka Roxanne Dunbar-Ortiz. 

W Polsce najbardziej znane są Roksana Jonek, Miss Polonia, Roksana Krzemińska, znana aktorka czy Roksana Węgiel, piosenkarka młodego pokolenia. 

Jaka jest Roksana? 

Znaczenie imienia nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Nadawano je kiedyś osobom, po którym spodziewano się, że będą wyjątkowe, promienne, jak wskazuje samo tłumaczenie. Boska patronka tego imienia również powinna zwrócić uwagę. W końcu, Wenus to bogini miłości oraz wiosny, nie należy się więc dziwić romantycznym porywom Roksan, jej wybredności czy upartemu poszukiwaniu.

Sama “jutrzenka” niesie ze sobą wzniosłość, radość i swobodę, ale również kojarzy się z młodością, świeżością i wrażliwością. Jest to niewątpliwie pomyślna wróżba dla noszących je kobiet. Można spodziewać się po nich tego, że będą cechować się energią i żywiołowością. Mimo wrodzonej siły, można spodziewać się również zamiłowania do poezji i artystycznych zamiłowań. Nadanie takiego imienia jest również wróżbą urody i uroku. 

Podsumowując, Roksana to imię o długiej historii i bliskowschodniej tradycji, które teraz jest równie popularne w Europie i Polsce. Jest dobrą wróżbą dla dziewczynek i niesie ze sobą bardzo pozytywne, pełne nadziei i budujące znaczenie. Z pewnością będzie jednym z bardziej modnych imion jeszcze przez długi czas.