Roman: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Roman obchodzi imieniny
6 lutego
23 lutego
28 lutego
29 lutego
1 maja
22 maja
12 czerwca
31 lipca
9 sierpnia
14 września
28 września
1 października
6 października
18 października
23 października
18 listopada
24 listopada

Kiedy Roman ma imieniny?

Roman obchodzi imieniny 6, 23, 28, 29 lutego, 1, 22 maja, 12 czerwca, 31 lipca, 9 sierpnia, 14, 28 września, 1, 6, 18, 23 października, 18, 24 listopada. Wg niektórych źródeł, najpopularniejszą datą imienin Romana jest 28 luty.

Skąd pochodzi Roman i co on oznacza? 

Roman to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa romanus czyli rzymski w języku łacińskim. W dawnych czasach, imię to oznaczało osobę pochodzącą z Rzymu, wyróżniającą się cnotami prawdziwego Rzymianina.

Sławne osoby z imieniem Roman:

Wśród sławnych ludzi z imieniem Roman, znajdziemy chociażby Romana Bratnego – prozaika, poete, publicystę i scenarzyste filmowego. Inną znaną postacią z imieniem Roman, jest Roman Giertych – znany polityk, niegdyś wicepremier i minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Kolejnymi znanymi ludźmi z imieniem Roman są; Roman Polański – wieloktrotnie nominowany do Oskara reżyser, autor min. Pianisty, a także Roman Polko – aktualnie generał dywizji Wojska Polskiego.

Patroni Romana:

Św. Roman (III w.) – żołnierz rzymski. Pilnując aresztowanego św. Wawrzyńca, przyjął wiarę chrześcijańską, za co został ukarany śmiercią.
Św. Roman Jurajski – pustelnik i opat z Jury Francuskiej. Osiedlił się jako pustelnik w lasach koło Condat. Dołączył do niego młodszy brat i kilku mężczyzn. Z czasem wspólnota zakonna rozrosła się i podzieliła na kilka mniejszych.
Św. Roman Pieśniarz – największy poeta chrześcijański tworzący w języku greckim. Według legendy objawiła mu się Matka Boża i natchnęła weną twórczą. Św. Roman z wdzięczności zadedykował jej hymn religijny – Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Co wyróżnia Romana?

Roman charakteryzuje się upartością. Jest niestrudzony w dążeniu do celu i niebezpiecznie pewny siebie, co jedynie potęguje jego zawziętość. Jest on człowiekiem niezwykle emocjonalnym, jednak emocje zwykle skrywa pod grubą warstwą pozornego spokoju. Ceni sobie ludzi gotowych stawić mu czoła i rywalizować z nim. Z jego wytrwałością wiąże się też niezwykła cierpliwość i asertywność. Jednocześnie często wybiera najproszą drogę, czasem nawet na skróty, byle by tylko nie utrudniać sobie za mocno życia. Poza cierpliwością i zawziętością, posiada on także wyczucie i intuicje, która zawsze mu podpowiada jak postąpić w danej chwili, lub jaki błąd popełnił. 

Roman społecznie może wydawać się nudziarzem, jednak wynika to z tego, że jest raczej zamkniętym w sobie człowiekiem, niespowiadającym się ze swoich trosk i problemów, nawet przed najbliższymi. Bardzo często robi to po to, by ich chronić lub nie martwić. Jest jednak rodzinnym człowiekiem, czułym i delikatnym w miłości. Jest idealnym materiałem na męża i ojca. Mimo swojej tajemniczości, tworzy on silną i trwałą relacje z ukochaną osobą. Mimo pewnych problemów z wyrażaniem uczuć, jest on człowiekiem, który zarówno namiętnie kocha, jak i nienawidzi. Potrafi być niezwykle okrutny w momencie, kiedy ktoś go skrzywdzi lub chociażby stanie mu na drodze. Mimo okrucieństwa, z natury jest raczej uczciwy i prawdomówny. Roman jest typem osoby, na której można polegać i która za bliskimi wskoczy w ogień, nawet jeśli jest wobec nich niechętna. Bardzo kocha swoich bliskich i ceni sobie ciepło tradycyjnego ogniska domowego. Jest wobec nich czuły i delikatny. Jednocześnie długo zajmuje mu założenie swojej własnej rodziny, gdyż nie jest człowiekiem, który lubi zobowiązania. Lecz jeśli już jakieś ma, to możesz mieć pewność, że je dotrzyma. Woli wyzwania bardziej interektualne, pozwalające jego umysłowi się wykazać dokładnością i precyzją, a także pomysłowością.