Róża: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Róża obchodzi imieniny
6 marca
7 maja
9 lipca
23 sierpnia
30 sierpnia
13 grudnia

Róża – data imienin

Osoby o imieniu Róża mogą obchodzić swoje imieniny w aż 7 różnych terminach: 6. marca, 7. maja, 9. lipca, 23. sierpnia, 30. sierpnia oraz 13. grudnia. Imieniny są obchodzone w terminie, który wypada tuż po urodzinach.

Róża – pochodenie imienia

Imie to wzięło się z łacińskiego słowa rosa, które oznacza kwiat, jakim jest róża. W Polsce po raz pierwszy odnotowano to imię na początku XV wieku. 

Róża – znaczenie imienia

Imię róża to również nazwa kwiatu, który symbolizuje przede wszystkim miłość oraz namiętność, zwłaszcza gdy występuje ona w kolorze czerwieni. Ten gatunek kwiatu jest również symbolem piękna, dlatego uważa się, że kobiety o tym imieniu wyróżnia nieprzeciętna uroda. Róża towarzyszyła takiej bogini, jak Afrodyta, co dodatkowo potwierdza, że jest ona kojarzona z doskonałością. Róża to również przedmiot pozwalający na wyrażenie swoich głębokich uczuć bez wykorzystania słów. Od czasów romantyzmu kwiat ten symbolizuje również nieśmiertelną miłość.

Sławne osoby o imieniu Róża

Rose Byrne, Rose McGowan, Rose Macaulay, Rose Tremain, Rose Karen, Rosa Bailly, Rosa Salazar, Rosa Diletta Rossi, Rosa Maria, Rosa Pohjolainen, Rosa Mota,Roza Eskenaz, Roza KostandianRóża Kozakowska, Róża Chrabelska, Róża Klekotko, Róża Łuszczkiewicz-Gallowa, Róża Frąckiewicz, Róża Kiołbassa-Kwasigroch,Róża Herman, Róża Luksemburg, Róża Maria Leopoldyna Łubieńska, Róża Ostrowska, św. Róży z Viterbo, św. Róży z Limy 

Patronka imienia Róża

Święta Róża z Limy to zarazem patronka całej Ameryki Południowej. Dodatkowo stanowi one patronkę osób, które pracują jako ogrodnicy lub sprzedają w kwiaciarni. Jej atrybut stanowi wieniec róż. Co ciekawe kobieta w wieku kilkunastu lat zadecydowała zamieszkać w ogrodzie, gdzie zajmowała się modlitwą. W czasie wolnym pasjonowała ją również hodowla kwiatów. Istotną sferę jej życia stanowiła również pomoc słabszym, do których można zaliczyć osoby ciężko chore, jak również niewolników. Co ciekawe jest to osoba, która została jako pierwsza kanonizowana zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej.

Charakterystyka osób o imieniu Róża

Osoby noszące to imię są z natury delikatne i wrażliwe. Kobiety o tym imieniu z natury mają naturę romantyczną i skłonność do platonicznej miłości. Róża może kochać od pierwszego wejrzenia. Imię to noszą osoby, które również bywają w miłości dość nerwowe i zazdrosne. W przypadku zranienia potrafią być one pamiętliwe i potrafią ukuć niczym kolce tego kwiatu. W życiu Róży codziennością jest działanie w myśl zasady: “wszystko albo nic”. To osoba, którą wyróżnia nieprzeciętna wrażliwość, która może nie być dostrzegalna na pierwszy rzut oka przez osoby postronne. Mimo to kobieta ta lgnie do ludzi.

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym stara się otoczyć osoby wokół niej pozytywną aurą. Osoby noszące te imię dobrze sprawdzą się w zawodach artystycznych, gdzie będą w stanie wykorzystać swoją romantyczną naturę, jak i w zawodach, gdzie stały będzie kontakt z ludźmi. Róża to również kobieta niezwykle rodzinna stara się zachować równowagę między życiem rodzinnym a zawodowym, tak aby nie zaniedbać żadnej z tej sfer. Choć jest to osoba z natury ambitna i konsekwentna w dążeniu do wyznaczonych sobie celów, wie, kiedy praca wymaga od niej zbyt wielu wyrzeczeń i potrafi odpuszczać. Choć na pierwszy rzut oka osoba o tym imieniu może wydawać się zimna i wyniosła osoby, które ją znają wiedzą, że jest ona niezwykle lojalna i skłonna do poświęceń. Prawdziwi przyjaciele wiedzą, że jest ona osobą niezwykle życzliwą i emocjonalną.