Ryszard obchodzi imieniny |
7 luty |
3 kwietnia |
18 kwietnia |
26 kwietnia |
9 czerwca |
14 czerwca |
7 września |
Choć zdaniem lingwistów imię Ryszard największą popularnością cieszy się przede wszystkim w krajach posługujących się językiem germańskim, tak naprawdę okazuje się, że jest ono niemal równie popularne w Polsce. Co prawda obecni rodzice rzadko decydują się na nazwanie w taki sposób swojego dziecka, ale obecnie niemal 250 tys. Polaków nosi imię Ryszard. Jakie jest jego pochodzenie i znaczenie? Kto jest patronem tego imienia i jakie sławne osoby je nosiły? W jakie dni są imieniny Ryszarda? Odpowiadamy!
Ryszard – pochodzenie i znaczenie
Ryszard to tak naprawdę spolszczone imię Richard pochodzące z grupy języków germańskich. Jego pierwsze użycie datowane są na późny okres Cesarstwa Rzymskiego lub wczesne średniowiecze. Imię to zostały stworzone z połączenia dwóch starogermańskich słów: “ric”, czyli władcę albo króla, oraz “hard” będącego określeniem odwagi, siły oraz surowości. Słowo szybko rozprzestrzeniło się wśród narodów germańskich, głównie za sprawą licznych królów i książąt o tym imieniu, a jego duża popularność sprawiła, że trafiło także do krajów frankofońskich i słowiańskich. Choć imię posiada długie i szlachetne tradycje, jak już wspomnieliśmy obecnie traci na popularności, w efekcie czego znajduje się w ostatniej dziesiątce listy 100 najczęściej nadawanych imion w Polsce.
Kiedy są imieniny Ryszarda?
Duża popularność imienia sprawiła, że imieniny Ryszarda mają miejsce w kilku różnych datach. Są to odpowiednio:
- 7 luty;
- 3 kwietnia;
- 18 kwietnia;
- 26 kwietnia;
- 9 czerwca;
- 14 czerwca;
- 7 września.
Jednak zdecydowanie najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Ryszarda jest 3 kwietnia. To właśnie wtedy przypada wspomnienie św. Ryszarda de Wyche, angielskiego księdza i rektora uniwersytetu w Oksfordzie, który został stracony przez władze świeckie za obronę wpływów Kościoła katolickiego na Wyspach Brytyjskich. Egzekucja miała miejsce 3 kwietnia 1253 roku, a już w 1262 roku papież Urban IV kanonizował go. Co ciekawe, w 1538 roku podczas rewolucji anglikańskiej jego grób został zniszczony przez ówczesnego króla Anglii, Henryka VII.
Znane osoby o imieniu Ryszard
Inni znani święci Kościoła katolickiego o imieniu Ryszard to św. Ryszard Bere stracony przez anglikanów za wierność wobec zasad katolicyzmu, św. Ryszard z Gwyn, katolicki nauczyciel zamordowany przez angielskie władze świeckie w XVI wieku, oraz św. Ryszard z Lukki, książę Wesseksu. Spośród najbardziej znanych postaci historycznych noszących imię Ryszard należy bez wątpienia zwrócić uwagę na angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce, który wsławił się jako wybitny wódz podczas III krucjaty krzyżowej, a także na Ryszarda Wagnera, znanego niemieckiego kompozytora muzyki klasycznej.
Jeżeli chodzi o współczesnych, doskonale znanych Ryszardów, bez wątpienia wyróżniają się osoby takie jak: brytyjscy biolodzy Richard Attenborough oraz Richard Dawkins, aktorzy Richard Harris i Richard Gere, amerykański prezydent Richard Nixon, a także znani Polacy – Ryszard Kalisz, Ryszard Krauze czy Ryszard Czarnecki. Oczywiście wypisaliśmy tylko przykładowe osoby, bo sławnych Ryszardów na całym świecie są setki.
Jaka jest osoba o imieniu Ryszard?
Gdy spojrzeć na oryginalne znaczenie germańskiego “Richard” okazuje się, że osoby o tym imieniu są często odważne, silne i skłonne do poświęceń. Wyróżniają się stanowczością oraz pewnością, a także surowym – czasem zbyt surowym – podejściem do życia. Doskonale sprawdzają się na pozycjach wymagających zarządzaniem ludźmi, szczególnie w zawodach wymagających posiadania autorytetu i silnej osobowości.