Ryszarda: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Ryszarda (żeńskie) obchodzi imieniny
7 lutego
3 kwietnia
18 kwietnia
26 kwietnia
9 czerwca
14 czerwca
9 sierpnia
7 września

Ryszarda (żeńskie)

Zapewne mało kto słyszał o żeńskim odpowiedniku imienia Ryszard. Ryszardy jednak istnieją, mają się dobrze, mimo iż zdecydowanie nie spotyka się ich zbyt często na swojej drodze. Więc jeśli jakiś rodzic nie wie jeszcze, jakie imię nadać swojej córeczce, warto się zastanowić, czy nie nazwać ją Ryszardą. Imię co prawda oryginalne i mało spotykane, jednak wśród Lenek, Julek i Oliwek, z pewnością będzie się wyróżniać.

Pochodzenie i znaczenie imienia Ryszarda

Imię Ryszarda jest żeńskim odpowiednikiem imienia Ryszard, pochodzące z języka germańskiego. Wywodzi się od słów richi – bogaty, potężny oraz hart – silny, mocny. W dosłownym tłumaczeniu oznacza osobę, która jest potężna, bogata i sprawuje silną władzę.

Ryszarda jak każda inne imię posiada też zdrobnienia. Do tych popularniejszych zalicza się: Ryszardka, Ryśka, Rysia, Rycha, Rychna, Rysieńka, Rysiunia, Rysieczka, Rysinka. Nie we wszystkich językach też Ryszarda będzie brzmieć tak samo. Na przykład po angielsku Ryszarda będzie Ricardą lub Richardie, po francusku Richarde, niemiecku Richardia, Ricardia, Ricardina, hiszpańsku Ricarda, a po słowacku Riardina albo Rikardia. Łatwo można zauważyć, że polskie ”y”zamienia się na ”i” i znika typowe dla języka polskiego ”sz”.

Kiedy na imieniny do Ryszardy można iść?

Kalendarze bardzo często różnią się między sobą, kto danego dnia obchodzi imieniny. Dlatego gdyby ktoś się uparł, z pewnością znalazłby takie, które wskazują na to, że Ryszarda imieniny ma codziennie. Są jednak pewne daty z imieninami, które pokrywają się w wielu kalendarzach. I tak najpopularniejsze dla Ryszardy są: 7 lutego, 3 kwietnia oraz 18 kwietnia. Mniej popularne, choć też częste obchodzone przez Ryszardy są imieniny: 9 sierpnia, 7 września, 26 kwietnia, 9 czerwca, 14 czerwca.

Sławne osoby o imieniu Ryszarda

W zależności od tego, kim się człowiek interesuje, tak będzie interpretować sławne osoby. Dla kogoś znany sportowiec nie będzie nic warty, dla kogoś zaś poeta. Na szczęście znanych Ryszard było kilka, więc każdy może znaleźć taką, która go zainteresuje

  1. Ryszarda Hanin – polska aktorka, reżyserka, pedagog, profesor sztuki, żyjąca w latach 1919-1994
  2. Richarda Schmeißer – gimnastyczka niemiecka, reprezentantka NRD w latach 1970-1975, urodzona w 1954 roku
  3. Ricarda Huch – niemiecka poetka, filozofka i historyk, żyjąca w latach 1864 – 1947
  4. Ricarda Multerer – urodzona w 1990 roku niemiecka szpadzistka
  5. Ryszarda Szwabska – żona Karola Otyłego, święta Kościoła Katolickiego
  6. Ryszarda Bańka – kura z biura, znana z prowadzenia bloga, na którym to krytykuje znane i mniej znane dzieła literatury, w zabawny i krytyczny sposób ukazująca ich absurdy i grafomanię

Kto jest patronem – święta Ryszarda

Święta Ryszarda była córką Erchangera, hrabiego Alzacji, która około roku 862 poślubiła Karola Otyłego, syna Ludwika Niemca. Wraz z nim została koronowana przez papieża Jana VIII na cesarzową w 881 roku. Swoje wysokie stanowisko wykorzystywała swoje wysokie stanowisko na działalność dobroczynną na rzecz klasztorów w okolicach Konstancji, Zurychu i w Pawii. Była także fundatorką opactwa w Andlau, w którym jej siostrzenica objęła urząd ksieni.

Jej mąż był słabym cesarzem, który nie mógł podołać trudnościom związanymi z rządami. W 887 woku oddalił swego doradcę Luitwarda, biskupa z Vercelli, pozorując to rzekomą zdradą swojej żony z dostojnikiem. Odsunięta cesarzowa udała się do Andlau, gdzie wiodła życie niezwykle pobożne. Zmarła 18 września 894 lub 896 roku.

Papież Leon IX wracając ze zjazdu w Moguncji, poświęcił w Andlau nowy kościół i nakazał złożyć w nim szczątki Ryszardy. Co ciekawe, kult Ryszardy w Alzacji jest od zawsze żywy. Za swoją patronkę obrali ją także strażacy, z powodu pewnej legendy. Mówiła ona, że po oskarżeniu o cudzołóstwo, cesarzowa miała przejść nietknięta tzw. próbę ognia. Świętą została po swojej śmierci, a jej święto przypada na 18 września, dzień swojej śmierci.