Samodzielna-nauka-jezyka-francuskiego

Samodzielna nauka języka francuskiego – czy to możliwe?  

Jednym z najpopularniejszych dziś języków obcych jest bez wątpienia angielski. Już przedszkolaki mają okazję zaznajamiać się z jego brzmieniem podczas zajęć. Coraz więcej osób stara się przełamywać utarte schematy, rozpoczynając naukę innego języka. Jednym z nich jest francuski – piękny, ale sprawiający niemałe trudności już na początku. Czy można się go nauczyć samodzielnie?

Efektywna nauka na własną rękę

Trudności z wymową, zawiłe konstrukcje gramatyczne, kłopoty z zapisem słów i wyrażeń – to tylko część wyzwań, którym stawia czoła początkujący uczeń. Z pełnym przekonaniem należy jednak odpowiedzieć, że samodzielna nauka języka francuskiego jest możliwa. Trzeba tylko wiedzieć, jakich materiałów użyć, aby oczekiwane efekty szybko nadeszły. W co warto się wyposażyć, aby odnieść sukces? Motywacja i nastawienie na cel to kluczowe hasła dla efektywnej nauki języka.

Czas i zaangażowanie

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z nauką francuskiego już na starcie zetkną się z trudnościami w postaci skomplikowanych zasad gramatycznych oraz kłopotów w wymowie. Z tego powodu warto przeznaczać na naukę wystarczająco dużo czasu, w pełni się angażując. Zwykle uznaje się, że wystarczy już 15 minut dziennie, aby móc wkrótce rozpocząć prowadzenie nieskomplikowanych rozmów.

Samodzielna nauka języka francuskiego może być pełna pułapek, dlatego warto zakupić odpowiednie materiały, takie jak podręczniki, ćwiczenia i zestawy wspomagające zapamiętywanie nowych słówek. W tej roli idealnie sprawdzą się fiszki, które oprócz wymowy fonetycznej można też odsłuchać w wykonaniu native speakerów. Fiszki to nieduże kartoniki, na których widnieją słówka dopasowane do aktualnego poziomu ucznia. Zadrukowane w obu językach (polskim i francuskim) usprawniają naukę nowych wyrażeń, ukazując ich przykładowe użycie w zdaniu. To bardzo praktyczna i skuteczna metoda na poszerzenie słownictwa.

paryz

Wybór materiałów – na co zwrócić uwagę?

Szkolne podręczniki znacznie różnią się od książek dedykowanych samodzielnej nauce. W szkole jest nauczyciel, który rozwieje wszelkie wątpliwości, w domu natomiast uczeń jest zdany sam na siebie. Rozsądnym wyborem są kursy przeznaczone do samodzielnej nauki – są opracowane w przystępnej formie i zawierają naprawdę solidną pigułkę wiedzy. Taki podręcznik warto uzupełnić o tematyczne rozmówki, samouczki i wspomniane wyżej fiszki.

Warto zwrócić uwagę na to, że nauka francuskiego to nie tylko przyswajanie słówek i zasad gramatyki. To także rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, pisania i mówienia – a do tego niezbędne są odpowiednie techniki nauczania.

Jak przezwyciężyć początkowe trudności?

Nauka języka nie zakończy się powodzeniem wśród osób, które oczekują szybkich rezultatów. Na samym początku warto postawić na metodę małych kroków i nie zniechęcać się drobnymi niepowodzeniami. W zrozumieniu trudniejszych treści pomoże przegląd Internetu, w tym grup dedykowanych nauce francuskiego, gdzie osoby z większym doświadczeniem chętnie dzielą się swoją wiedzą. Równie kluczowa jest wytrwałość – uczniowski upór to cecha, z którą niewątpliwie łatwiej będzie osiągnąć sukces.