Szymon: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Szymon obchodzi imieniny
5 stycznia
16 lutego
18 lutego
24 marca
19 kwietnia
20 kwietnia
10 maja
16 maja
23 maja
10 maja
16 maja
23 maja
1 czerwca
6 czerwca
18 lipca
3 sierpnia
3 września
14 września
8 października
28 października

Pochodzenie imienia Szymon

Imię Szymon ma swoje korzenie w języku hebrajskim – „schimeon”. Od samego początku nie oznaczało jednak imienia – było bowiem wyrażeniem oznaczającym „Bóg wysłuchał”. Najczęściej używano go w kontekście modlitw o urodzenie syna. Z czasem jednak zaczęto wierzyć, że chłopcu o takim imieniu może szczególnie sprzyjać i pomagać sam Bóg. Ponadto wierni mogą kojarzyć kilku z nich z Biblii. Między innym najmniej znanego apostoła Szymona, którego nazywano „Szymonem Kananejczykiem”, a także syryjskiego ascetę – Szymona Słupnika.

Patron imienia Szymon

Patronem Szymona, który z pewnością przychodzi każdemu na myśl, jest św. Szymon Apostoł. Uczeń Jezusa jest jednak postacią tajemniczą, o której na próżno szukać wielu informacji w Biblii. Apostoł nazywany jest Kananejczykiem oraz Gorliwym. Poniósł śmierć męczeńską w Persji.

Kiedy Szymon ma imieniny?

Szymon swoje imieniny obchodzi kilkanaście razy w roku: 5 stycznia, 16 i 18 lutego, 24 marca, 19 i 20 kwietnia, 10, 16 i 23 maja, 1 i 6 czerwca, 18 lipca, 3 sierpnia, 3 i 14 września, a także 8 i 28 października. Najchętniej obchodzoną i najpopularniejszą datą jest jednak 28 października.

Jaki jest Szymon?

Szymon jest tajemniczą, pamiętliwą i pewną siebie osobą. Nie uzewnętrznia się i nie okazuje swoich prawdziwych emocji, ale wszyscy do niego lgną. Głównie dlatego, że wydaje się on osobą zrównoważoną, doświadczoną oraz niepowtarzalną. Szymon szczególnie ceni sobie prywatność, działa według planu i nie ulega wpływom. Uznaje mądrość i wiedzę innych, jednakże niechętnie prosi o pomoc. Woli na własną rękę znaleźć rozwiązanie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 

Życie towarzyskie

Szymon potrafi zorganizować sobie swój wolny czas i nie potrzebuje towarzystwa. Pasjonuje się wieloma rzeczami i stara się poświęcać każdemu hobby wystarczającą ilość czasu. Niechętnie uczestniczy w imprezach towarzyskich jak koncerty czy wyjścia na miasto. Z tego też powodu może być uważany przez bliskich i znajomych za osobę nudną. Ma niewielu przyjaciół, gdyż jest tajemniczy i ludziom ciężko jest go zrozumieć, także z uwagi na nietypowe poczucie humoru. Szymon nie lubi się zwierzać. 

Kariera zawodowa

Szymon lubi pracować pod presją czasu i zwykle zgadza się na więcej, niż jest w stanie zrobić. Często musi przez to zostawać po godzinach lub pracować w weekendy. Uważa, że każdy człowiek powinien stale się rozwijać i nie poprzestawać na zdobywaniu wiedzy. Szymon lubi zarządzać, ale nie ma też problemu w podporządkowaniu się. Zależy mu jednak na wspinaniu się po szczeblach kariery. Lubi być doceniany i awansowany. Nie ukrywa, że finanse są dla niego bardzo ważne.

Życie miłosne

Szymon woli zachować swoje uczucia i opinie dla siebie, nie chcąc nikogo nimi urazić. Niekiedy jednak sam celowo odsuwa i odpycha od siebie zainteresowanych nim ludzi. Dzieje się tak z powodu jego strachu przed skrzywdzeniem. Ma to jednak negatywny wpływ na budowanie romantycznych relacji. Boi się poważnych związków. Gdy jednak pozna właściwą osobę, za wszelką cenę będzie chciał taką relację utrzymać.

Znane osoby o imieniu Szymon

  • Szymon Majewski – dziennikarz satyryczny
  • Szymon Kobyliński – rysownik, karykaturzysta
  • Szymon Hołownia – dziennikarz, publicysta, działacz społeczny i polityk
  • Szymon Wydra – wokalista, gitarzysta, lider zespołu Carpe Diem
  • Szymon Majewski – dziennikarz i prezenter
  • Szymon Wiesenthal – żydowski działacz
  • Szymon Szymonowic – poeta renesansowy i humanista
  • Szymon Kołecki – sztangista i medalista
  • Szymon Jędrzejczak – pływak