Tadeusz obchodzi imieniny |
11 maja |
25 października |
28 października |
Tadeusz to imię używane już od czasów biblijnych, wywodzące się z języka aramejskiego. Imię Tadeusz pochodzi od słowa Taddai, które oznacza “odważny”, “sprytny”, “mądry” czy “śmiały”. Żeńskim odpowiednikiem imienia Tadeusz jest Tadea. Obecnie imię Tadeusz nie jest nadawane zbyt często. W 2017 roku w Polsce zostało tak nazwanych zaledwie 610 chłopców, a w kolejnych latach ta ilość jeszcze spadła. Najczęściej używane zdrobnienia imienia Tadeusz to “Tadek”, “Tadzik” czy “Tadziu”. Odpowiednikiem imienia Tadeusz w obcych krajach są następująco: Thaddeus (angielski), Thaddäus, Thadde (niemiecki), Tadeo (hiszpański), Tadaeus (duński), Tadeáš (czeski), Thaddée (francuski) oraz Tadévuš (białoruski)
Tadeusz – imieniny
W naszym kraju Tadeusz może obchodzić imieniny w aż trzech terminach: 11 maja, 25 października oraz 28 października. Imieniny Tadeusza najczęściej obchodzone są jednak 28 października.
Sławne osoby o imieniu Tadeusz
- Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów i jedna z najsłynniejszych postaci polskiej historii. Generał, naczelnik powstania kościuszkowskiego
- Tadeusz Sznuk – polski prezenter telewizyjny, lektor, dziennikarz radiowy
- Tadeusz Rydzyk – polski duchowny rzymskokatolicki
- Tadeusz Borowski – polski pisarz, poeta, publicysta
- Tadeusz Nalepa – polski muzyk, wokalista
- Tadeusz Gadacz – polski filozof i religioznawca
- Tadeusz Łomnicki – polski aktor teatralny i filmowy, pedagog
- Tadeusz Cymański – polski polityk, samorządowiec
- Tadeusz Isakowicz-Zalewski – polski duchowny katolicki, arcybiskup
- Tadeusz Kantor – polski scenograf, malarz, reżyser
- Tadeusz Gajcy – polski poeta, żołnierz Armii Krajowej
- Tadeusz Olsza – polski aktor filmowy oraz kabaretowy, oprócz tego tancerz, reżyser i śpiewak
- Tadeusz Różewicz – poeta, prozaik, dramaturg, eseista
Patron imienia Tadeusz
Patronem Tadeusza jest Św. Tadeusz Juda. Tadeusz Juda to postać biblijna. Tadeusz Juda był jednym z uczniów Jezusa, apostołów. Urodził się w pierwszym wieku nasze ery w Galilei. Po osiągnięciu dojrzałości pałał się głoszeniem wiary w Syrii, Palestynie, Egipcie, Libii i okolicach. Tadeusz Juda poniósł śmierć męczeńską i jest obecnie patronem spraw trudnych i beznadziejnych.
Tadeusz – jaki jest?
Mężczyźni o imieniu Tadeusz to z reguły osoby które potrafią zjednać w sobie innych ludzi, otwarci, zabawni często do tego stopnia, że aż uznawani za dziecinnych. Osoby o imieniu Tadeusz to także wyjątkowo pamiętliwi ludzie, którzy nie zapominają o niczym, ale nie chowają długo urazy. Są obiektywni, bezkompromisowi i nie ulegają wpływom oraz naciskom. Tadeusz dla swojej rodziny jest gotów do wszelkich poświęceń. Dobro swoich najbliższych przekłada ponad swoje i byłby gotowy do wszystkiego. Jest opiekuńczy i troskliwy. Osoby o imieniu Tadeusz to także osoby nadwyraz inteligentne, które jednocześnie nie dają tego po sobie poznać przy pierwszych spotkaniach. Często działają z ukrycia. Osoby z tym imieniem są także wyjątkowo energiczne, żywiołowe. Ciężko jest im usiedzieć w jednym miejscu, przejawiają spore zainteresowanie sportem – w którym osiągają dobre rezultaty – oraz wszelkiego rodzaju aktywnością. Tadeusza charakteryzuje również uczciwość i przywiązanie. Tadeusz uchodzi za osobę otwartą i pomocną. Gdy ktoś poprosi go o pomoc – nie potrafi odmówić i robi to bezinteresownie. Dotyczy to zarówno osób, które zna długo, jak i tych, których zaledwie poznał czy nawet nieznajomych.
Do największych wad Tadeusza można zaliczyć pracoholizm. Gdy wpadnie w wir pracy potrafi stracić poczucie czasu, a jego ambicje zmuszają go do dokończenia wykonywanego zadania niemal za wszelką cenę.