Tomasz: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Tomasz obchodzi imieniny
28 stycznia
7 marca
22 czerwca
3 lipca
22 września
18 listopada
21 grudnia
29 grudnia

Tomasz to męskie imię, aramejskiego pochodzenia. Jaką osobą jest mężczyzna, któremu je nadano? Otóż najczęściej odznacza się inteligencją, wysoką kulturą osobistą oraz niezwykłą przebiegłością. Tomasz nierzadko jest również bardzo twórczy. Zawody, w których najlepiej się realizuje to dziennikarz, historyk, krytyk literacki, prawnik lub polityk. Jaki jest jeszcze osobnik o tym imieniu? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Tomasz 

Tak jak wspominaliśmy na wstępie artykułu, Tomasz to imię pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się ze słowa taam, oznaczającego „podwajać”, ale również od słowa toma – „bliźniak”. Imię to pojawiło się w Polsce już w VII wieku i cieszy się niesłabnącą popularnością aż do dziś. 

Kiedy imieniny obchodzi Tomasz? 

Imieniny Tomasza przypadają kilka razy do roku. Może je wobec tego obchodzić w terminach: 28 stycznia, 7 marca, 22 czerwca, 3 lipca, 22 września, 18 listopada, 21 lub 29 grudnia.

Patron imienia Tomasz 

Patronem tytułowego imienia jest św. Tomasz. Był on męczennikiem chrześcijańskim i należał do 12 apostołów Chrystusa. Określany jako „niewierny Tomasz”, gdyż nie uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa. Ponadto, jest on również patronem Portugalii, Indii, geodetów, stolarzy, murarzy, cieśli, kamieniarzy, inżynierów, budowniczych, teologów oraz małżeństw. 

Jaka jest osoba o imieniu Tomasz? 

Tomasz jest mężczyzną inteligentnym, kreatywnym oraz twórczym. Jego cele życiowe to m.in.: znalezienie dobrej pracy, stworzenie stabilnego związku i spełnianie marzeń. Wyróżnia go pomysłowość, pracowitość i samodzielność oraz zdyscyplinowanie, czym zaskarbia sobie szacunek i uznanie pracodawców. Nosiciel tego imienia ma w sobie duże pokłady energii, które doskonale wykorzystuje do podnoszenia swoich kwalifikacji oraz realizacji wyznaczonych celów. 

Imię Tomasz dla dziecka 

Chłopiec, któremu nadano imię Tomasz, szybko się uczy. To, co go wyróżnia, to pogodne usposobienie, odpowiedzialność i zaradność. Ma w sobie olbrzymią ciekawość świata, toteż nie trzeba go długo namawiać do brania udziału w rozmaitych wycieczkach. Dziecko imieniem Tomasz uwielbia bawić się z rówieśnikami i na co dzień otacza się pokaźną grupą przyjaciół. Nie ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomości i równie łatwo adaptuje się w nowym środowisku. 

Jak Tomasz radzi sobie z edukacją i pracą zawodową? 

Tomasz doskonale radzi sobie na każdym etapie edukacji. Jest pomysłowy, kreatywny i bystry, a nawet jeśli wpadnie w tarapaty, potrafi z nich wyjść obronną ręką. W przypadku pracy zawodowej, z sukcesami dąży on do obejmowania wysokich stanowisk, zarówno w prywatnych, jak i w państwowych firmach. Perfekcyjnie radzi sobie na stanowiskach liderskich, kierowniczych i dyrektorskich. Zawdzięcza to swoim umiejętnościom zarządzania ludźmi. 

Tomasz – jaką rolę odgrywa w jego życiu miłość i rodzina? 

Celem Tomasza jest stworzenie lojalnego, ciepłego i stabilnego związku. Posiadanie szczęśliwej rodziny to dla niego wartość nadrzędna, która daje mu wiele siły do rozwoju i działania. Osoba o tym imieniu zapewnia swoim bliskim poczucie bezpieczeństwa i stabilność materialną. Ze względu jednak na fakt, jak bardzo zaangażowany jest w życie zawodowe, mogą cierpieć na tym jego relacje z rodziną. 

Tomasz – sławne osoby i tym imieniu 

Istnieje wiele popularnych osób, które noszą imię Tomasz. Należą do nich między innymi: 

– poeta Tomasz Kajetan Węgierski,

– raper Tomasz Chada,

– dziennikarz Tomasz Kammel,

– dziennikarz Tomasz Lis,

– dziennikarz Tomasz Raczek,

– dziennikarz Tomasz Sekielski,

– aktor Tomasz Ciachorowski,

– aktor Tomasz Karolak.