kobieta z alergia

Wiosenna alergia – jak sobie z nią poradzić?

Wiosną w powietrzu unoszą się pyłki kwitnących drzew i traw. Wiele osób, które cierpią na alergię, w tym czasie doświadcza bardzo silnych objawów. Pojawia się katar, uporczywe kichanie i łzawienie oczu. Czasem dochodzi do tego swędzenie skóry. Wszystko to sprawia, że wiosna nie jest dobrym czasem dla alergików. Można jednak próbować ułatwić sobie przejście tego okresu. Zobacz, jak to zrobić!

Unikanie ekspozycji na alergeny

Jednym ze skutecznych sposobów radzenia sobie z alergią jest ograniczenie czasu ekspozycji na alergeny. To oznacza krótsze przebywanie na świeżym powietrzu oraz unikanie spędzania czasu na łące, w lesie, w parku – czyli tam, gdzie rośnie gatunek alergizujących roślin. Dobrą praktyką jest zmiana klimatu w tym czasie. Przykładowo, gdy w górach w danym czasie kwitną drzewa, na które jesteś uczulony, udaj się na urlop nad morzem. Różnice w czasie wegetacji roślin sprawią, że unikniesz w ten sposób ekspozycji na ich pyłki. Warto wiedzieć, że stężenie pyłków w powietrzu zmienia się w czasie dnia. Największe odnotowuje się w godzinach porannych, między 5 a 8 rano. Późne popołudnie, mniej więcej od 17 do 19 to czas, kiedy ponownie zwiększa się stężenie pyłków. Nie oznacza to jednak, że co roku na wiosnę osoby uczulone muszą przebywać w izolacji.

Co robić, aby zmniejszyć wpływ alergii na codzienne funkcjonowanie o tej porze roku? O kluczowe porady w tym zakresie poprosiliśmy eksperta portalu o zdrowiu Allecco.pl.

Odpowiednia dieta i troska o florę bakteryjną

Nie ulega wątpliwości, że odżywianie odgrywa ważną rolę we wszystkich procesach zachodzących w organizmie człowieka. Bakterie naturalnie zasiedlające układ pokarmowy regulują pracę układu immunologicznego. Dzięki temu alergia nie daje tak uciążliwych objawów, jak zwykle. Aby zadbać o florę jelitową, należy zwrócić uwagę na codzienną dietę. Powinny pojawić się w niej produkty mleczne fermentowane takie jak kefiry, jogurty i maślanki, a także warzywa, kasze i strączki. Warto też uzupełniać tzw. dobre bakterie, przyjmując odpowiednie probiotyki. Na alergię pomaga też codzienne mycie ciała oraz włosów delikatnymi środkami, które nie podrażniają skóry. Warto też regularnie zmieniać ubrania i pościel, aby pozbyć się osiadających pyłków.

Środki łagodzące odpowiedź organizmu na alergeny

Na objawy wiosennej alergii pomagają też leki antyhistaminowe. Zawarte w nich substancje aktywne blokują histaminy, które odpowiedzialne są za reakcję organizmu na alergeny. Środki te nie pozwalają na przekazywanie informacji o obecności czynnika powodującego uczulenie. Histamina jest uwalniana na skutek kontaktu z alergenem. Gdy jest wydzielana, naczynia krwionośne rozszerzają się, a ich przepuszczalność się zwiększa. Przyjmowanie leków pod kontrolą lekarza zapobiega występowaniu silnych reakcji na obecność pyłków w powietrzu.

Alergie wiosenne to problem, który dotyka wielu osób w różnym wieku. Zapamiętaj skuteczne metody na złagodzenie objawów uczulenia i ciesz się wiosenną pogodą bez uciążliwego kataru i kichania!