Witold (Witek): pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Witold obchodzi imieniny
15 czerwca
12 października
12 listopada

Witold – charakterystyka imienia

Witold to bardzo pięknie imię, które co prawda dziś nie jest bardzo popularnym imieniem, natomiast można jeszcze je spotkać. Przeważnie na takie osoby mówimy “Witek”, bo rzadko używamy oficjalnej formy. Jako że warto wiedzieć więcej o polskich imionach, postanowiliśmy “rozebrać” to imię na czynniki pierwsze i zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem, aby dowiedzieć się więcej.

Witold – pochodzenie imienia i kiedy obchodzi swoje imieniny?

W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć, że Witold to litewskie imię, które pochodzi od słów “Vyti” oraz “Tauta”, które odpowiednio oznaczają grzać i lud, czyli w prostym tłumaczeniu jest to przewodnik ludu. Jest też druga teoria głosząca, że jest to imię pochodzenia germańskiego ze słów “Witu” (las) oraz “Waltan” (rządzić), czyli rządzący lasem.

Jeżeli chodzi o obchodzenie imienin, to Witold swoje święto ma 15 czerwca, 12 października oraz 12 listopada. W Tradycji chrześcijańskiej, Witold jest patronem cieśli, drwali, stolarzy, ale też jest opiekunem i stróżem czystości. W naszym kraju pojawiło się mniej więcej w XIX wieku.

Sławny Witold – czy jest ich wielu?

W naszym kraju imię Witold jest używane od dawna, więc siłą rzeczy parę osób z tym imieniem odcisnęły swoje piętno. Są to osoby znane z przeszłości, ale też żyjące obecnie. Wydaje się, że jednym z najbardziej znanych Witoldów jest Witold Pilecki, który jest dla młodzieży jednym z większych wzorów. To ogromny bohater, żołnierz niezłomny, który jest znany ze swojego przedrostka “rotmistrz”, bo Pilecki był właśnie rotmistrzem Wojska Polskiego. Ponadto uciekinier z Auschwitz i twórca raportu znanego pod nazwą “Raport Pileckiego.

Jeżeli chodzi o innych Witoldów, to jak najbardziej warto wyróżnić polskiego powieściopisarza, Gombrowicza, który był autorem m.in. Ferdydurke. Trzeba powiedzieć, że właśnie ta książka jest lekturą szkolną, a dla niektórych jest to prawdziwe utrapienie, choć jest to ciekawa książka, która nie wpisuje się w romantyczność polskich autorów jak Mickiewicz czy Słowacki.

Chcąc wyróżnić środowisko artystów, nie można zapomnieć o najbardziej znanym polskim aktorze o tym imieniu, czyli Witoldzie Pyrkoszu, który zmarł w 2017 roku w wieku 91 lat. To prawdziwa legenda polskiego środowiska filmowego. Grał w “Vabank”, “Kingsajz”, chociaż najbardziej jest znany z seriali jak “Czterej Pancerni i Pies” oraz epickiej roli Pyzdry w “Janosiku”.

Jakie cechy wyróżniają Witolda?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy przykłada wagę do imienia, jednak warto powiedzieć, że Witoldów charakteryzuje dokładność oraz precyzja we wszystkim. To ogromne pracusie, którzy są dodatkowo odpowiedzialni oraz sumienni. Można więc wysnuć prosty wniosek, że są to osoby, które wręcz są skazane na sukces w prowadzeniu firmy. Witold jest osobą o analitycznym umyśle, który stara się analizować każdy krok i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Znaczenie imienia, o którym wspomnieliśmy wyżej sprawia, że Witold jest dobrym przewodnikiem grupy, który potrafi pokierować pracami zespołów. Liczba, która go charakteryzuje to 11 oznaczająca umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Cechy Witolda sprawiają, że może być świetnym sędzią, adwokatem, ale też komendantem czy innym zarządcą większych grup zasobami ludzkimi.

To, co dodatkowo wyróżnia Witolda, to umiejętność zatroszczenia się o własną rodzinę. To świetny mąż, a zarazem ojciec, który zadba o odpowiednie wychowanie potomstwa, a każda jego decyzja będzie dokładnie przemyślana zanim zostanie ostatecznie podjęta. Charakteryzuje go mocne przywiązanie do ludzi.