Niektórym rodzicom wydaje się, że dzieci za wszelką cenę należy odciągać od ekranów. Ale… w miarę ich dorastania staje się to coraz trudniejsze.
Musisz pogodzić się z faktem: dzieci będą spędzać przed ekranem komputerów i innych urządzeń sporo swojego wolnego czasu. Zamiast więc wprowadzać niemożliwe do wyegzekwowania zakazy, spróbuj potraktować technologię jako okazję do rozwoju dziecka. Wykorzystaj do tego np. blogowanie!
Czym jest blogowanie?
Blog to regularnie aktualizowana witryna, na której publikuje się swoje autorskie wpisy. Może być wykorzystana do użytku osobistego lub do celów biznesowych.
Być może do tej pory uważałeś, że tworzenie bloga jest zarezerwowane wyłącznie dla osób dorosłych. Ale prawdą jest, że po tę formę ekspresji mogą sięgać również dzieci!
Młodzi ludzie, którzy opanowali już nie tylko literki, ale też sztukę budowania poprawnych zdań, mogą zacząć swoją przygodę z internetowym dziennikiem. Przy okazji, zajęcie to nie wymaga wychodzenia z domu i nic nie kosztuje.
O czym mogą pisać młodzi ludzie?
Dziecko (a właściwie nastolatek) może pisać na dowolny interesujący je temat: opisywać ważne wydarzenia ze swojego życia i pierwsze przemyślenia, tworzyć recenzje zabawek, gier lub książek.
Z czasem takie treści mogą przyciągnąć innych rówieśników, a nawet firmy zainteresowane współpracą! Nigdy nie wiesz, czy hobby Twojej pociechy nie przerodzi się całkiem dochodowy biznes w jego dorosłym życiu.
Nie oznacza to jednak, że możesz zupełnie przestać się interesować tym, co młody człowiek robi w internecie. Nadal dbaj o jego bezpieczeństwo, np. włączając zabezpieczenia przed treściami nieodpowiednimi dla osób poniżej 18 roku życia.
W przypadku blogowania dobrze jest też umówić się z dzieckiem, że będziesz zatwierdzać posty przed ich publikacją.
Korzyści płynące z blogowania
Jak się zapewne domyślasz, praca nad własną stroną internetową w postaci bloga, przynosi sporo korzyści. Oto te, które uznałam za najważniejsze.
Rozwój umiejętności pisania i krytycznego myślenia
Pisanie dla przyjemności jest doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności czytania i pisania. Bloger doskonali umiejętność konstruowania zdań i szukania argumentów. Zdobywa też doświadczenie w szukaniu informacji, korektach oraz redagowaniu tekstu.
Ponadto dzieci, które blogują, rozwijają silniejsze poczucie, że ich głos coś znaczy. A to pomaga im poczuć się pewniej także w trakcie pisania wypracowań szkolnych. Z kolei interakcje z innymi blogerami i ich ewentualne uwagi szlifują ich zdolność do krytycznego myślenia.
Wyrażanie siebie i kreatywność
Dzielenie się swoimi poglądami i odczuciami za pośrednictwem bloga pomaga dzieciom lepiej zrozumieć siebie i otaczający świat. Młodzi ćwiczą kreatywność w pisaniu, a czasem także w projektowaniu strony.
Na przykład tworząc bloga w kreatorze stron internetowych, mogą wybrać nie tylko obrazy, czy rodzaj fontów, ale też zaprojektować pełen design witryny. Kolory tła, animacje, efekty wizualne, poszczególne sekcje i grafiki – wszystko to zrobią zupełnie od zera lub wykorzystując dostępne szablony. Kto wie, czy dzięki blogowaniu nie odkryją w sobie zamiłowania do web designu lub innych przyszłościowych zawodów?
Co ciekawe, według niektórych specjalistów kreatywne pisanie może pomóc w stanach lękowych i depresji, ponieważ daje dzieciom poczucie sprawczości.
Nowe znajomości
Blogerzy z wybranej niszy często tworzą wspierającą się społeczność. Niewykluczone, że Twoje dziecko pozna w sieci przyzwoite osoby. Takie, które zmagają się z podobnymi problemami, jak ono i mają bliźniacze zainteresowania.
Wartością dodaną takich przyjaźni jest to, że nie istnieją tu bariery w odległości ani granice – młodzież może poznawać ludzi z całego świata, poszerzając tym samym swoją horyzonty myślowe.
Niezależność i samodzielność
Blogowanie zachęca dzieci do samodzielnej nauki. Jak? Choćby przez to, że nabywają doświadczenia w wyborze tematów i szukaniu informacji na ich temat. Poza tym pisanie dla publiczności daje pisarzom cel, a ten dla niektórych jest dobrym motywatorem. Znacznie lepszym niż pisanie wypracowań w próżnię lub tylko pod surową ocenę nauczyciela.
Młody bloger rozwija się też pod innym kątem: uczy się poruszać po platformach internetowych, pozyskiwać obrazy i oceniać własne prace. Szybko łapie też wiedzę na temat etykiety internetowej. Te uniwersalne umiejętności z pewnością mu się przydadzą w dorosłym życiu, bez względu na to, jaką ścieżkę zawodową wybierze.
Bezpieczeństwo w internecie
Jeśli widzisz, że blogowanie może sprawić Twojemu dziecku radość, wykorzystaj to do nauki bezpieczeństwa w internecie. Porozmawiaj z nim o tym, dlaczego nie powinno się udostępniać w sieci danych osobowych lub poufnych oraz zdjęć mogących zdradzić jego lokalizację.
Być może uda Ci się w przyjaznej atmosferze poruszyć także inne trudne tematy, takie jak seksting, internetowa przestępczość, czy hejt.
Wybierzcie najlepsze narzędzie do blogowania!
Na koniec zajmijmy się jeszcze techniczną stroną blogowania, czyli odpowiednią platformą, na której można prowadzić bloga. Oczywiście istnieje wiele serwisów przeznaczonych specjalnie do tworzenia tego typu treści. Jeśli jednak uważasz, że Twój nastolatek mógłby rozwijać się także pod kątem projektowania witryny, zaproponuj mu kreator stron www. Jaki?
Nie powinien być on przypadkowy. Nie chcesz przecież, żeby aspirujący do miana blogera nastolatek poczuł się zniechęcony. Przeczytaj więc najpierw np. opinie o Wix, WebWave i innych popularnych narzędziach. Wspólnie zdecydujcie, które z nich będzie najlepsze w Waszym przypadku.
Czy Twoje dziecko powinno pisać bloga? Podsumowanie
Podsumowując, blogowanie to kreatywne i rozwijające zajęcie, które możesz polecić swojemu nastolatkowi. Przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, pisanie wzmocni jego pewność siebie, poprawi inne umiejętności oraz pozwoli nawiązać nowe znajomości. Całkiem prawdopodobne, że w ten sposób Twoje dziecko stanie się niezłym pisarzem lub znajdzie przyjemny sposób na naukę nowych rzeczy.
Materiał sponsorowany.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!