Zbigniew obchodzi imieniny |
17 lutego |
17 marca |
1 kwietnia |
7 czerwca |
10 października |
Kiedy Zbigniew obchodzi imieniny?
Zbigniew obchodzi imieniny pięć razy w roku: 17 lutego, 17 marca, 1 kwietnia, 7 czerwca oraz 10 października. Najbardziej popularną datą imienin osób o tym imieniu jest 17 marca.
Pochodzenie i znaczenie imienia Zbigniew
Zbigniew to imię pochodzenia słowiańskiego powstałe z połączenia dwóch członów: “zby” (od “zbywać”, “pozbywać się”) oraz “gniew”. Oznacza ono osobę pozbywającą się gniewu lub kogoś, kto ma w sobie dużo gniewu.
Po raz pierwszy imię to notowane było w XII-wiecznych dokumentach. Początkowo zapisywano je jako jako Zbygniew lub Zbyszko, ale XIV-wieczni historycy, odczytując pierwsze imiona słowiańskie, popełnili błąd i zapisali je jako Zbigniew. Poprawny zapis imienia zachował się w zdrobnieniach: Zbyszek, Zbych, Zbynio. Imię to znacznie straciło na popularności w XVIII wieku. Ponownie zaczęło być ono popularne w XIX wieku, kiedy pojawiła się moda na imiona słowiańskie.
Imię Zbigniew występuje również w innych językach, głównie słowiańskich. Jego czeskim odpowiednikami jest Zbyhněv, słowackim Zbignev. Imię to występuje też na Litwie jako Zbignev. W języku łacińskim odpowiednikiem tego imienia jest Sbygneus.
Sławne osoby o imieniu Zbigniew
W Polsce mieszka ponad 280 tysięcy osób o imieniu Zbigniew. W 2020 roku imię to nadano 34 nowo narodzonym dzieciom. W rankingu najbardziej popularnych imion męskich zajmuje ono 125 pozycję.
Imię Zbigniew nosi wiele sławnych osób. Wśród najbardziej znanych polskich aktorów można wymienić chociażby Zbigniewa Cybulskiego, Zbigniewa Buczkowskiego, Zbigniewa Lesienia, Zbigniewa Pateraka, Zbigniewa Stryja, Zbigniewa Walerysia, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Zbigniewa Zapasiewicza. Imię to nosi wielu polityków, m.in. Zbigniew Ziobro, Zbigniew Wasserman, Zbigniew Brzeziński, Zbigniew Chlebowski, Zbigniew Dolata, Zbigniew Kuźmiuk. Wiele osób o tym imieniu zdobyło duże uznanie w sporcie, wśród nich siatkarz Zbigniew Bartman, łyżwiarz Zbigniew Bródka, bokserzy Zbigniew Pietrzykowski, Zbigniew Kicka i Zbigniew Piórkowski, kolarz szosowy Zbigniew Spruch oraz szachista Zbigniew Doda. Wśród sławnych osób o tym imieniu należy również wymienić poetę Zbigniewa Herberta, pisarza Zbigniewa Nienackiego, lekarza Zbigniewa Religę, seksuologa Zbigniewa Izdebskiego, kompozytora Zbigniewa Preisnera, piosenkarza Zbigniewa Wodeckiego, jak też malarza Zbigniewa Pronaszko.
Imię Zbigniew często nadawane jest też bohaterom literackim. Najbardziej znaną postacią literacką o tym imieniu jest prawdopodobnie bohater powieści Henryka Sienkiewicza Krzyżacy Zbyszko z Bogdańca.
Patron imienia Zbigniew
Patronem osób o imieniu Zbigniew jest urodzony w 1958 roku w Tarnowie i zmarły śmiercią męczeńską w 1991 roku na terenie Peru franciszkanin błogosławiony ojciec Zbigniew Adam Strzałkowski.
Jaka jest osoba o imieniu Zbigniew?
W numerologii imieniu Zbigniew odpowiada liczba 5. Oznacza to, że osoby o tym imieniu są pewne siebie, aktywne i towarzyskie. Są to zwykle ekstrawertycy bardzo dobrze radzący sobie w relacjach z innymi ludźmi, przewodzący grupie oraz mobilizujący innych do działania. Osoby o imieniu Zbigniew już od najmłodszych lat wykazują dużą otwartość na nowe doświadczenia. Lubią dalekie podróże, uprawiają sporty, a także próbują nowych, egzotycznych potraw. Bardzo szybko popadają w nudę, nie lubią rutyny oraz precyzyjnie ustalonych reguł. Osoby o imieniu Zbigniew wykazują zainteresowanie sztuką. Są wśród nich talenty muzyczne, świetni fotograficy, malarze oraz architekci. W pracy cechuje ich wysoka kultura osobista oraz wysokie zdolności organizacyjne.