Beata: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Beata obchodzi imieniny
16 stycznia
8 marca
22 marca
8 kwietnia
9 maja
6 czerwca
26 czerwca
29 lipca
29 sierpnia
6 września
25 listopada
16 grudnia
22 grudnia

Imieniny Beaty

Imieniny Beaty wypadają kilkanaście razy w roku, a mianowicie: 16 stycznia, 8 i 22 marca, 8 kwietnia, 9 maja, 6 i 26 czerwca, 29 lipca, 29 sierpnia, 6 września, 25 listopada oraz 16 i 22 grudnia. Najczęściej Beata obchodzi imieniny jednak 8 marca i 6 września.

Pochodzenie imienia Beata

Beata jest imieniem żeńskim, które swoje korzenie ma w języku łacińskim. Imię to wywodzi się od słowa „beata”, które oznacza „szczęśliwa”, „błogosławiona”. Pierwsze wzmianki o tym imieniu w Polsce pochodzą z XIV wieku. W innych krajach imię to występuje w formie Beata, Beta, Beate.

Znaczenie imienia Beata

Beata jest kobietą pełną energii. Potrafi zarażać swoim optymizmem bliskich oraz współpracowników. Lubi być tam, gdzie zawsze coś się dzieje. Beata nie lubi nudy i monotonii, dlatego zawsze musi mieć jakieś zajęcie, któremu w pełni się poświęca. Swój zapał często wykorzystuje w celu niesienia pomocy innym ludziom, także w ramach wolontariatu. Z pełnym zaangażowaniem realizuje wszystkie podjęte działania. Rodzina jest jej priorytetem, dlatego dba o nią i czerpie z niej siłę.

Jaka jest Beata?

Beata to kobieta, która nie lubi samotności. Przebywanie w towarzystwie sprawia jej radość. Jest osobą komunikatywną i bardzo łatwo nawiązuje kontakty, nawet z osobami, o których nic nie wie. Ma niewielu przyjaciół, ale zawsze mogą oni na niej polegać. Kobieta o tym imieniu jest pełna empatii i potrafi z uwagą wysłuchać każdego, kto o to poprosi.

Jej oazą jest dom, w którym czeka na nią mąż i dzieci. Dla swoich pociech jest wyrozumiałą i cierpliwą opiekunką. Stara się wychować swoje potomstwo zgodnie z tradycyjnymi wartościami. Jej mąż powinien być mężczyzną silnym i opiekuńczym, by zapewnić jej wsparcie po codziennych trudach. Beata nieustannie martwi się o swoich bliskich, ale jej nadmierna troskliwość bywa dla nich męcząca. Beata kocha spokój, a idealnym relaksem dla niej jest wypoczynek na świeżym powietrzu i częste podróże.

Jeśli chodzi o pracę zawodową, Beata nie jest typem osoby, która pragnie robić wielką karierę. W pracy jest dokładna i rzetelna, ale nie lubi się wyróżniać, co może niekorzystanie odbijać się na jej zarobkach. Stresuje ją zbyt duża odpowiedzialność i duża ilość obowiązków, ale mimo to jest świetnie zorganizowana i można jej ufać. Najlepiej sprawdza się w zawodach związanych z turystyką (przewodnik, pilot wycieczek), które pozwalają jej łączyć pracę z pasją lub w pracach biurowych.

Beata lubi dobrze wyglądać w każdej sytuacji. Dba o to, by zawsze ładnie się ubrać, uczesać i umalować. Niektórzy z jej otoczenia postrzegają ją jako osobę poważną i wyniosłą, ale to tylko pozory. Przy bliższym poznaniu niemal każdy uważa ją za osobę sympatyczną i godną zaufania.

Kto jest patronem imienia Beata?

Beata posiada dwie patronki. Pierwszą z nich jest święta Beata, która żyła w III wieku. Poniosła śmierć męczeńską w Sens.
Drugą patronką jest święta Beata pochodząca z Afryki, która zmarła poświęcając się w imieniu wiary.

Sławne kobiety o imieniu Beata

Imię Beata obecnie nie cieszy się ogromną popularnością, ale nosiło je i nosi wiele znanych kobiet. Wśród nich znajdują się:

– tancerka i aktorka Beata Artemska
– dziennikarka Beata Grabarczyk
– pływaczka Beata Kamińska
– aktorka Beata Kawka
– piosenkarka Beata Kozidrak
– judoczka Beata Maksymow
– siatkarka Beata Pawlicka
– podróżniczka Beata Pawlikowska
– sztangistka Beata Prei
– aktorka i piosenkarka Beata Robotycka
– dziennikarka Beata Sadowska
– aktorka Beata Ścibak-Englert
– dziennikarka Beata Tadla
– aktorka Beata Tyszkiewicz

Zobacz też inne imiona na literę B

Zobacz też inne imiona