Małgorzata: pochodzenie imienia, znaczenie, imieniny, znane osoby

Małgorzata obchodzi imieniny
10 czerwca
13 lipca
20 lipca
17 października

Na szczęście dla każdej Katarzyny, te imię nie ma jednej, konkretnej daty. Według kalendarza świętować można w dni: 10 czerwca, 13 lipca, 20 lipca, 17 października. 

POCHODZENIE I ZNACZENIE IMIENIA

Pochodzenie imienia Małgorzata jest bardzo zmysłowe i podniosłe, a także wiele świadczy o posiadaczce. Małgorzata pochodzi bowiem od greckiego słowa margarites i oznacza perłę. W Polsce imię te miało okres swojej świetności w średniowieczu, skąd też powstały inne formy tego imienia, na przykład Greta i Masza. Obecnie imię Małgorzata wciąż kwalifikuje się jako dość znane, popularne imię. Można zdrabniać jako Gosia, Małgosia, Gocha i więcej. 

KTO JEST PATRONEM MAŁGORZATY?

Jest to święta Małgorzata Antiocheńska, męczennica chrześcijańska, urodzona w III wieku. Była jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Po śmierci ogłoszona została świętą kościoła katolickiego i prawosławnego – znana jako Maryna. W młodości jej przekonania odbiegały od gorliwie katolickich, lecz na drogę wiary sprowadziła ją opiekunka. Historia Małgorzaty była smutna i pełna niezrozumienia ze strony innych. Odrzuciła uczucia zakochanego w niej rzymskiego namiestnika, gdyż twierdziła, że jej serce oddane jest tylko Chrystusowi. Przez niechęć do ślubu z mężczyzną była obrażana, więziona, torturowana, a na końcu ścięta w okolicach 303-305 roku. I chociaż budzi to wiele negatywnych emocji, dowodzi to tylko temu, że dała przodownictwo swoim imienniczkom w byciu upartą i trzymającą się swoich poglądów, a także swego rodzaju niezależną.

Jej kult rozpoczął się w średniowieczu, gdzie przedstawiano ją jako kobietę pokonującą smoka (szatana), ponieważ według wierzeń ten pojawił się w miejscu uwięzienia, a ta przepędziła go krzyżem. Przez to jej atrybuty to właśnie krzyż i smok.

Postać świętej Małgorzaty występuje nawet w herbach polskich gmin.

JAKA JEST OSOBA Z TYM IMIENIEM?

Uważa się, że Małgorzaty to osoby o impulsywnym, cholerycznym usposobieniu. Wiele aspektów wpływa na jej emocje, więc bardzo szybko ją zranić czy przestraszyć. Z natury jest osobą wrażliwą, dobrą i empatyczną, ale nie jest trudno o wybuch gwałtownych emocji, w tym nawet agresji wynikającej z cholerycznego charakteru. Lubi przygody, jest odważna, podejmuje się wielu działań, ale ma tendencję do szybkiego poddawania się. Będzie się wspaniale czuła podróżując, gdyż jest ciekawa świata, a jej impulsywność z pewnością pozwoli na więcej ciekawszych wspomnień i atrakcji niż osobie wycofanej.

Nie ma problemu w nawiązywaniu znajomości, wręcz otoczona jest gronem bliższych i dalszych znajomych. Jest lubiana za swój magnetyzm, rozmowność i urok. Lubi spotykać się z ludźmi, dlatego dobrze sprawdza się w organizacji przyjęć i sprawia jej to dużą przyjemność. Jest zafascynowana, gdy ma przygotować spotkanie, przekąski i wyczekiwać pierwszego dzwonka do drzwi. Małgorzata jest także bardzo rodzinna i ceni sobie czas spędzony z bliskimi. Stawia ich ponad wszystko i jest skora do poświęceń, ale istnieją opinie, że czasem może nie mieć szczęścia w miłości. Wynika to z braku siły na zmianę partnera i obecnej sytuacji, która jest dla niej uciążliwa. 

Małgorzata jest osobą rozmarzoną, o delikatnej psychice, dobrym sercu i nieco nadpobudliwym uosobieniu. Przez to, że szybko rezygnuje z podjętych działań i często odkłada rzeczy na później, tok jej kariery może potoczyć się w wiele różnych stron, lecz poleca się jej pracę kreatywną i wymagającą nakładu energii.

ZNANE OSOBY O TYM IMIENIU

*Małgorzata Kożuchowska (aktorka)

*Małgorzata Foremniak (aktorka)

*Małgorzata Markiewicz (wokalistka)

*Margaret Thatcher (polityczka z Wielkiej Brytanii)