ciezarna kobieta je orzechy

Migdały w ciąży i podczas karmienie piersią – czy można je jeść?

Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka, oraz pierwsze chwile macierzyństwa to piękny czas, który niestety nie jest wolny od rozterek i wątpliwości. Wiele młodych mam zastanawia się nad tym, jak powinna wyglądać ich dieta, by zaoferować maluchowi wszystko to, co najlepsze. Wątpliwości dotyczą nawet z pozoru niegroźnych produktów, takich jak np. migdały. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy migdały w ciąży i podczas karmienia piersią są bezpieczne, czy też jest to raczej produkt, którego należy się wystrzegać.

Czy karmiąca kobieta może jeść migdały?

Migdały to popularna przekąska oraz składnik wielu deserów i ciast. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet zastanawia się czy podczas karmienia piersią mogą sięgać po ten produkt bez obaw o zdrowie i samopoczucie swojego dziecka. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w okresie karmienia piersią jak najbardziej warto sięgać po migdały, które stanowią zdrową przekąskę i alternatywę dla przetworzonych słodyczy.

Migdały posiadają wiele cennych składników odżywczych, które mogą mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka. Musimy mieć jednak świadomość, że istnieje część noworodków i niemowląt, które posiadają alergie na orzechy a więc także migdały. W takim przypadku lepiej zrezygnować z ich spożywania. Po czym możemy poznać, że lepiej nie jeść migdałów w okresie karmienia piersią? Przede wszystkim należy bacznie obserwować dziecko. Jeśli zauważamy, że po tym, jak mama spożywała migdały dziecko zaczyna cierpieć z powodu wzdęć lub kolek lub też pojawiają się inne objawy takie jak wysypka wówczas należy zrezygnować z jedzenia migdałów i skonsultować się z lekarzem. Warto jednak mieć świadomość, że są to naprawdę sporadyczne reakcje.

Migdały w ciąży – czy można ją jeść?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który niesie ze sobą liczne zmiany i wyzwania dotyczące zdrowego odżywiania. Wartość odżywcza spożywanych produktów ma kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia przyszłej matki, jak i rozwijającego się płodu. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet zastanawia się, czy może w tym czasie sięgnąć po migdały. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Nie istnieją przeciwwskazania dotyczące spożywania migdałów jeśli ciężarna kobieta nie jest na nie uczulona. Wprost przeciwnie. Bakalie te są źródłem wielu pożądanych składników odżywczych. Wśród nich wymienić możemy między innymi zdrowe tłuszcze, w tym jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierają również kwas oleinowy, który ma pozytywny wpływ na serce. To jednak nie wszystko.

W migdałach znajdziemy również witaminy takie jak witamina E (silny przeciwutleniacz), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (niacyna), witamina B6 (pirydoksyna) oraz kwas foliowy. O pozytywnym wpływie tego ostatniego na układ nerwowy rozwijającego się płodu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W migdałach znajdziemy także cenne minerały, takie jak magnez, żelazo, wapń, fosfor i potas. Są one ważne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych, w tym dla zdrowia kości i regulacji ciśnienia krwi. Słowem, stanowią one bardzo zdrową przekąskę, po którą bez obaw możemy sięgać w czasie ciąży

miska migdalow

Wpływ migdałów na zdrowie karmiącej mamy

Wiemy już, że spożywanie migdałów w okresie karmienia piersią jest dozwolone i nie musimy ich unikać. Co więcej, jedzenie migdałów może mieć pozytywny wpływ na zdrowie karmiącej mamy. Poza wspomnianymi już cennymi minerałami oraz witaminami w migdałach możemy znaleźć wiele innych cennych składników mających pozytywny wpływ na zdrowie.

W migdałach możemy znaleźć np. błonnik, który jak wiadomo jest niezwykle ważny dla prawidłowej perystaltyki jelit. Okres karmienia piersią, bywa czasem, w którym część kobiet odczuwa problemy trawienne, dlatego spożywanie migdałów może być dla nich pomocne. Równie ważną rolę pełnią fitosterole, które znajdziemy w migdałach. To związki roślinne, mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ponadto, migdały zawierają antyoksydanty, które pomagają w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Czas karmienia piersią jest okresem, w którym organizm jest szczególnie narażony na stres oksydacyjny, dlatego też sięganie po te zdrowe orzechy jest doskonałym pomysłem. Warto mieć jednak świadomość, że migdały są dość kaloryczną przekąską, dlatego też panie, którym zależy na tym, by jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży powinny decydować się na spożywanie ich z umiarem. Warto wybierać migdały surowe lub prażone, które pozbawione są dodatków w postaci soli czy oleju. Będą zdrowsze i mniej kaloryczne. Ciekawą propozycją dla pań karmiących piersią może być także mleko migdałowe.

Podsumowując, każda kobieta w okresie ciąży i karmienia piersią powinna szczególnie uważnie przyglądać się swojej diecie i dbać o jej różnorodność. Choć istnieje kilka produktów, z których warto zrezygnować w tym czasie, migdały do nich nie należą. To pyszna i pożywna przekąska, która może dostarczyć nam cennych składników. Warto więc sięgać po nią bez obaw.