Nie każda rodzina może pozwolić sobie na przeprowadzkę do większego mieszkania, gdy dzieci wchodzą w okres dojrzewania. Zdarza się, że rodzeństwo jest zmuszone do dzielenia jednego pokoju aż do osiągnięcia dorosłości i wyprowadzki z domu rodzinnego. W takim przypadku warto zadbać o komfort nastolatków i zapewnić im nieco prywatności, zmieniając aranżację pokoju. Kilka prostych trików wystarczy, by niedrogo i szybko podzielić optycznie pokój dla nastoletniego rodzeństwa bez przeprowadzania kapitalnego remontu.
Parawany, przepierzenia i lekkie ścianki
Jeśli pokój Twoich nastoletnich dzieci ma regularny kształt, można podzielić go na dwie strefy za pomocą parawanu, przepierzenia lub lekkiej ścianki. Dzięki temu każde dziecko zyskuje swoją własną, niewielką przestrzeń. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w przypadku rodzeństw różnej płci.
Parawan to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które można zastosować nawet w bardzo małych pokojach. Można ustawić go w dowolnym miejscu i przestawiać w zależności od potrzeb. W nocy może stać między łóżkami dzieci, a po południu z kolei służyć do oddzielania biurek uczących się nastolatków. Praktyczne przepierzenie można natomiast wykonać z dwustronnego otwartego regału. Regał z książkami, pudełkami na drobiazgi lub kwiatami doniczkowymi optycznie dzieli przestrzeń i jednocześnie pełni funkcję mebla do przechowywania.
W pokojach, które można podzielić na dwie części na stałe, można z kolei zastosować lekką ściankę z płyty plastikowej. Możesz wykonać ją nawet w pomieszczeniach, w których jest tylko jedno okno, gdyż półprzezroczyste, mleczne plexi przepuszcza światło. Dzięki niemu dzieci zyskują swoje własne kąty, a remont pokoju dla nastolatków kosztuje niewiele. Płyty plexi sprawdzają się zarówno do tworzenia półścianek, jak i pełnych ścian z osobnymi drzwiami.
Zasłony i baldachimy
Jak podzielić pokój dla nastolatków, gdy jego powierzchnia jest niewielka? W najmniejszych pokojach nie zawsze można pozwolić sobie na wstawienie dodatkowego mebla lub wykonanie ścianki. Jeśli Twoje dzieci korzystają z łóżka piętrowego lub śpią tuż obok siebie, możesz stworzyć dla nich prywatną przestrzeń w inny sposób. Do tego celu potrzebne są jedynie zasłony lub dekoracyjne baldachimy.
Zasłonę można zamontować zarówno nad łóżkiem piętrowym, jak i pojedynczym. W przypadku łóżek piętrowych dolne posłanie można otoczyć krótką zasłonką montowaną do stelaża powyżej. Z kolei górne łóżko łatwo wydzieli się poprzez montaż zasłony do karnisza przymocowanego do sufitu. Pojedyncze łóżka stojące obok siebie można natomiast wydzielić zarówno za pomocą baldachimów, jak i zasłon w zależności od preferencji dzieci.
Jak jeszcze podzielić pokój dla rodzeństwa?
W pokoju dzielonym przez nastoletnie rodzeństwo warto postawić również na inne rozwiązania, które pomagają wydzielić przestrzeń dla każdego z dzieci. Dobrym sposobem jest pomalowanie ścian na różne kolory lub zastosowanie dekoracyjnych detali, związanych z zainteresowaniami nastolatków (np. naklejki na ściany lub plakaty). Równie ważne jest zapewnienie każdemu z dzieci własnego, niewielkiego źródła światła, które pozwoli czytać książki, rysować i wykonywać inne czynności bez przeszkadzania drugiej osobie. Ponadto przy łóżku warto zamontować niewielką półkę ścienną, na której każde z dzieci umieści swoje rzeczy osobiste.
Materiał promocyjny.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!