Jaki prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki?

Pierwsze urodziny dziecka to niezwykle ważne wydarzenie, które warto należycie uczcić. Przyjęło się, że na tak ważne okazje wręczamy odpowiednie prezenty. Tak więc również do kończącego roczek dziecka idziemy najczęściej ze starannie wybranym podarunkiem. Wiele osób ma jednak problem z wyborem odpowiedniego prezentu dla roczniaka. Podpowiadamy co najlepiej wybrać dla chłopca, a co dla dziewczynki, a także czym kierować się przy wyborze.

Prezenty dla rocznego dziecka – czym kierować się podczas zakupów?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że dziecko cały czas się rozwija, nie tylko fizycznie, ale również intelektualnie i emocjonalnie. W pierwszych latach życia rozwój ten przebiega bardzo szybko. Jest więc bardzo ważne, żeby prezent dla rocznego dziecka był dostosowany do jego wieku. Nie ma sensu kupować rzeczy „na zapas”, do których dziecko dopiero będzie musiało dorosnąć. Najczęściej na nich nie skorzysta, a więc taki podarek najlepiej zostawić na następne urodziny.

Aby wybrać najlepszy prezent na roczek, dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie właściwie jest dziecko w tym wieku. Oczywiście dzieci mogą rozwijać się w różnym tempie, ale najczęściej da się wskazać pewne charakterystyczne cechy. Po pierwsze dziecko zaczyna w tym wieku samodzielnie chodzić. Zaczyna, ponieważ najpewniej swoje pierwsze kroki postawiło dopiero niedawno. Przeciętne dziecko wypowiada już w tym wieku pierwsze słowa, a także rozumie większość z tego, co się do niego mówi. Staje się też zdecydowanie bardziej mobilne i zaczyna z coraz większym zainteresowaniem poznawać otaczający je świat.

W ty wieku dzieci rozwijają również swoje zdolności poznawcze. Prezent na pierwsze urodziny może być więc dobrany tak, żeby ten rozwój u dziecka jak najlepiej wspierać. Bardzo popularne są prezenty takie jak różnego rodzaju klocki, układanki, czy interaktywne zabawki, które często reklamowane są jako skuteczne wsparcie dla rozwijającego się dziecka, które ma zwiększyć jego możliwości w przyszłości. Specjaliści nie są w tej kwestii zgodni, aczkolwiek wskazuje się pewne niezaprzeczalne korzyści wynikające z użycia tego typu zabawek.

Kupując prezent, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią. Roczne dziecko nie ma jeszcze możliwości, żeby ocenić wręczane mu prezenty w taki sam sposób, jak osoba dorosła. W zasadzie to najczęściej będzie się cieszyło ze wszystkiego, co wzbudzi jego zainteresowanie. Dobrze jest więc myśleć również o praktycznej stronie zagadnienia. Czasem niezbyt droga, ale odpowiednio przemyślana zabawka na roczek, plus coś bardziej praktycznego, jak dodatkowe ubranko, które na pewno ucieszy rodziców dziecka, może być lepszym pomysłem niż prezenty bardzo kosztowne.

Prezenty na roczek powinny zostać ustalone z rodzicami

Czy prezent musi być zawsze dostosowany do płci dziecka?

Na rynku znaleźć można dziś ogromny wybór zabawek dla dzieci, jednak zdecydowanie nie wszystkie będą pasować każdemu maluchowi. Czasami zastanawiamy się, co na roczek dla chłopca będzie pasowało idealnie i jaki wybrać prezent na roczek dla dziewczynki. Na szczęście w wielu sklepach z artykułami dla dzieci znajdziemy nie tylko produkty, ale również poradę wykwalifikowanych pracowników.

Prezent na 1 urodziny powinien być nie tylko dostosowany do wieku, ale również do potrzeb dziecka ze względu na jego płeć. Współczesna psychologia dziecięca wskazuje wyraźnie, że chłopcy – już nawet w tak wczesnym wieku – zainteresowani są bardziej zabawkami, które mają poruszające się elementy, a dziewczynki zdecydowanie częściej wybierają takie, które przypominają ludzkie postacie. Wybieranie dla chłopców samochodzików a dla dziewczynek lalek nie jest więc wyłącznie kwestią kultury, ale ma swoje podstawy w psychologii rozwijającego się dziecka. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że w wieku zaledwie dwunastu miesięcy różnice między dziećmi nie są aż tak wielkie, więc większa część zabawek będzie pasowała zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

Konsultując prezent jednoroczniaka z rodzicami unikamy problemu zduplikowanych prezentów

Najlepsze prezenty na roczek dla chłopca

Zastanawiając się, jaki prezent na roczek dla chłopca będzie najlepszy, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę klocków dla dzieci w tym wieku, którą znaleźć można na rynku zabawek. Chłopcy zazwyczaj nieco szybciej od dziewczynek rozwijają wyobraźnię przestrzenną, więc klocki będą dla nich idealnym prezentem. Obecnie dostępne są klocki kilku rodzajów. Najbardziej popularne wciąż pozostają duże klocki plastikowe, które dzisiaj wykonywane są przez przynajmniej kilku, godnych zaufania producentów. Zabawa takimi klockami wymaga nieco wprawy, ale roczne dziecko bardzo szybko się uczy i już po krótkim czasie wspaniale bawi się, konstruując różnorodne kształty. Ciekawą propozycją są klocki z miękkiego, piankowego materiału, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka, a zabawa nimi nie wymaga intensywnego nadzoru rodziców. Ostatnio coraz częściej wybierane są również klocki drewniane, które wykonywane są w różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Ilość możliwych do zbudowania z ich udziałem konstrukcji jest praktycznie nieograniczona i wydaje się, że tego rodzaju zabawka o wiele bardziej stymuluje wyobraźnię dziecka niż klocki z tworzyw syntetycznych. Przy tym klocki takie są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, co coraz częściej jest istotne dla rodziców dzieci.

Dobrą odpowiedzią na pytanie o to, co kupić na roczek dla chłopca, będą również odpowiednio dobrane do wieku sortery, czyli zabawki, w których obiekty muszą być dopasowane kształtem do otworu w zabawce, dzięki czemu można je wrzucić do środka. Dla chłopców w wieku jednego roczku kształty te mogą być już dość skomplikowane. W wielu zabawkach tego rodzaju poszczególne części różnią się nie tylko kształtem, ale również materiałem, z jakiego są wykonane, kolorami, czy fakturą, co jeszcze bardziej stymuluje bawiące się nimi dziecko. Bardzo ciekawe są sortery o elementach przestrzennych, które oprócz tego, że muszą pasować kształtem do otworu, to jeszcze powinny zostać obrócone we właściwy sposób. Taka zabawka to już nieco wyższy poziom trudności, ale roczne dziecko z całą pewnością będzie mieć z niej dużo radości.

Świetnym prezentem dla chłopca na roczek będą oczywiście również zabawki z ruchomymi częściami. Najczęściej wybierane są tu różnego rodzaju samochodziki i inne pojazdy. Zabawki takie mają tę zaletę, że w jakiś sposób odnoszą się do faktycznego świata, który dziecko przecież aktywnie obserwuje, a w zabawach również często naśladuje. Z drugiej jednak strony niekoniecznie zawsze warto powielać popularne stereotypy i kupować rocznemu chłopcu zabawkowy samochód albo koparkę. Równie dobrze sprawdzą się ruchome zabawki przedstawiające zwierzęta, czy całkiem wymyślone kształty, które z kolei bardziej pobudzają wyobraźnię rozwijającego się malucha.

Jak wybrać prezent dla rocznej dziewczynki?

Prezenty na roczek dla dziewczynki to równie duży wybór, jak prezenty dla chłopców. Zdecydowanie najbardziej popularne wciąż pozostają wszelkiego rodzaju lalki, przytulanki i inne zabawki z grubsza przypominające postacie ludzkie. Dziewczynki bardzo chętnie bawią się takimi zabawkami, dzięki czemu już w pierwszych latach życia znacznie lepiej od chłopców rozwijają swoje społeczne zdolności i zainteresowania. Pamiętajmy jednak, że roczna dziewczynka to wciąż jednak bardzo małe dziecko i nie z każdą lalką poradzi sobie tak samo dobrze. Warto stawiać przede wszystkim na lalki z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów. Jeżeli trafimy dobrze to nasz prezent stać się może nawet ulubioną przytulanką dziecka, z którą nie będzie rozstawać się zbyt często. Kupując tego rodzaju zabawki na roczek dla dziewczynki, dobrze jest przede wszystkim zwracać uwagę na lalki o proporcjach ciała zbliżonych raczej do dziecięcych, niż osoby dorosłej.

Jeżeli dziewczynka, której chcemy podarować prezent, ma już lalkę, to jej świetnym uzupełnieniem będzie odpowiednio dobrany wózek. W zasadzi wózki dla lalek dla dzieci w tym wieku niewiele różnią się od popularnych, przeznaczonych zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców zabawek pchaczy. Z tym że tutaj w centralnym polu zainteresowania dziewczynki będzie jej ulubiona lalka, a więc wózek może być wspaniałym pomysłem na prezent. Zwłaszcza że roczne dzieci same jeszcze korzystają z wózków, którymi wożone są na spacery, a więc zabawa tego rodzaju to dla dziecka okazja do naśladowania zajęć dorosłych. Dziecięce wózki dla lalek wykonywane są dziś z bardzo różnych materiałów, a najdroższe i najbardziej skomplikowane modele w zasadzie niewiele różnią się od prawdziwych wózków dla dzieci. Dla dziewczynki w wieku jednego roku zdecydowanie jednak najbardziej odpowiedni będzie prosty i kolorowy wózek wykonany z drewna.

Dobrą odpowiedzią na pytanie o to, co na roczek dla dziewczynki będzie najbardziej odpowiednie, są również dość popularne układanki ubieranki. Zabawka ta podobna jest do opisanych wyżej sorterów, z tym że poszczególne elementy różnią się przede wszystkim kolorystycznie. Dzięki nim roczna dziewczynka może zmieniać stroje swojej ulubione postaci z kreskówki, czy rysunkowego misia, co jest świetnym treningiem wyobraźni dla dziecka w takim wieku. Zabawki takie wykonuje się najczęściej z drewna i maluje na atrakcyjne dla dzieci kolory.

Szukając najlepszej zabawki na roczek dla dziewczynki, nie należy zapominać również o wszelkiego rodzaju zestawach kreatywnych i plastycznych – oczywiście dopasowanych do potrzeb maluchów. U dziewczynek znacznie szybciej niż u chłopców rozwijają się zdolności manualne, co ma związek z szybszym rozwojem układu nerwowego. Dlatego też dziewczynki szybciej i lepiej będą radzić sobie z kredkami, pisakami i wszystkim, czym można pokolorować kartkę papieru, czy malowankę. Bardzo dobrym pomysłem na prezent dla dziecka w tym wieku mogą być coraz bardziej popularne ścieralne malowanki, które wymagają specjalnych kredek, ale za to mogą być używane przez dziecko wielokrotnie.

Pamiętajcie, że kupując prezent na roczek kupujecie prezent przede wszystkim dla rodziców

Co kupić na roczek – zabawki dla wszystkich dzieci

Szukając odpowiedzi na pytanie, co kupić dziecku na roczek nie należy również zapominać o jeździkach, których obecnie znaleźć można wielką różnorodność kształtów i rodzajów. Najbardziej popularne są oczywiście proste, dostosowane do potrzeb rocznego dziecka rowerki. Bardzo często wykonuje się je z drewna, choć najlepiej, jeżeli koła wykonane są z tworzyw sztucznych, co zarówno sprawia, że rowerek jest trwalszy, jak i oszczędza podłogę w mieszkaniu. Rowerki drewniane zdecydowanie najlepiej sprawdzają się do zabawy wewnątrz domu. Na zewnątrz o wiele lepsze są rowerki wykonane z metalu i tworzyw sztucznych, które spokojnie będą mogły być pozostawione pod gołym niebem nawet podczas deszczu. Jeździki mogą oczywiście mieć również inną formę. Bardzo popularne są dziecięce samochodziki albo nawet takie, które kształtem przypominają zwierzęta. Łączy je jedno – poruszają się wyłącznie dzięki temu, że bawiące dziecko odpycha się nogami.

Bardzo dobrym pomysłem na prezent na roczek zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki mogą być również popularne bujacze i skoczki. Wśród bujaczy najważniejszy jest oczywiście znany wszystkim doskonale z dzieciństwa koń na biegunach. Mogą mieć one bardzo różną formę, a ceny charakteryzują się dużym zróżnicowanie. W ostatnich latach obserwuje się jednak powrót do najprostszych, drewnianych, za to malowanych w kolorowe wzory koników wykonanych z drewna. Wielu rodziców wybiera również zabawki tego rodzaju wykonane z plastiku, których przewaga polega na tym, że są odporne na wpływ czynników atmosferycznych i mogą służyć do zabawy na zewnątrz, na przykład w ogrodzie. Coraz częściej widuje się również w sklepach z zabawkami specjalne skoczki dla maluchów. Jest to balon z bardzo grubego i wytrzymałego materiału, który może mieć dowolny kształt. Z reguły wyposażone są w uchwyty, a dziecko siedząc na nich, może bawić się podskakując nieco wyżej, niż potrafi samodzielnie.

Dobrą odpowiedzią na pytanie o to, co na roczek dla dziecka będzie najlepsze, mogą być również dostępne w sklepach zabawki do ciągnięcia – tak zwana ciągacze i służące do pchania, czyli pchacze. Dziecko w tym wieku zazwyczaj ma już pierwsze kroki za sobą, a wiele maluchów już całkiem sprawnie biega po mieszkaniu. Dobrą zabawką, a także pomocą, która może pomóc dziecku poczuć się znacznie pewniej na własnych nogach, są wszelkiego rodzaju pchacze. Mogą mieć one na przykład postać wózków z wieloma ciekawymi, ruchomymi i przeciągającymi uwagę dziecka elementami. Wózki takie najczęściej są dość stabilne i mogą stanowić dla malucha oparcie. Należą tu również bardzo popularne, ruchome zabawki na kiju, które co prawda stabilizują dziecko tylko w niewielkim stopniu, ale są najczęściej źródłem wielkiej radości. Dobrze już chodzące dzieci chętnie natomiast ciągną za sobą cokolwiek, co tylko ma doczepiony sznurek i wyposażone jest w kółka. Na rynku znaleźć można wielki wybór estetycznie wykonanych i pięknie malowanych zabawek tego rodzaju.

W opinii wielu rodziców bardzo dobre prezenty dla rocznego dziecka to również książeczki. Oczywiście dziecko w takim wieku nawet się jeszcze nie zbliża do umiejętności czytania, ale do tego ma rodziców. Jednak jak wiadomo, nie zawsze mają odpowiednio dużo czasu, żeby poświęcić go na czytanie swojemu maleństwu. Dobrym pomysłem jest więc zakup książeczek wspomagających naukę mówienia, które zaopatrzone są w nagrania. Mogą one na przykład uruchamiać się po otwarciu na określonej stronie albo po naciśnięciu przez dziecko jednego z elementów obrazka. Należy jednak pamiętać, że rozwój mowy u dziecka jest skorelowany z nabywaniem umiejętności społecznych i rozwojem emocjonalnym, dlatego nie można rezygnować z czytania książeczek przez rodziców, nawet jeżeli nie mogą poświęcić na to zbyt wiele czasu.

Prezenty na roczek na tym jednak się nie kończą. Bardzo dobrym pomysłem mogą być jeszcze układanki w formie wież, które nie tylko mogą wspierać rozwój wyobraźni przestrzennej u dziecka, ale oferować znacznie więcej. Elementy takich układanek mają często formę prostych, drewnianych, kartonowych, albo plastikowych klocków, które dodatkowo mają na każdej ściance kolorowe obrazki. Układanie wieży, czy dowolnego innego kształtu może więc w wyobraźni dziecka wiązać się określoną narracją i wyobrażeniami. Takie zabawy pomagają rozwijać u dziecka wyobraźnię, a przede wszystkim są świetnym sposobem na kreatywne i twórcze spędzenie czasu z rodzicami.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając prezent dla dziecka na roczek?

Zastanawiając się, co na roczek dla malucha będzie najlepsze i chodząc od jednego sklepu do drugiego, w poszukiwaniu najlepszych pomysłów można łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze. A najważniejsze – oprócz oczywiście dobrej zabawy i zadowolenia dziecka – jest oczywiście bezpieczeństwo. Dzieci w wieku dwunastu miesięcy mają już całkiem spory arsenał metod poznawania otaczającego ich świata, ale ciągle dość często wybierają by sprawdzić przede wszystkim smak znajdujących się w zasięgu obiektów. Należy więc zawsze, kupując zabawki dla roczniaków, upewnić się, czy są one odpowiedniej jakości, nie mają żadnych drobnych elementów, które mogłyby być przez dziecko połknięte, a przede wszystkim, czy mają odpowiednie atesty świadczące o bezpieczeństwie materiałów, które zostały użyte w produkcji.